علمی فرهنگی

نگاهی به غرفه نهج البلاغه کتاب حکومت در نمایشگاه قرآن

شهناز عزیزی، مدیر بخش نهج البلاغه، کتاب حکومت در نمایشگاه قرآن گفت: دلیل نامگذاری این بخش به نام نهج البلاغه این است که نهج البلاغه حاوی خطبه ها، نامه‌ها و حکمت‌های امیرالمومنین علی (ع) است که این خطبه‌ها و نامه‌ها در زمانی از حضرت علیهم‌السلام صادر شده‌اند که ایشان حکومت را در دست داشتند و بعضاً حکمت‌ها، مواردی هستند که در موضوع حکومت، حکومت‌داری و سامان دادن زندگی فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه تأثیرگذار هستند.

 او گفت: در بخش نهج البلاغه هم تلاش شده است که به طور حداکثری مخاطبان خودش را پوشش دهد و سعی کند در آن زمان کوتاه مثل نهج البلاغه که بلاتشبیه همان طور که نهج البلاغه به جنبه‌های مختلف می‌پردازد ما هم به جنبه‌های مختلفی از نهج البلاغه در بخش خودمان بپردازیم.

عزیزی با اشاره به اینکه این بخش دو ویژگی اصلی دارد، ادامه داد:بخش اول این است که مخاطبانمان را به طور حداکثری پوشش دهیم و به این دلیل است که ما برای رنج‌های سنی مختلف، گروه‌های سنی مختلف در بخش خودمان برنامه داشتیم و داریم مثلاً برای کودک و نوجوان، جوانان و قشر دانشگاهی، برای خانواده ها، برای مدیران و مسئولان و برای علما و اهل کتاب و کتابخوانی برنامه‌های مختلفی داریم.

مدیر بخش نهج البلاغه کتاب حکومت گفت: برای دوره سنی کودک و نوجوان، کارگاه آموزشی حکمت‌های نهج البلاغه داریم و گروه سنی ۷ تا ۱۴ سال را پوشش می‌دهد و در این بخش، حکمت‌هایی از نهج البلاغه را انتخاب کردیم که حاوی مهارت‌های زندگی و مهارت‌های ارتباطی است. البته این مهارت‌ها به درد همه مردم می‌خورد ولی ما به گونه‌ای این را ارائه کردیم که برای کودک و نوجوان در این رده سنی کاملاً قابل فهم و قابل حفظ کردن باشد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  رمضانی: جایزه کتاب سال جوانان خلاء توجه به نوقلمان را پرکرد

عزیزی با اشاره به اینکه ما از خانواده‌ها می‌خواهیم حداکثر ۲۰ دقیقه از وقت بچه هایشان را به ما بدهند، افزود: در این ۲۰ دقیقه هر کودک و نوجوانی که وارد می‌شود یک حکمت از نهج البلاغه را کاملاً می‌فهمد، حفظ می‌کند و در نهایت جایزه می‌گیرد و این کارگاه به گونه‌ای چیده شده که مانند یک معلم است. مثلاً در آن شب محتوای آن حکمت را ما داستانی از داستان‌های کهن فارسی انتخاب کردیم و به آنها دادیم و در آن کارگاه براساس متد‌هایی که آموزش گرفتند در یک حالت تعاملی دو طرفه با بچه‌ها حالت بازی آن مهارت را به بچه‌ها یاد می‌دهند.

او درباره این سوال که نهج البلاغه چه آموزه‌هایی در عرصه حکومتی دارد، تصریح کرد: نهج البلاغه کاملاً کتاب حکومت است از این جهت که هم مباحث حکومتی و سیاستی دارد، هم مباحث فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی دارد و هم به موضوع فردی می‌پردازد، مثلاً یک قسمتی که ما برای مدیران و مسئولان تدارک دیدیم حدود ۴۰ پوستر است که ۱۵ پوستر تقریباً برای خانواده‌ها است مباحث اخلاقی که برای خانواده‌ها مناسب است با عکس نوشته‌هایی تهیه شده است.

عزیزی با اشاره به پایگاه اطلاع رسانی پوستر‌ها افزود: در کانال خود مؤسسه‌مان همه این پوستر‌ها گذاشته می‌شوند و و اینکه پنج شش مورد هم قسمت‌هایی از کلام امیرالمومنین علی (ع) است در دفاع از مظلوم که با عکس نوشته‌هایی از غزه و فلسطین است و بقیه اش درباره مسئولان است یعنی نکاتی از نهج البلاغه انتخاب شده که نکات مدیریتی خطاب‌های حضرت به مدیران و مسئولان است که برای مدیران و مسئولان ما درس‌آموز است و در این ایام و در این شب‌هایی که ما پذیرای مهمانان و مراجعه کنندگان بودیم مسئولان و مدیرانی که به بخش ما مراجعه کردند به این بخش هدایت‌شان کردیم تا این پوستر‌ها را ملاحظه کنند و برای همه مدیران و مسئولان تذکری باشد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  شکل‌گیری مجلسی فرهنگ‌دوست منجر به عزت و اقتدار ملی خواهدشد

او درباره برگزاری نشست‌هایی در نمایشگاه بین المللی قرآن گفت: ما در این ایام ۱۴ روزه ۱۲ روز را به جز روز اول و چهاردهم برنامه ریزی کردیم برای ۱۲ نشست تخصصی با حضور ۱۲ استاد برجسته نهج البلاغه که هر کدام صاحب تألیفات بسیار مهم یا تألیفات مرجع در حوزه نهج البلاغه هستند و هر کدام از یک منظر ویژه‌ای به نهج البلاغه پرداختند و به یکی از دانش‌های حوزه نهج البلاغه ورود کردند. مثلاً هر شب به موضوعات مختلفی از جمله عرفان نهج البلاغه و مدارک نهج البلاغه پرداختیم و حتی زندگی نامه علمی ۱۴ فرد را به عنوان شناخت نامه خادمان نهج البلاغه چاپ خواهیم کرد.

مدیر بخش نهج البلاغه کتاب حکومت به دو قسمت دیگر هم در نمایشگاه بین المللی قرآن اشاره کرد و ادامه داد: برای علما و اهل کتاب یکی موضوع هزار سال با نهج البلاغه که دوره‌های تدوین نهج البلاغه از دوره نسخه خطی تا کتاب‌های حاضر ارائه شد برای بازدید کنندگان و این که ما در بخش خودمان کتابخانه تخصصی نهج البلاغه را که با رده بندی سنی کودک و نوجوان، جوان، بزرگسال و کتاب‌های تخصصی بود با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای اسماعیلی افتتاح شد و یکی هم کارگاه آموزشی حکمت‌های نهج البلاغه برای کودکان و نوجوانان است.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml