مقالات مختلف

پرچم چین روی ماه نصب شد

بعد از فرود موفقیت آمیز ماه‌نورد چین، حالا پرچم این کشور روی نیمه تاریک ماه به اهتزار درآمد. چین حدود 50‌ سال بعد از آمریکا، پرچم خود را روی کره ماه نصب کرده است.

چین گزارش داده است که ماه‌نورد ارسال شده به نیمه دور ماه توانسته است پرچم این کشور را به اهتزاز در بیاورد. ماه‌نورد مذکور توانسته با موفقیت نمونه‌های سطح ماه را جمع‌آوری کند و در راه بازگشت به مدار قرار بگیرند.

ماه‌نورد چینی در نیمه تاریک ماه دنبال چیست؟

چین چندی پیش خبر فرود موفقیت‌آمیز ماه‌نورد خود را روی نیمه تاریک ماه اعلام‌کرد. یکی از ماموریت‌های اصلی این ماه‌نورد، جمع‌آوری نمونه از سطح ماه بوده که ظاهراً اکنون به اتمام رسیده است. نمونه‌های جمع‌شده به مدار ماه ارسال شدند و به‌زودی در راه بازگشت به زمین قرار خواهند گرفت. طبق اعلام آژانس فضایی چین، وزن نمونه‌های مورد بحث به ۲ هزار گرم می‌رسد.

چین ادعا دارد که پرتاب محموله حاوی نمونه‌ها به مدار پایینی چین به‌صورت خودکار انجام گرفته و ماهواره Queqiao-2 به این امر کمک کرده است. اگر نمونه‌ها با موفقیت به زمین برسند، یکی از مهم‌ترین اهداف ماموریت Chang’e-6 به انجام رسیده است. انتظار می‌رود بازگشت به زمین حدود ۲۰ روز طول بکشد و در نهایت شاهد فرود محموله در نزدیکی مغولستان باشیم. مقامات چینی در گذشته اعلام کرده‌بودند که مدت کلی این ماموریت، ۵۳ روز خواهد بود؛ اما جزئیات بیشتری پیرامون زمان‌بندی دقیق اعلام نکرده‌اند.

اهتزاز پرچم یکی دیگر از اهداف ماموریت اشاره شده بوده که پیش از جمع‌آوری و ارسال نمونه‌ها به‌سمت مدار پایینی ماه انجام گرفته است. ناگفته نماند که ماه‌نورد چینی طی روزهای اخیر با چالش‌های دمایی دشواری روبه‌رو بوده است؛ اما توانسته از این آزمون سربلند بیرون بیاید. موفقیت چین در این ماموریت می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد؛ زیرا آژانس فضایی چین در نظر دارد تا پایان دهه میلادی جاری اقدام به ارسال فضانورد به سطح ماه نماید.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  خطر بروز بحران غذایی در اروپا واقعی است/ انتظار کارشناسانبرای هرج و مرج

شایان‌ذکر است که پرچم زرد و قرمز جمهوری خلق، مستقیماً روی خاک ماه قرار نگرفته‌است؛ بلکه قسمتی از تجهیزات ارسال شده به سطح قمر زمین محسوب‌می‌شود. جنس این پرچم کوچک از کامپوزیت‌های فضایی است که می‌تواند شرایط دشوار را تحمل نماید. انجام ماموریت روی نیمه دور ماه کمی دشوارتر از سمت رو به زمین است؛ زیرا به یک ماهواره ثانویه جهت حفظ ارتباط رادیویی نیاز دارد. همچنین سطح پشت به زمین ماه از ناهمواری‌های بیشتری برخوردار است و حرکت ماه‌نورد روی آن سخت‌تر است.

منبع:دیجیاتو

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml