علمی فرهنگی

چرا بن‌های خرید کتاب برای دانشجویان، طلاب و اساتید رایگان نیست؟

پیش از برگزاری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران سقف تخصیص بن برای خرید کتاب از سوی متولیان نمایشگاه کتاب اعلام شد، که بر این اساس دانشجویان و طلاب می‌توانند از ۷۰۰ هزار تومان بن خرید کتاب بهره‌مند شوند. از این میزان ۴۰ درصد آن را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامیان نمایشگاه تقبل می‌کنند و ۶۰ درصد آن را دانشجویان و طلاب می‌پردازند.

اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از ۸۰۰ هزار تومان بن خرید کتاب بهره‌مند می‌شوند، که ۵۰ درصد آن را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامیان نمایشگاه و ۵۰ درصد دیگر را خود اساتید پرداخت می‌کنند. 

محمد خلج، مدیر کمیته اداری و مالی نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به این سوال که چرا دانشجویان، طلاب و اساتید باید برای بن خرید کتاب مبلغی را بپردازند و این بن به طور رایگان به این قشرها اختصاص نمی‌یابد؟ گفت: از زمانی که بن کارت‌های الکترونیکی در فضای نمایشگاه کتاب توزیع شد، بیشتر با هدف مشارکت برای خریدِ بیشترِ کتاب، تصمیم به اختصاص بن‌های مشارکتی بجای بن‌های ۱۰۰ درصد رایگان گرفته شد.

خلج ادامه داد: به هر حال، با توجه به حجم بالای دانشجویان، طلاب و اساتید سقف وزارت ارشاد بابت یارانه محدود است. نزدیک به چهار میلیون و ۵۰۰ نفر متقاضی دریافت بن کتاب هستند. 

مدیر کمیته اداری و مالی نمایشگاه کتاب در پاسخ به این سوال که حضور حامیان مالی نمایشگاه نمی‌تواند به سهمیه یارانه بن کتابِ این قشر کمک کند؟ تصریح کرد: مبلغ یارانه مبلغ بالایی است. 

وی درباره گلایه دانشجویان و طلاب بابت سهمیه اندک بن برای خرید کتاب توضیح داد: بله، صحیح می‌گویند. واقعاً مبلغِ یارانه کتاب کم است، اما سقف یارانه وزارت ارشاد هم محدود است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  تشکیل یک «حلقه آسمانی» پس از انفجار یک سیاهچاله عظیم

خلج درباره اختصاص بن سازمانی خرید کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: ما در دو حالت بن سازمانی می‌دهیم. در یک حالت سازمان‌ها برای تجهیز کتابخانه‌شان درخواست دریافت بن خرید کتاب دارند و در حالت دیگر دریافت بن برای دریافت کارمندان است. سازمان متقاضی دریافت بن، مبلغی را برای تجهیز کتابخانه یا تخصیص بن خرید کتاب به کارمندان می‌پردازد، وزارت ارشاد هم تا یک سقفی مبلغ یارانه بن کتاب را می‌پردازد. 

به گفته مدیر کمیته اداری و مالی نمایشگاه کتاب، بر اساس آیین‌نامه نمایشگاه کتاب، وزارت ارشاد می‌تواند تا ۲۰ درصد حمایت کند. اگر یک سازمانی ۱۰۰ میلیون تومان درخواست بن خرید کتاب بدهد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هزینه ۲۰ میلیون تومان را می‌پردازد. روال نامه‌نگاری سازمان‌ها از طریق سایت https://bon.tibf.ir/ در حال انجام است. بعد از اینکه سازمان‌ها درخواست خود را به معاونت فرهنگی وزارتخانه اعلام کردند، سقف همکاری وزارت ارشاد بابت پرداخت درصدی از مبلغ یارانه بن کتاب مشخص می‌شود و بعد بن‌ها تحویل سازمان‌ها می‌شود. بنابراین، بن مشارکتی برای تمام ارگان‌ها و نهادهاست.

خبرنگار: نفیسه خلیلی

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml