مقالات مختلف

گفتگوی ژاپن و اتحادیه اروپا برای قطع وابستگی به چین

ظهور چین بزرگترین تهدید برای هژمونی آمریکا در نظام بین الملل محسوب می‌شود. از آنجا که پکن به دنبال هژمونی منطقه همانند آنچه ایالات متحده در نیمکره غربی به وجود آورده، است جبهه غرب به دنبال اعمال سیاست مهار علیه چین به منظور جلوگیری از تحقق این امر برآمده است. قطع وابستگی در حوزه‌های حساس یکی از این موارد است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژاپن و اتحادیه اروپا در نظر دارند گفتگو‌ها درباره همکاری پیرامون مواد اولیه پیشرفته برای ساخت نسل آینده میکروچیپ‌ها (تراشه ها) و باتری‌ها را آغاز کنند. 

خبرگزاری نیکی ژاپن اعلام کرد: این مذاکرات به منظور قطع وابستگی به چین انجام می‌شود. 

ایلیانا ایوانووا، کمیسر اتحادیه اروپا در حوزه نوآوری و تحقیقات در این باره به بیزنس دیلی گفت: ایجاد یک چارچوب گفتگو درباره مواد اولیه پیشرفته برای ساخت تراشه‌ها و باتری‌های نسل آینده به نفع منافع هر دو طرف خواهد بود. 

خبرگزاری نیکی می‌گوید که چارچوب این مذاکرات که از طرف اروپا پیشنهاد شده است از اوایل آوریل می‌تواند آغاز شود. هدف اصلی این مذاکرات قطع وابستگی به چین به ویژه در مواد اولیه نادر و کلیدی به ویژه در حوزه باتری‌های خودرو‌های الکتریکی خواهد بود. 

پیش از این آمریکا و اتحادیه اروپا با قطع صادرات برخی تراشه‌های پیشرفته به چین، به دنبال جلوگیری از برتری این کشور در حوزه فناوری بودند. با این حال، پکن با تحریم صادرات مواد اولیه در ساخت این تراشه ها، پاسخ تحریم‌های غرب را داده بود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  عبور تعداد کاربران پنجره ملی دولت هوشمند از ۴۰ میلیوننفر
نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml