اقتصادی

۳۰ درصد متانول کشور به بنزین تبدیل می‌شود

احمد مهدوی ابهری دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: در تولید بنزین از متانول یا همان MTG یک تخفیف ۳۰ درصدی برای خوراک واحدهای متانول سازی که قرار است متانول آنها به بنزین تبدیل شود، در نظر گرفته شده است.

او افزود: تولید بنزین از متانول انگیزه بالایی را در بین فعالین صنعت پتروشیمی ایجاد کرده و توجیه سرمایه گذاری در این حوزه را افزایش می دهد. با این کار می توان زنجیره صنعت را گسترش داده و محصولی با ارزش افزوده بیشتر تولید کرد.

مهدوی تصریح کرد: ظرفیت تولید متانول کشور در چند سال اخیر از حدود ۵ میلیون تن به بیش از ۱۴ میلیون تن در سال رسیده و انتظار می رود طی ۵ سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن برسد. این ظرفیت ایران را بعد از چین به دومین تولیدکننده متانول جهان تبدیل کرده است. بسیاری از فعالین صنعت پتروشیمی نسبت به سرمایه گذاری های صورت گرفته در صنعت متانول سازی ابراز نگرانی می کردند.

مهدوی بیان کرد: کشور ظرفیت زیادی در زمینه تولید متانول دارد اما قرار است که همه تولیدات این بخش به یکباره صرف تولید بنزین شود. فکر می کنم که ۲۵ الی ۳۰ درصد ظرفیت تولید متانول کشور برای حل مساله ناترازی بنزین اختصاص داده شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی همچنین ادامه داد: برنامه ریزی های لازم برای اینکه در بازارهای صادراتی متانول هم مشکلی ایجاد نشود، انجام شده است. ضمن اینکه ظرفیت تولید متانول کشور نیز در حال افزایش است.

او همچنین درباره نحوه تامین مالی سرمایه گذاری های لازم برای تولید بنزین از متانول گفت: قرار است که منابع مالی مورد نیاز این طرح توسط خود واحدهای پتروشیمی تامین شود و اعتبار خاصی در این خصوص در نظر گرفته است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  باجه‌های مالیاتی در دفاتر پیشخوان دولت استقرار خواهندیافت

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml