اقتصادی

همگرایی بخش بالادست و پایین‌دست برای تأمین پایدار خوراک پتروشیمی‌ها

شاهمیرزایی معاون وزیر نفت در نشست خبری گفت: باید در مسیر رشد و توسعه صنعت پتروشیمی، از همه ظرفیت‌های موجود برای تحقق جهش تولید استفاده کرد.

وی با بیان اینکه حدود ۱۳۰ طرح پتروشیمی به ارزش حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در کشور در حال اجراست، گفت: از این تعداد طرح، پیشرفت فیزیکی حدود ۷۰ طرح مطلوب است، اما همواره باید برای رفع موانع توسعه و شتاب‌بخشی اجرای طرح‌های پتروشیمی در تلاش باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: هاب‌های عسلویه، ماهشهر، منطقه انرژی‌بر پارسیان و در پس‌کرانه آن منطقه لامرد، همچنین مناطق دیر، کنگان و سیراف آماده جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در مسیر تکمیل زنجیره ارزش هستند و براساس تدابیر ویژه، سرمایه‌گذاران از حمایت‌ها و مشوق‌های قانونی بهره‌مند می‌شوند.

شاهمیرزایی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید جمهور، ابراهیم رئیسی، و سایر شهدای دولت تصریح کرد: صنعت پتروشیمی کشور مصمم‌تر از گذشته به‌منظور استحکام و قوام پایه‌های عمیق جمهوری اسلامی ایران با توجه به اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامی، به مسیر رشد و پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

ایجاد کارگروه تخصصی قیمت‌گذاری خوراک

وی با تشریح چالش‌های قیمت‌گذاری خوراک در صنعت پتروشیمی و پیشنهاد بازنگری فرمول نرخ‌گذاری‌ها گفت: همچنین می‌توان با ایجاد کارگروهی تخصصی، فرمول قیمت‌گذاری خوراک را در مقاطع زمانی مشخص و براساس شرایط، روزآمد کرد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: مدیریت مصرف انرژی و استفاده بهینه از منابع موجود سبب خواهد شد تا بخشی از ناترازی موجود رفع شود و خوراک بیشتری در اختیار صنعت قرار گیرد که برای تحقق این موضوع، همکاری هلدینگ‌های پتروشیمی بسیار مهم است.

شاهمیرزایی با بیان اینکه باید از خام‌فروشی فاصله گرفت و به‌سوی تولید محصولات نهایی و دارای ارزش‌ افزوده بیشتر حرکت کرد، گفت: کاهش خام‌فروشی همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است و باید به تکمیل زنجیره ارزش به‌عنوان یک راهبرد توجه شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ۱۰۰ نیروگاه مجاز به عرضه در تابلو برق سبز هستند

وی افزود: باید تحول ساختاری جدید را هدف‌گذاری کنیم و راهبری و تنظیم‌گری را در همه ابعاد با استفاده از تجربه‌های موجود محقق کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر می‌تواند به تحول در تأمین انرژی موردنیاز در صنعت پتروشیمی منجر شود، گفت: استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین در همه زمینه‌ها می‌تواند به توسعه متوازن منجر شود.

شاهمیرزایی ادامه داد: جمع‌آوری گازهای مشعل با همکاری تمام ذی‌نفعان در حال انجام است و بر همین اساس خوراک مجتمع‌های پتروشیمی نیز افزایش خواهد یافت. در این مسیر گازهای همراه در شرق و غرب کارون در حال جمع‌آوری است و ان‌جی‌ال‌های ۳۲۰۰ و ۳۱۰۰، همچنین پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس، روند تأمین خوراک پتروشیمی‌ها را بهبود خواهد بخشید.

وی تصریح کرد: همه مشعل‌های موجود در صنعت پتروشیمی نیز تا پایان سال ۱۴۰۵ با همکاری هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی خاموش می‌شوند و این گام بزرگی به‌منظور صیانت از محیط‌زیست و افزایش تولید خواهد بود.

تسهیل مسیر زنجیره ارزش با ایجاد پارک‌های شیمیایی

معاون وزیر نفت ادامه داد: اولویت راهبردی صنعت پتروشیمی تأمین نیاز داخل و پس از آن صادرات محصولات است. انتظار داریم خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی نیز از سوی بخش بالادست با اولویت رفع نیاز داخلی تأمین و سپس صادر شود.

شاهمیرزایی با تأکید بر لزوم استفاده از فناوری‌های نوین بیان کرد: خوشبختانه صنعت پتروشیمی از همه توان خود برای داخلی‌سازی نیازهای صنعت با استفاده از فناوری‌های نوین استفاده کرده است و بر همین اساس نیازهای صنعت به دانش‌ فنی و کاتالیست، از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دیگر شرکت‌ها تأمین می‌شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  برق ادارات پرمصرف با کنتور هوشمند محدود می‌شود

وی با بیان اینکه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از نظر فروش دانش‌ فنی در سال گذشته میلادی رتبه نخست را کسب کرد، ادامه داد: هفته گذشته قرارداد داخلی‌سازی کاتالیست‌های باقی‌مانده از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با مراکز دانشگاهی امضا شد و تا پایان سال این کاتالیست‌ها در مقیاس آزمایشگاهی به تولید می‌رسند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: عرضه اعتباری ۸۰ هزار میلیارد تومان محصول از سوی پتروشیمی‌ها در سال گذشته به تحول در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی منجر شد و شرکت‌ها نیازهای خود را با سهولت بیشتری تأمین کردند.

شاهمیرزایی با بیان اینکه ایجاد پارک‌های شیمیایی می‌تواند مسیر تکمیل زنجیره را تسهیل کند، گفت: ساخت و ایجاد بیش از ۱۰ پارک تخصصی با هدف توسعه متوازن صنعت، از سوی هلدینگ‌های پتروشیمی در حال اجراست.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml