مقالات مختلف

گسترش دیپلماسی علمی از آثار مخرب تنش‌های سیاسی جلوگیری می‌کند

مقیمی:

رئیس دانشگاه تهران گفت: دیپلماسی علمی و نقش نهاد‌های علمی آموزشی و فناوری در تعمیق و گسترش روابط دولت‌ها و ملت‌ها بسیار تعیین‌کننده است.

گسترش دیپلماسی علمی از آثار مخرب تنش‌های سیاسی جلوگیری می‌کند//***
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، سفرای چهار کشور مالزی، عربستان سعودی، بولیوی و نیکاراگوائه و نمایندگان سفارتخانه‌های چین، ژاپن، یمن و ونزوئلا در ایران و همچنین روسای دانشگاه‌های اچ اس‌ای روسیه، داغستان روسیه، ملی بلاروس، بغداد، بصره، موصل و فنی میانه عراق، رئیس موسسه کنفوسیوس چین، معاون دانشگاه ایروان و هیئت‌های دانشگاهی خارجی در نشستی که در راستای گسترش روابط علمی بین‌المللی دانشگاه تهران در باغ نگارستان برگزار شد، با دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران دیدار و گفتگو کردند.
رئیس دانشگاه تهران در این نشست با اشاره به پراکندگی جغرافیایی دانشگاه تهران در سراسر کشور گفت: وجود پردیس‌های دانشگاه تهران در اقصی نقاط ایران، از شمال تا جنوب کشور می‌تواند فرصت خوبی برای همکاری با دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌های روسیه، عراق، حوزه دریای خزر و سایر دانشگاه‌ها باشد.
مقیمی از اتمام فرآیند راه‌اندازی شعبه بین‌المللی دانشگاه تهران در نجف اشرف در آینده نزدیک خبر داد و افزود: پذیرش دانشجو در شعبه بین‌المللی دانشگاه تهران در گرجستان نیز از مهر ۱۴۰۳ آغاز خواهد شد.
وی ، دیپلماسی علمی و نقش نهاد‌های علمی آموزشی و فناوری را در تعمیق و گسترش روابط دولت‌ها و ملت‌ها بسیار تعیین‌کننده دانست و گفت: اگر دیپلماسی علمی فعال باشد، نه تنها تنش‌های سیاسی نمی‌تواند منجر به آثار مخرب بلندمدت در روابط بین کشور‌ها شود، بلکه ارتباطات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پایدارتر هم خواهد شد.
مقیمی افزود: معتقدم اگر اداره کشور‌ها به دانشمندان و دانشگاهیان سپرده شود، قطعاً شاهد چنین فراز و فرود‌هایی در روابط کشور‌های منطقه نخواهیم بود و چسبندگی لازم ایجاد خواهد شد و به تبع آن دیپلماسی علمی می‌تواند دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی اقتصادی را ارتقا دهد. شبکه دانشگاهی ۱۷۵۷ این قابلیت را دارد که دیپلماسی علمی را در خدمت انواع دیپلماسی‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی قرار دهد.
رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود به تجربه روابط مستمر بین دانشگاه‌های برتر ایران و دانشگاه‌های برتر روسیه اشاره کرد و گفت: اجلاس دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه سال گذشته در دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد و تعاملات بسیار خوبی با دانشگاه‌های برتر روسیه داریم و به زودی شاهد برگزاری نشست مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در ایران به میزبانی دانشگاه تهران خواهیم بود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  روشی برای نقشه‌برداری از نانوحفره‌های روی غشاء ارائهشد

وی ابراز امیدواری کرد؛ با جهانگیر شدن منشور ۱۷۵۷ که در آیین بزرگداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی در ایران و جهان رونمایی شد، زمینه‌ای فراهم شود تا یک شبکه ارتباطی علمی ایجاد کنیم و این شبکه صلح و آرامش را در درجه اول در منطقه و بعد در عرصه جهانی دنبال کند و ما جهانی عاری از خشونت و مملو از صلح و آرامش داشته باشیم.
مقیمی در پایان به روابط دانشگاهی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران با چین اشاره کرد و گفت: یکی از طرف‌های همکاری بین‌المللی ما در تعاملات و همکاری‌های بین دانشگاهی، کشور چین بوده است. دوستان چینی ما در روز‌های سخت تحریم‌ها همیشه ارتباطات و تعامل بسیار خوبی داشتند و ما هرگز این تعاملات خوب را از یاد نخواهیم برد.
سفرا، مقامات سفارتخانه‌ها و رؤسای دانشگاه‌های خارجی حاضر در این نشست با تبریک نودمین سالگرد تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران و پیوند سابقه فعالیت دانشگاه تهران به قدمت بیش از ۱۷ قرن سابقه آموزش عالی در ایران، ابتکار دانشگاه تهران در زمینه ایجاد شبکه دانشگاه‌های ۱۷۵۷ در راستای صلح جهانی را گامی مثبت تلقی کردند.
مقامات علمی و سیاسی حاضر در این نشست همچنین راهکار‌های خود برای فراگیر شدن این شبکه را بیان کردند.
در پایان این نشست، لوح یادبود، نماد ۱۷۵۷ و مدال نقره‌ای بزرگداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی ایران که ۱۲ تیر در آئینی ویژه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی رونمایی شد، به دست رئیس دانشگاه تهران به سفرا، مقامات سفارتخانه‌ها و رؤسای دانشگاه‌های خارجی حاضر در این نشست اهدا شد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml