اقتصادی

کشاورزان با ۵ ساعت صرفه جویی برق قبض رایگان دریافت می‌کنند

محسن ذبیحی معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در «خبر اقتصاد و بازار» شبکه خبر گفت: میزان تقاضای برق بالغ بر ۷۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید که این میزان نسبت به سال قبل بالای ده درصد رشد را نشان می‌دهد.

او افزود: یکی از بخش‌های عمده مصرف ما در بخش کشاورزی است. ۲۳۰ هزار حلقه چاه کشاورزی داریم که بر اساس پروانه‌هایی که برای آنها صادر شده مبادرت به مصرف برق و استحصال آب می‌کنند. میزان مجاز برداشت بالغ بر ۹۰ درصد پروانه‌های صادر شده در ماه‌های گرم سال ۱۹ ساعت و کمتر از آن است. به عبارتی در این ماه‌ها کشاورزان مجاز به ۱۹ ساعت برداشت آب هستند. ۵ ساعت باید چاه کشاورزی خود را خاموش کنند.

ذبیحی گفت: تمهیداتی اندیشیده شده تا در صورتی که کشاورزان ۵ ساعت مدیریت بار را انجام دهند، ۱۹ ساعت باقیمانده را قبض برق رایگان دریافت کنند. برای تشویق آنها به مصرف بهینه، در حد فاصل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب چنانچه کاهش مصرفی محقق شود به میزانی که کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته باشند به صورت پلکانی شامل مشوق‌های مالی خواهند شد. هر کیلووات صرفه جویی میتواند بالغ بر ۲۵۰۰ تومان درآمدزایی داشته باشد. کشاورزانی که به صرفه جویی اقدام کنند می‌توانند بالغ بر ۱۰ تا ۱۱ میلیون درآمدزایی از این پاداش داشته باشند.

ذبیحی گفت: همچنین اگر تا ۸۰ درصد نیاز خود اقدام به احداث مولد خورشیدی داشته باشند از برنامه‌های مدیریت بار معاف خواهند شد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  کاهش یک درصدی حجم آب سد‌های کشور
نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml