اخبار گوناگون مدارس

هفت نکتۀ پراهمیت برای هدایت تحصیلی عالی دانش‌آموزان پایه نهم

مدرس، مشاور و پژوهشگر آموزشی گفت: برای هدایت تحصیلیِ عالی و انتخاب رشتۀ هوشمندانه، لازم است دانش‌آموزان پایۀ نهم، والدین دانش‌آموزان، مشاوران، دبیران و مدیران مدارس و آموزشگاه‌های سراسر کشور، چند نکتۀ کاملاً کلیدی و کاربردی را مورد توجه قرار دهند.

هفت نکتۀ پراهمیت برای هدایت تحصیلی عالی دانش‌آموزان پایه نهم***

به‌ گزارش خبرگزاری صدا‌ و‌ سیما، آقای پدرام زاویه، هفت نکتۀ پُراهمّیّت برای انتخاب رشتۀ شایسته و هدایت تحصیلیِ حرفه‌ای ویژۀ دانش‌آموزان پایۀ نهم و والدین دانش‌آموزان و مشاوران و معلّمان و مدیران عالی‌قدر مراکز آموزشی سراسر کشور را بیان کرد.

۱- انتخاب رشتۀ اَساسی یا احساسی؟!: انتخاب رشته باید بر اساس علاقۀ همراه با شعور باشد نه علاقۀ مبتنی بر شور که در نهایت سبب می¬شود علاقه تبدیل بشود به مَلاقه و موجبِ آه و ناله!

به وضعیّت و موقعیّت شغلیِ اکنون و الانِ رشته‌ها نگاه نکنید که اصلاً معقول و منطقی نیست!

به شرایطِ ۷ تا ۱۰ سال آینده که از دانشگاه فارغ‌التّحصیل می‌شوید، توجّه و نگاه و نظاره کنید!

حتماً رشته¬ها را خیلی دقیق و عمیق بشناسید و احساسی و شانسی انتخابشان نکنید. آگاهی و اطّلاع از امکان ادامۀ تحصیل در رشته¬های مطلوب و موردنظرتان، بسیار واجب و ضروری است!
اگر ارزش و اهمّیّتِ انتخاب رشتۀ نهم از ارزش و اهمّیّتِ انتخاب رشتۀ کنکور، بیشتر نباشد، حتماً و قطعاً کمتر هم نیست!

۲– انتخاب رشتۀ صرفاً بر اساس پول سازی و بازار کار رشته ها، اشتباه فوق العاده مهلک و خطرناکی است.

پول یا علاقه؟!: تردید نکنید علاقه! پژوهش های پر شمار نشان داده‌اند، آنهایی که در ابتدا علاقه را به پول ترجیح می دهند، عموماً شرایط و نتایج عالی تری نصیبشان می‌شود! انتخابتان همراه با لذّت هست یا همراه با ذلّت؟

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  زمان واریز معوقات رتبه‌بندی معلمان اعلام شد | هزینه سرویس‌مدارس ارتباط مستقیم با آموزش و پرورش ندارد | جزئیات درباره جذبنیروهای خرید خدماتی

۳-تحصیل در رشته‏ های کم‌طرفدارتر، اگر همراه با خبرگی و نخبگی و نوآوری و نوآفرینی باشد، مسلّماً می‌تواند به کارآفرینی و ارزش‌آفرینی منتهی شود!

به قول دکتر علی شریعتی: اگر حسّ روییدن در تو باشد، در کویر هم رشد خواهی کرد!

اگر در یک رشتۀ غیرممتاز، ممتاز و متمایز باشید، به مراتب بهتر و برتر از این هست که در یک رشتۀ ممتاز، غیرممتاز و غیرمتمایز باشید.

۴- شوربختانه، در کشورمان بیشتر از ۸۰ میلیون کارشناس و مشاور و متخصّص در تمامی اُمور زمینی و فضایی و فَرا‌‏زمینی داریم که در همۀ حوزه‌ها و حیطه‌ها، صاحب‌نظر و همواره در حال عرضه و اظهار و ارائۀ نظرات و نگاه‌های تخصّصی‌شان هستند. پس لطفاً به نظرات هر کسی، اعتماد و اعتنا نکنید و فقط‌و‌فقط از کارشناسِ کارآمد و کاربلد و کار‌کُشته، راهنمایی و مشورت بگیرید.

۵- تصمیم گیرندۀ پایانی شمایید و مسئولیّتش هم تماماً با شماست. تصمیم گیری را به هیچ‌کس واگذار نکنید. 

سلایق و علایق و عقاید خانوادۀ گران‌قدرتان، کاملاً مهمّ و مُحترمند ولی سلایق و علایق و عقاید خودتان، بسیار مهمّ تر و محترم ترند و دیگر هیچ…

حتماً از متخصّصِ متعهّد و مجرّب، مشورت بگیرید ولی تصمیم نهایی را فقط و فقط خودتان با شجاعت و شهامت بگیرید و مسئولیّتش را هم کاملاً بپذیرید. جزو خوش حالانِ بی اراده نباشید!

مراقب و مواظب باشید در دام و تورِ نظرات و نکاتِ غلط و غیرمستندِ مشاورنما‌ها و معلّم‌نماهایِ شیّاد و شارلاتان و کَلّاش و کلاهبردار نیفتید و گرفتار نشوید.

۶- مدرک یا مهارت؟!: اگه ارزش مـدارک مـتعدّد، ۱ واحد باشد، یقیناً ارزش مهارت های متنوّع مثبت و مفید و مؤثّر، بیش تر از ۱۰۰ واحد خواهد بود. بسیاری از شرکت های برتر و معتبر دنیا و برخی از شرکت‌های داخلی، شرط مدرک تحصیلی برای استخدام و به‌کارگیری افراد ندارند و به دنبال افراد ماهر و متبحّر هستند! بنابراین قَویّاً و عمیقاً و شدیداً باید به‌دنبال افزایش مهارت باشید نه افزودن مدرک! به همین خاطر، نباید پریشانی و نگرانی و ناراحتیِ اَلکی در مورد رشتۀ انتخابی‌تان داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ۱۶۰۰ دانش‌آموز دختر خراسان‌رضوی به اردوی راهیان نور اعزامشدند

۷– پس از فارغ‌التّحصیلی از هنرستان، درصورتِ داشتن تبحّر و توانمندی، امکان و احتمال حضور در شغل و محیطِ مرتبط و متناسب با رشته و زمینۀ تحصیلی، بسیار بالاست! دانش‌آموختگان و هنرآموختگانِ زبَردست و مسلّط و باکِفایتِ هنرستان، عموماً زودتر و راحت‌تر و سریع‌تر و بی‌دردسرتر، جذب و وارد بازار کار می‌شوند و معمولاً درآمد خوشایندی دارند.

حتماً با حدّاکثر دقّت و جدّیّت و کیفیّت، انتخاب رشته را انجام دهید، امّا تصوّر و تخیّل نکنید بعد از ورود به دانشگاه و فارغ‌التّحصیلی، تغییر و تحوّل خاصّی و دگرگونی و دِگَردیسیِ اساسی رخ می‌دهد!
پس بیخود و بی‌جهت و بی‌دلیل، منتظر و معطّلِ رویداد خاصّ و رُخداد ویژه‌ای نمانید و کوشش و تلاش و تَقلّا کنید، از اکنون و الان، احوال و روزگار و اوقاتِ نیک و پُرمهر داشته باشید…
اندکی صبر، سحر نزدیک است.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml