فروش تیغ اره نواری در تهران فروش تیغ اره نواری در تهران
دسته‌بندی نشده

کارشناس و متخصص سئو + وظایف کارشناس سئو 1402

امروز اغلب کسب و کارهای اینترنتی که از طریق وب سایت محصولات و خدمات شان را به فروش میرسانند، نیازمند همکاری با یک متخصص یا همان کارشناس و متخصص سئو هستند.

همین موضوع و اهمیت این جایگاه شغلی باعث شده هم در ذهن کارفرمایان و هم در ذهن افراد علاقه مند به داشتن یک شغل پردرآمد، یک سری سوال مهم و مرتبط به وجود بیاید. با من در این مقاله همراه باشید تا همه چیز را در مورد کارشناس سئو، درآمد، وظایف، نکات مهم حین همکاری با آنها و… به شما توضیح داده و البته بگویم که چطور میتوان به یک متخصص سئو تبدیل شد.

فهرست مطلب

متخصص و کارشناس سئو

کارشناس سئوی سایت یا همان متخصص سئو که خدمات سئو انجام میدهد، کسی است که در حوزه بهینه سازی وب سایت تخصص کافی داشته و میتواند با بهبود رتبه صفحات سایت شما در گوگل، باعث افزایش ترافیک سایت و در نتیجه افزایش فروش، افزایش تماس مشتریان با کسب و کار، برندسازی و… شود.

اصولا زمانی که صحبت از کارشناس سئو باشد، در مورد کسی حرف میزنیم که تا قبل از این یک یا چند سایت را سئو کرده و به صفحات اول گوگل رسانده است.

البته امکان هم دارد کارشناس مورد نظر شما هنوز سایتی در رزومه نداشته باشد و بعد از گذراندن یک دوره آموزشی یا یک دوره کارآموزی، اقدام به ورود به بازار کار کرده باشد. در این شرایط بهتر است حتما قرارداد سئو خیلی محکم و کاملا قانونی با او ببندید تا مطمئن شوید او میتواند سایت تان را در نتایج جستجو سئو کند.

کارشناس سئو چه وظایفی دارد؟

در ادامه یکی یکی وظایفی که متخصص سئو، چه به عنوان یک کارمند کسب و کار و چه به عنوان یک نیروی دورکار در قبال سایت و پروژه شما دارد را توضیح میدهم.

1. رفع مشکلات سئو (داخلی، تکنیکال، خارجی)

مخصوصا اگر مدت زیادی است که سایت تان را راه اندازی کرده و سعی کرده اید دست و پا شکسته آن را سئو کنید، احتمالا الان مشکلات سئوی زیادی در آن وجود دارد. از مشکلات تکنیکالی که کلا باعث شود گوگل نتواند به خوبی سایت تان را بررسی یا همان ایندکس کند، تا مشکلات سئوی خارجی که ممکن است باعث کاهش اعتبار سایت شوند. به همین دلیل احتمالا اولین کاری که سئوکار بعد از شروع همکاری با شما انجام میدهد، رفع همین مشکلات سئو است.

2. تحقیق کلمات کلیدی

همانطور که در مقاله تحقیق کلمات کلیدی هم گفتم، این فرآیند مهم ترین قدم در سئوی سایت محسوب میشود. در این فرآیند، سئوکار اقدام به پیدا کردن تمامی کلماتی که مخاطبان برای رسیدن به کسب و کار شما جستجو میکنند، خواهد کرد.

اگر سئوکار تحقیق کلمات کلیدی را در سایت تان به درستی انجام بدهد، در آینده هزینه مالی و زمانی زیادی را صرفه جویی میکنید.

3. تولید محتوا

خب، به یکی از مهم ترین فعالیت ها و وظایف کارشناس سئو رسیدیم. در واقع بخش اعظمی از قدرت سئوی سایت شما به تولید محتواها و سئو محتوا برمیگردد که در آن منتشر میشود. چراکه عملا گوگل به عنوان مهم ترین فاکتور سئو به محتوا دقت کرده و در صورت وجود محتواهای بی کیفیت ممکن است بخش اعظمی از زحمت های تان را بی اثر کند. (منظور از محتوا، همین مقاله ای است که الان میخوانید.)

4. سئو خارجی (مخصوصا خرید و ساخت بک لینک)

در کنار تولید محتوا و مدتی بعد از اینکه فرآیند سئوی سایت شما توسط کارشناس شروع شد، او باید به مرور پا به دنیای سئوی خارجی گذاشته و سعی کند به کمک فاکتورهای off-page نتایج بیشتری بگیرد. منظور فاکتورهایی مثل خرید بک لینک، برندسازی، خرید سیگنال های شبکه های اجتماعی، منشن بدون لینک است و… است.

دقت کنید؛ در میان فاکتورهای سئوی خارجی، بک لینک اهمیت بیشتری از همه دارد و یکی از مهم ترین وظایف سئوکار دقیق همین خرید و ساخت بک لینک است.

5. تحلیل و آنالیز رقبا

در سئوی سایت و در بخش های مختلف، سئوکار باید اقدام به آنالیز و بررسی رقبای سایت شما کند. چراکه شاید مجبور باشید نسبت به رفتار و عملکرد آنها، شما هم استراتژی های تان را تغییر داده تا در رقابت کم نیاورید. البته آنالیز رقبا صرفا مشاهده سایت آنها نیست، بلکه این یک فعالیت تخصصی است و به کمک ابزارهای آنالیز بک لینک رقبا، بررسی سئو داخلی و… انجام میشود.

6. هر راهکاری برای بهبود رتبه شما!

اگر نظر شخصی من را بخواهید، یک سئوکار باید در نهایت هر کاری که میتواند باعث بهبود سئوی سایت کارفرما شود را انجام بدهد. خود ما در فرین آکادمی مجبور شدیم برای خارج کردن سایت کارفرما از شر پنالتی گوگل، از تکنیک منشن بدون لینک کمک بگیریم. دقیقا در ادامه متخصص سئو شما هم باید برای اینکه نتایج بهتری بگیرد، هر راهکار و تکنیک ارزشمندی را که میشناسد اجرایی کند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  دانه چیا با اب گرم یا سرد

تفاوت کارشناس سئو با سئوکار قراردادی چیست؟

ببینید، در واقع میشود گفت این یک سوال اشتباه است! چون سئوکار قراردادی همان کارشناس سئویی است که ترجیح داده به جای فعالیت در یک شرکت، به شکل آزادکار و قراردادی با کسب و کارها همکاری کند. البته در ادامه و در بخش درآمد کمی بیشتر در مورد این موضوع صحبت میکنم. اما به طور خلاصه سئوکارهای قراردادی به کمک ارتباطات شان، به کمک پیج اینستاگرامی و حتی سایت خودشان و البته سایت های فریلنسری مثل انجام میدم و پونیشا، با کارفرماها ارتباط برقرار کرده و با آنها همکاری می‌کنند. قرارداد همکاری آنها ممکن است بر اساس موارد مختلفی باشد.

 1. مثلاً یک سئوکار قرارداد افزایش بازدید با کارفرما میبندد.
 2. سئوکار دیگر قرارداد می بندند که سایت کارفرما را روی مثلا 10 کلمه به صفحه اول بیاورد.
 3. کارشناس سئو دیگر، قراردادی ثبت کرده و بر اساس آن، مشکلات فنی و همینطور سرعت سایت را بهینه میکند.
 4. و… .

وظایف سئوکار قراردادی چیست؟

دوستان، ممکن است شما به جای همکاری با یک سئوکار در شرکت یا حتی به شکل دورکاری، با یک شرکت سئو یا اصلا سئوکار به شکل قراردادی همکاری کنید. در این شرایط سئوکار لیست تعدادی کلمه کلیدی را به شما داده و وعده میدهد که سایت تان را تا فلان تاریخ در همه این کلمات به صفحه اول گوگل برساند.

در چنین قراردادهایی، اصولا باید از همان ابتدا بندهایی را طرح کرده که در صورت عدم اجرایی شدن وعده، سئوکار مجبور باشد اقدام به بازگرداندن هزینه یا حتی پرداخت جریمه کند. در مقابل دیگر نیاز نیست آنقدرها در فعالیت هایش ریز شده و ببینید که آیا خدمات را به درستی انجام میدهد یا نه. چراکه در صورت عدم مسئولیت پذیری عملا به خودش ضرر میزند.

نکته بعدی: اگر با یک متخصص سئو و به شکل دورکار همکاری دارید، وظایف او با توجه به چیزی که توافق کرده اید تعیین میشود. مثلا خیلی از سئوکارها صرفا به شما وعده میدهند که بازدید سایتتان را افزایش بدهند. در این شرایط نمیتوانید به او بگویید که الزاما برای من فلان محتوا را بنویس. (پیشنهاد هم میکنم صرفا قرارداد افزایش بازدید نبندید و بیشتر به سمت قرارداد سئو کردن کلمات کلیدی مشخص بروید.)

یا بعضی دیگر میگویند در خدمات سئو، خدمات تولید محتوا انجام نمیدهند. در این شرایط نمیتوانید به متخصص خرده بگیرید چراکه شرایط کار او این چنین است، در مقابل هم سئوکار باید در ازای عدم ارائه خدماتی مثل تولید محتوا، هزینه های خدماتش را کاهش بدهد.

آیا سئوکار برای بهبود نرخ تبدیل هم وظیفه دارد؟

ببینید، به طور کلی در شرح وظایف کارشناس سئو، بهبود نرخ تبدیل و افزایش فروش سایت نیامده. این یعنی عملا سئوکار شما وظیفه ای برای افزایش فروش تان ندارد.

اما اگر به عنوان کسی این مقاله را مطالعه میکنید که قرار است در آینده مسیر تبدیل شدن به یک متخصص سئو را طی کند، اجازه بدهید این تجربه را با شما به اشتراک بگذارم: ((مطمئن باشید زمانی که تلاش بیشتری برای سایت کارفرما کرده و کاری کنید که هزینه های سئویش چند برابر به او بازگردد، قطعا در آینده و برای ادامه مسیر هم راحت تر و حتی با قیمت بالاتر با شما همکاری میکند!))

به همین دلیل ما خودمان در فرین آکادمی حتی گاها به مشتریان مان مشاوره افزایش نرخ تبدیل میدهیم. بنابراین پیشنهاد میکنم حتما به عنوان یک سئوکارِ آینده؛ در مورد نرخ تبدیل مطالعه کرده و کارفرماهای تان را در این زمینه راهنمایی کنید.

چه چیزی وظایف کارشناس سئو نیست؟

در متن بالا بهتون در مورد وظایف کارشناس سئو گفتیم، اما حالا در ویدیو زیر وظایفی را میگیم که برای کارشناس سئو نیست.

آینده شغلی کارشناس سئو چیست؟

قطعاً من نمی توانم در مورد آینده وضعیت اینترنت در ایران پیش بینی کنم یا در مورد این بگویم که گوگل قرار است در آینده چه رویکردی داشته باشد. اما نکته مهم اینجاست که در هر حال موتورهای جستجو حالا حالاها یکی از مهم ترین مسیرهای رفع نیاز مخاطبان هستند و با توجه به این شاید به راحتی بتوان گفت کارشناسان سئو قرار است تا سال ها از امنیت شغلی خوبی برخوردار باشند.

جالب است بدانید این مقاله که الان در حال خواندنش هستید را قبل از شیوع کرونا نوشتم و در آن زمان شرایط کارشناسان سئو، وضعیت خوبی بود. اما بعد از شیوع این بیماری (الان که در حال بروزرسانی مقاله هستم.) و هجوم کسب و کارها به فضای وب، شرایط برای آنها بسیار بهتر از قبل شد. در واقع می‌توان گفت کارشناسان سئو از معدود مشاغلی بودند که با شروع کرونا وضعیت شان بهبود پیدا کرد. الان هم به دلیل افزایش محبوبیت کسب و کار اینترنتی و هجوم روز افزون کسب و کارهای سنتی به حوزه وب، شرایط در حال بهبود است.

آیا در بازار کارشناس سئو دست زیاد است؟

بله! اگر 10 سال پیش این سوال را میپرسیدید، میگفتم نه و اتفاقاً آنقدر سئوکار در کشور کم داریم که بسیاری از کارشناسان سئو خدمات شان را با قیمت های بسیار بسیار بالا ارائه می کنند.

اما طی همین پنج سال گذشته و شناخته شدن بیشتر این شغل، بسیاری از نوجوانان و جوانان برای یادگیری آن به سراغ دوره های سئو آمده اند. بنابراین دست و رقابت در این بازار کمی زیاد است. اما نکته اینجاست که همیشه برای متخصص خوب، پیشنهاد شغلی خوب و درآمد خوب هم هست!

در واقع همین حالا در میان مشتری های گذشته و بسیاری از دوستان و آشنایان من هستند افرادی که به دنبال کارشناس سئو متخصص می‌گردند و حاضرند پول خوبی هم به او بدهند. (در پیج اینستا گاها آگهی استخدامی شان را منتشر میکنم.) اما در مقابل، بسیاری از دانشجویان دوره مگاسئو و به طور کلی سئوکارانی که میشناسم، ترجیح می دهند به خاطر بازار خوب حتی با وجود رقابت زیادی که در این بازار وجود دارد، به شکل آزادکاری و از منزل فعالیت شان را جلو ببرند. همین موضوع باعث شده آگهی های شغلی زیادی برای استخدام سئوکار وجود داشته و بعضی از آنها حقوق بالایی هم در نظر گرفته باشند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  کارشناس سئو کیست؟ + وظایف کارشناس سئو 1401

پس به طور خلاصه اگر تصور می‌کنید صرفاً با گذراندن یک دوره و بدون هیچ تجربه و زحمتی می توانید در این بازار به درآمد خوبی برسید، احتمالاً تصور غلطی دارید و قرار نیست این افکار به واقعیت تبدیل شوند. اما اگر حاضرید مثل بسیاری از دیگر افراد زحمت تجربه کسب کردن را به جان بخرید، بدانید که واقعاً درآمد خوبی در انتظارتان است.

انتظارات اشتباه از کارشناس سئو

با توجه به اینکه شغل سئو و جایگاه متخصص سئو در ایران هنوز آنطور که باید شناخته نشده، متاسفانه خیلی از کارفرمایان هم از متخصصان انتظارات اشتباهی دارند. در ادامه این انتظارات را با هم بررسی میکنیم:

1. سئو سایت در زمان کوتاه

ببینید، اینکه وب سایت شما دقیقا در چه مدت زمانی سئو شده و در نتایج جستجو دیده شود، الزاما به این مربوط نیست که سئوکارتان چقدر تجربه و دانش داشته باشد. در واقع مهم ترین فاکتورها در سرعت سئو شدن سایت شما، رقابت در حوزه کاری تان و همینطور میزان اعتبار سایت تان است.

این یعنی اگر سایت تازه کاری دارید و در مقابل میخواهید در حوزه پررقابتی مثل دوربین مداربسته، تلفن همراه و… فعالیت کنید، نباید انتظار داشته باشید که از همین فردا نتایج را ببینید. پس سرعت سئو شدن سایت بیشتر از تجربه و دانش سئوکار شما به 2 فاکتور گفته شده ربط دارد. (اصولا هم نتایج اولیه سئو سایت بین 3 تا 5 ماه دیده میشود.)

2. سئوی سایت بدون صرف هزینه

انتظار رایج و اشتباه بعدی که ممکن است از سئوکارتان داشته باشید، این است که بدون صرف هیچ هزینه ای سایت را سئو کند. در واقع خیلی از کافرماها تصور میکنند تنها هزینه سئو کردن سایت، هزینه ای است که باید به عنوان حقوق به متخصص سئو بدهند در حالی که سئو کردن سایت نیاز به هزینه های جانبی دیگری مثل هزینه خرید بک لینک، خرید سوشیال سیگنال، حتی در سطح حرفه ای هزینه تولید محتوا و… دارد.

3. جلو زدن در رقابت از غول های حوزه یا رقبای قدیمی

انتظار نامناسب بعدی، این است که از کارشناس سئوی سایت تان بخواهید در کلمات کلیدی اصلی، سایت تان را بالاتر از رقبای قدیمی یا غول های صنعت تان ببرد. مثلا اگر در حوزه موبایل کار میکنید، از او بخواهید که رتبه سایت تان را از رتبه سایت هایی مثل دیجی کالا یا mobile.ir بیشتر کند.

دقت کنید؛ نمیگویم چنین چیزی غیر ممکن است اما باید بدانید که قدرت سئو، عمر دامنه و همینطور هزینه های مالی و زمانی که این سایت ها برای سئو کردن میکنند بسیار بالاست. به همین دلایل ممکن است جلو زدن تان از اینها بسیار پرهزینه بوده و نیاز به زمان زیادی هم داشته باشد.

درآمد کارشناس سئو چقدر است؟

سئوکارها امروز به 3 روش میتوانند درآمد داشته باشند. با توجه به اینکه خودم در هر 3 حوزه تجربه دارم، در ادامه به طور دقیق در مورد هر کدام به شما توضیح میدهم:

1. استخدام در شرکت

رایج ترین و ابتدایی ترین روش کسب درآمد کارشناسان سئو، استخدام در شرکت هاست. در حال حاضر شرکت های فعالی که اقدام به استخدام کارشناس سئوی سایت میکنند، نسبت به تخصص کارشناس چیزی بین حقوق اداره کار تا 30 میلیون تومان ماهانه به او حقوق میدهند.

2. ارائه خدمات قراردادی

راهکار دوم و البته به نظر من بهتر، ارائه خدمات قراردادی است. این یعنی یا مثل آن اوایل شروع کار من، اقدام به ارائه خدمات به شکل قراردادی به کسب و کارهای آنلاین کنید یا مثلِ الان، یک شرکت راه اندازی کرده و در سطح وسیع تر خدمات بدهید. مثلا قرارداد سئو کردن فلان سایت روی 25 کلمه کلیدی در 1 سال به ارزش 40 میلیون تومان!

با توجه به اینکه در این راهکار زمان آزاد زیادتری دارید و میتوانید با چند کسب و کار همکاری کنید، درآمدی بین 3 الی 30 میلیون تومان خواهید داشت. البته اگر تیم و شرکت داشته باشید درآمدتان بسیار بیشتر هم خواهد بود.

3. راه اندازی کسب و کار آنلاین

((چرا وقتی مهم ترین مهارت برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین را دارم، خودم از آن استفاده نکنم؟)) این دقیقا سوالی بود که چند سال پیش از خودم پرسیدم و خب پِیروی آن اقدام به راه اندازی چند فروشگاه اینترنتی کردم. در حال حاضر هم همه این کسب و کارهای من به درآمد رسیده و در کنار سایت فرین آکادمی، درآمد من را افزایش داده اند. اگر شما هم تخصص سئو را داشته باشید، میتوانید از این روش به درآمد برسید.

نکته: برای راه اندازی کسب و کار آنلاین و فروشگاه اینترنتی الزامی به داشتن محصول ندارید چراکه میتوانید مثل من محصول دیگر کسب و کارها را فروخته یا اصلا از طریق همکاری در فروش سایت هایی مثل دیجی کالا جلو بروید.

نکات مهم برای همکاری بهتر با کارشناس سئوی سایت

خب، اجازه بدهید یک بخش از مقاله را هم به نکات مهمی اختصاص بدهم که به عنوان یک کارفرما باید حین همکاری با کارشناس سئو در نظر بگیرید. عدم توجه به این نکات ممکن است باعث شود در این همکاری هم ضرر مالی ببینید و هم ضرر زمانی. پس لطفا با دقت آنها را مطالعه کنید.

نکته: نمیخواهم با گفتن این موارد باعث ایجاد بدبینی نسبت به سئوکارها شوم، اما بالاخره در هر بازاری افراد شیاد و البته ناشی وجود دارند و توجه به نکات پایین باعث میشود گیر آنها نیوفتید.

1. گزارش ریز هزینه ها را از سئوکار بخواهید

اول از همه در صورتی که سئوکار از شما خواست برای خرید بک لینک و… بودجه ای در اختیارش قرار بدهید، از او بخواهید به طور دقیق ریزِ هزینه ها را در اختیارتان بگذارد. مثلا اگر به شما گفته که قرار است پکیج بک لینک با قیمت 3 میلیون برای تان بخرد، از او بخواهید ابتدا سایت فروشنده را به شما نشان بدهد، بعد از پرداخت هزینه هم بخواهید فاکتوری که سایت فروشنده برایش ارسال کرده یا حداقل گزارش خرید را برای تان بفرستد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ارتباط با ما

2. ابتدا گزارش کار بخواهید، سپس گزارش نتیجه!

همانطور که بالاتر هم گفتم، اصولا در ابتدای مسیر سئوی سایت، تا 2 الی 5 ماه سایت نتیجه خاصی را به شما نشان نمیدهد. در این شرایط به جای اینکه روی نتیجه تمرکز کنید، از سئوکار بخواهید گزارش کار هفتگی یا ماهانه برای تان ارسال کند تا مطمئن شوید همه چیز به طور درست در حال انجام است و هیچ کم و کاستی نیست.

3. اعتماد  نکنید!

همانطور که گفتم، در هر بازاری قطعا افراد شیاد و ناشی وجود دارند. با توجه به این اگر هنوز به سئوکار سایت تان اعتماد کامل نداشته و خودتان هم آنقدری در زمینه سئو دانش ندارید که بدانید آیا به درستی وظایفش را انجام میدهد یا نه، حتما از یک سئوکار دیگر کمک بخواهید!

امروز شما میتوانید با هزینه هایی بین 300 هزار الی چند میلیون تومان یک جلسه کامل با یک سئوکار خبره و متخصص برگزار کنید. در این جلسات علاوه بر راهکارهای سئو، میتوانید از سئوکار بخواهید وضعیت سایت تان را بررسی کرده و به شما اطلاع بدهد که آیا کارشناس سئو که استخدام کرده اید در مسیر درستی پیش میرود یا نه. پیشنهاد میکنم مقاله فاکتور سئو سایت را بخوانید.

4. مراقب کیفیت محتوا باشید

ببینید، در بعضی از حوزه های وب، واقعا اهمیت کیفیت محتوا بسیار زیاد است و نوشتن محتواهایش از یک محتوانویس خبره برمی آید که دست به قلم خوبی داشته و بداند چطور باید با یک مقاله جامع، نیاز مخاطبان را جوابگو باشد. در این شرایط اصولا سئوکارها نمیتوانند محتواهای واقعا تکمیل و خوبی بنویسند. مثلا خود حوزه دیجیتال مارکتینگ، حوزه موبایل و… از جمله زمینه هایی هستند که اهمیت کیفیت محتوا در آنها زیاد است. پس اگر در چنین زمینه ای فعالید؛ یا روی فرآیند تولید محتوا نظارت کنید یا از سئوکار بخواهید هزینه های محتوا را از قراردادتان کم کرده و تولید محتوا را به یک نویسنده خبره و با سابقه بسپارید.

ویژگی های کارشناس سئو

در واقع سئو چیزی فراتر از درج کلیدواژه ها در متن و بهینه سازی متاتگ ها است. در حقیقت بهترین کارشناسان سئو، افرادی هستند که معمولا در زمینه‌‌‌‌‌های مختلف بازاریابی دارای مهارت هستند. به عنوان مثال فردی که با ابزارها و پلتفرم‌‌‌‌‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ آشنایی دارد مطمئنا از پتانسیل بالاتری برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو برخوردار است.

همچنین یک کارشناس یا متخصص سئو همیشه باید با توجه به اپدیت های سال جدید، یک چک لیست سئویی از اقداماتی که برای سئو انجام می دهد، داشته باشد. برای مثال چک لیست سئو ۲۰۲۳ حتما با موارد چک لیست در سال های قبل متفاوت خواهد بود و موارد جدیدی به آن اضافه شده است.

بطور کلی یک سئوکار حرفه‌‌‌‌ای باید دارای ویژگی‌‌‌های زیر باشد:

 • توانایی دریافتن کلمات کلیدی پر حجم و کم رقابت
 • آشنایی اولیه از HTML و CSS
 • توانایی بررسی رقبا در کلیدواژه‌‌‌‌های مورد نظر
 • درک نکات فنی تاثیرگذار، بر رتبه‌‌‌‌‌بندی سایت‌‌‌‌‌ها
 • دانش کافی در زمینه الگوریتم‌‌‌های گوگل و تغییرات جدید
 • مهارت نوشتن متون کاربرپسند و جذاب
 • توانایی در لینک‌سازی برای کلمات کلیدی
 • مهارت استفاده از ابزارهای گزارشگیری و تحلیلی مانند سرچ کنسول
 • آشنایی با شبکه‌های اجتماعی

کلام آخر

در نهایت و به عنوان کلام آخر؛ پیشنهاد میکنم اگر کارفرما هستید و قرار است در آینده با یک کارشناس سئو همکاری کنید، حتما کمی دانش تان را در این حوزه بالا ببرید تا حین مذاکره، بررسی گزارش کار، پرداخت دستمزد و… سئوی سایت تان، دچار اشتباه نشده و اصطلاحا سرتان کلاه نرود.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مطلب فهمیدیم که کارشناس و متخصص سئو کیست، چه وظایفی دارد، درآمدش چقدر است و اصلا چطور میتوان به یک کارشناس سئو تبدیل شد. منبع

نکته مهم:

اگر صاحب کسب و کار هستید و میخواهید برای دیده شدن بیشتر در گوگل که در نهایت منجر به افزایش فروش میگردد به رتبه های برتر صعود کنید و چنانچه در خصوص سئو سایت دانش و تجربه کافی ندارید توصیه میشود به هیچ وجه حتی با مشاهده یه دوره آموزشی اقدام به بهینه سازی و seo سایت نکنید زیرا به جهت نداشتن تجربه کافی مشکلاتی را برای سایت خود ایجاد میکنید که رفع آنها توسط متخصص و کارشناس سئو هم زمانبر هست و هم هزینه بر. لذا درخواست میکنیم همچون سایر امور کار را به کاردان بسپارید.

یکی از متخصص سئو seo که بیش از ۵ سال سابقه فعالیت مستمر دارد و چندین پروژه و سایت را با موفقیت انجام داده است مهندس حسین محبی است. چنانچه قصد دارید کسب و کار خود را در فضای آنلاین و وب سایت توسعه دهید و یا در ابتدای کار هستید حتما از خدمات رضایت بخش ایشان استفاده نمایید و مطمئن باشید در رتبه های برتر گوگل حضور پیدا خواهید کرد.

جهت برقراری ارتباط با متخصص حرفه ای سئو در تلگرام به آی دی HMHBSEO@ پیام داده و یا در واتساپ به شماره ۰۹۳۰۹۱۸۹۹۷۹ پیام ارسال نمایید. موفق باشید

برخی سوالات متداول:

کارشناس سئو کیست؟

متخصص سئو، کسی است که در حوزه بهینه سازی وب سایت تخصص کافی داشته و میتواند با بهبود رتبه صفحات سایت شما در گوگل، باعث افزایش ترافیک سایت و در نتیجه افزایش فروش، افزایش تماس مشتریان با کسب و کار، برندسازی و… شود.

کارشناس سئو چه وظایفی دارد؟

رفع مشکلات سئو (داخلی، تکنیکال، خارجی) – تحقیق کلمات کلیدی – تولید محتوا – سئو خارجی (مخصوصا خرید و ساخت بک لینک) – آنالیز رقبا

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

1 دیدگاه

 1. برای اینکه یه متخصص خوب سئو پیدا کرد کلی باید وقت گذاشت تا سر آدم کلاه نره. ایکاش متخصص سئو مثل باقی حوزه ها تو دانشگاه هم یه رشته تحصیلی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml