اخبار گوناگون مدارس

چهار نکتۀ پر بها برای انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در ۱۴۰۳

برای انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان، لازم است داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۴۰۳، مشاوران، دبیران و مدیران مدارس و آموزشگاه‌های سراسر کشور و والدین دانش‌آموزان، به چند نکتۀ کاملاً کاربردی و کلیدی توجه کنند.

چهار نکتۀ پر بها برای انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در ۱۴۰۳
به‌ گزارش خبرگزاری صدا‌ و‌ سیما؛ چهار نکته پربها برای انتخاب رشتۀ شایسته و برجسته به شرح زیر است:

۱- انتخاب رشتۀ زنبیلی، ممنوع!

یعنی گمان نکنید اگر یک رشته‌محلّ (یک رشته در یک دانشگاه) را بالاتر قرار بدهید، شانس قبولی‌تان در آن انتخاب بالا می‌رود. اگر قرار باشد در یک رشته‌محلّ قبول شوید، در ردیفِ آخر هم قرارش بدهید، باز هم قبول می‌شوید و اگر قرار به قبول‌نشدن در آن رشته‌محلّ باشد، در ردیف ۱ هم باشد، قبول نمی‌شوید!

شما در اوّلین انتخابی که نمرۀ لازم و شرایط موردِنیاز برای قبولی را داشته باشید، قبول می‌شوید و دیگر انتخاب‌های بعدی‌تان توسّط سیستم بررسی نمی‌شوند. انگار که اصلاً و ابداً وجود ندارند!

۲- برای چیدمان حرفه‌ای و هوشمندانه، باید انتخاب‌هایتان را طوری بچینید که وقتی از بالا به پایین پیش می‌روید، میزان تمایل و رضایت‌مندی‌تان کم شود و کاهش یابد. تغییرات میل و رغبتتان با حرکت به‌سمت انتخاب‌های پایین‌تر، اکیداً نزولی و کاهشی است!

در واقع، بیشترین و بالاترین مقدارِ علاقۀ شما به اوّلین رشته‌محلّی‌ست که انتخاب می‌کنید و کمترین و پایین‌ترین میزانِ علاقۀ شما به آخرین رشته‌محلّی‌ست که انتخاب می‌کنید.

۳- برای دانشگاه فرهنگیان، فقط می‌توانید کد‌رشته‌محلّ‌های مربوط به اُستان بومی‌تان را انتخاب نمایید.

اُستان بومی‌تان، براَساس شهر بومی‌تان مشخّص و معیّن می‌شود.

ضوابط و قواعد بومی در صفحات ۱۰ و ۱۱ دفترچۀ راهنمای انتخابِ رشته‌های تحصیلیِ دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۴۰۳، به‌شکل کامل و جامع و روان و روشن، بیان شده است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  درس تربیت بدنی امسال در مدارس کرمانشاه ویژه‌ پیگیریمی‌شود

حتماً برای هر کُد‌رشته‌محلّ، به محلّ خدمتِ درج‌شده در جداول کُدرشته‌محلّ‌ها، دقّت و توجّه کنید!

۴- سلایق و علایق و عقاید خانوادۀ عالی‌قَدرتان، کاملاً مهمّ و مُحترمند ولی سلایق و علایق و عقاید خودتان، بسیار مهمّ‌تر و محترم‌ترند و دیگر هیچ…

تصمیم‌گیرندۀ پایانی شمایید و مسئولیّتش هم تماماً با شماست. تصمیم‌گیری را به هیچ‌کس واگذار نکنید.

حتماً از متخصّصِ متعهّد و مجرّب، مشورت بگیرید ولی تصمیم نهایی را فقط‌و‌فقط خودتان با شهامت و شجاعت بگیرید و مسئولیّتش را هم کاملاً بپذیرید. جزو خوش‌حالانِ بی‌اراده نباشید!

بسیار مراقب و مواظب باشید در دام و تورِ نظرات و نکاتِ غلط و غیرمستندِ مشاورنما‌ها و معلّم‌نماهایِ شیّاد و شارلاتان و کَلّاش و کلاهبردارِ اینستاگرامی و تلگرامی نیفتید و گرفتار نشوید.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml