اقتصادی

کاهش ناترازی بانک‌ها از طریق هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد

غلامحسین نتاج هیات عامل صندوق توسعه ملی در برنامه فصل چهاردهم رادیو اقتصاد با بیان اینکه ثبات قوانین و سیاست گذاری  اقتصادی در کشور به اجرای بهتر قوانین در کشور کمک می‌کند گفت: هر دولتی که منتخب مردم شد باید از اخذ تصمیمات هیجانی در کشور پرهیز کند. باید در اقتصاد کشور ثبات ایجاد شود تا سایر بخش‌ها و مردم هم از این لحاظ شرایط بهتری را تجربه کنند.

وی افزود: اتکا به داشته‌ها و عملکرد براساس عوامل قابل مدیریت است در همین رابطه باید به اصل اساسی در اقتصاد کشور اتکا کنیم و باید تلاش کنیم که در جهت عواملی که قابل مدیریت  وتوسعه است حرکت کنیم.

او به مشکل تاترازی بانک‌ها اشاره کرد و گفت: ناترازی بانک‌ها ریشه در اشکالاتی دارد که درون سیستم  مقررات گذاری و برنامه‌های کلان پولی و بانکی قرار گرفته است و متاسفانه طی سال‌های ۷۰ تا ۸۰ یک اشتباه راهبردی در کشور صورت گرفت که زمینه ساز افزایش ناترازی‌های بانکی است و تا زمانی  که  مسیر خصوصی سازی بانک‌ها ادامه داشته باشد  این ناترازی‌ها ادامه دارد.

او اظهار کرد: باید با یک سیاست گذاری مناسب  در دوره سه تا ۵ ساله کمک کنیم که بتوانیم این اشتباه راهبردی را اصلاح کنیم. چراکه محدود کردن فعالیت بانک‌های خحصوصی و بانک‌های زیان ده در اجرای این امر کمک می‌کند و همچنین باید در یک مهلت قانونی و تعین و تکلیف این عوامل و سعی کنیم که این نقدینگی ناسالم و عفونت اقتصادی به کشور تزریق نشود.  

نتاج  بیان کرد: فعالان اقتصادی در بخش تولید کالا منتظر  تزریق منابع مالی هستند زمینه‌های موضوع فراهم شود و اگر دولت زمینه را برای بهبود فراهم کند با  با ثبات در سیاست گذاری و اجرای آن و پرهیز  از تصمیمات هیجانی و یک شبه بخش عمده‌ای از تولید کالا و خدمات در ایران قابل انجام است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  نصب ۴۰ دستگاه آشکارساز چمدانی در گمرکات اجرایی کشور

خبرنگار: محبوبه کباری

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml