مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان چه امکاناتی دارد؟

در سال های اخیر مدارس تیزهوشان در راستای تحقق هدف بالا بردن کیفیت تحصیلی و آموزشی دانش آموزان مستعد در کل کشور تاسیس شده اند که از جمله امکانات این مدارس می توان به آماده سازی دانش آموزان برای کنکور با استفاده از روش های نوین آموزشی، به کمک معلمان با سابقه اشاره کرد.

در تمامی استان های کشور، با عزم و تصمیم سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان، برای دانش آموزانی که از سطح تحصیلی بالاتری برخوردار هستند، مدارسی با عنوان مدارس استعداد های درخشان (تیزهوشان) به منظور دسترسی بهتر این دسته از دانش آموزان به آموزش و تحصیل با کیفیت، برخورداری از معلمان با سابقه و امکانات آموزشی بهتر تاسیس شده است.

این دسته از دانش آموزان برای ورود به این مدارس و تحصیل در آنها، نیازمند به شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و کسب رتبه قبولی برای ثبت نام نهایی در این مدارس هستند و پس از آن می توانند بسته به مقطع و پایه تحصیلی خود، در مقطع متوسطه اول و یا متوسطه دوم تحصیل نمایند.

بسیاری از دانش آموزان در هنگام تصمیم گیری برای شرکت در آزمون ورودی این مدارس، نسبت به امکانات و ویژگی های مدارس تیزهوشان بی اطلاع هستند و یا این دسته از شرایط را کمتر هنگام تصمیم گیری خود مد نظر قرار می دهند. در این مقاله قصد داریم تمامی دانش آموزان داوطلب مدارس سمپاد و والدین آن ها را با قسمتی از امکانات و ویژگی های این مدارس آشنا نماییم تا بیش از پیش به تصمیم گیری قاطعانه خود نزدیک شوند.

امکانات مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان به عنوان مدارس برتری که به تحصیل با کیفیت و رشد دانش آموزان مستعد می پردازد، در راستای تحقق اهداف خود و دانش آموزان اقدام به فراهم آوردن میزان بخصوصی از امکانات نموده است. از امکانات موجود در این مدارس برای دانش آموزانی که آزمون مدارس سمپاد را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

مدارس تیزهوشان در راستای بالا بردن کیفیت آموزشی و تحصیلی دانش آموزان خود اقدام به برگزاری کلاس های فراتر از حد کتاب های درسی دانش آموزان کرده و دانش آموزان را با مطالبی بیشتر از مطالب موجود در این کتاب ها آشنا می کند. این ویژگی، باعث ایجاد سوال های فراتر از کتب درسی شده و باعث میشود دانش آموزان دید عمیق تری نسبت به مطالب آموزش داده شده داشته باشند. این کلاس ها همچنین در راستای رفع مشکل درسی دانش آموزان در این مدارس برگزار خواهند شد.

  استفاده از کتاب های مکمل درسی

دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل می نمایند، در طول دوران تحصیلی خود با حجم زیادی از مطالب کاربردی و مفید درسی روبرو خواهند شد که این مطالب، نیازمند درکی عمیق از سمت دانش آموزان هستند. برای داشتن درک مناسبی نسبت به این مطالب، معلمان مدارس تیزهوشان اقدام به پیشنهاد کتاب های مکمل درسی به دانش آموزان خود نموده و با استفاده از این کتب، باعث ایجاد درک درستی از مطالب تدریس شده در ذهن دانش آموزان خود می شوند.

  برخورداری از آموزشگاه، کتابخانه و امکانات رفاهی ویژه

همانطور که میدانید، اکثر مدارس موجود در کشور به کتابخانه دسترسی دارند و تجهیزات حداقلی را برای ایجاد کتابخانه ای برای دانش آموزان را فراهم کرده اند، اما مدارس سمپاد دارای کتابخانه هایی مجهز به منابع علمی، کتاب های مکمل درسی، کتاب های مربوط به روانشناسی، نجوم و غیره می باشند که دانش آموزان می توانند در اوقات فراغت خود از این کتاب ها بهره ببرند و یا خود را برای ثبت نام المپیاد علمی دانش آموزی آماده نمایند. همچینن این مدارس با ایجاد و تجهیز آزمایشگاه هایی برای دانش آموزان علاقمند به یادگیری بیشتر مطالب زیستی، شیمی و فیزیک به پیشرفت دانش آموزان خود کمک کرده است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۲ –۱۴۰۳

  حضور مشاوران ویژه

این مدارس برای جلوگیری از قرار گرفتن دانش آموران در موقعیت های نامناسب و سخت روحی و مواجهه با استرس شدید، اقدام به استخدام تعداد زیادی از مشاورین با سابقه در رشته های تحصیلی و مشاوره فردی با توجه به ظرفیت مدارس تیزهوشان هر منطقه نموده اند که دانش آموزان می توانند با اعتماد کامل به این مشاورین، نسبت به گفت و گو درباره مشکلات فردی، تحصیلی، آموزشی و خانوادگی خود و رفع این دسته از مشکلات اقدام کنند.

ویژگی آموزشی مدارس تیزهوشان

دانش آموزان مستعدی که تمایل به شرکت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و قبولی در این آزمون را دارند، برای اینکه بتوانند بهترین تصمیم گیری خود را مبنی بر تحصیل در این مدارس را داشته باشند، لازم است در مورد ویژگی های آموزشی این مدارس نیز اطلاعات بیشتری کسب کرده و از راه های قبولی در تیزهوشان مطلع شوند. در ادامه مقاله تعدادی از ویژگی آموزشی مدارس سمپاد برای متقاضیان این مدارس قرار داده شده است .

  برنامه ریزی آموزشی ویژه

دانش آموزانی که پس از برنامه ریزی آزمون تیزهوشان، موفق به کسب نمره قبولی در آزمون ورودی می شوند، پس از ثبت نام نهایی خود در این مدارس، قبل از شروع رسمی سال تحصیلی با برنامه تحصیلی خود در این مدارس آشنا شده که این برنامه جهت و هدف سال تحصیلی آن ها را مشخص می نماید. دانش آموزان موظف هستند با کمک معلمان این مدارس بر اساس این برنامه، آموزش خود را پیش برده و برای کیفیت بیشتر تحصیل خود تلاش کنند.

 بهره گیری از آموزش ویژه

علاوه بر برنامه ریزی ویژه ای که مدارس استعداد های درخشان برای دانش آموزان مستعد خود در نظر گرفته اند، این مدارس همچنین برای تحقق اهداف فردی دانش آموزان، اقدام به گلچین معلمان برجسته و با سابقه هر شهر نموده و با آموزش روش های نوین تدریس به دانش آموزان با استعداد به معلم های انتخاب شده، سطح دانش پذیری و تحصیلی دانش آموزان و همچنین مدارس تیزهوشان را بالا می برند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ادغام آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

 برگزاری آزمون های پیشرفت تحصیلی

یکی از شاخصه های مهم در معرفی مدارس فرزانگان یا تیزهوشان، تعیین و اندازه گیری سطح تحصیلی دانش آموزان در طول سال تحصیلی می باشد که این مدارس با برگزاری دو آزمون پیشرفت تحصیلی اقدام به سنجش دانش آموزان می نماید. این آزمون ها رتبه دانش آموزان را بر اساس سنجش عملکرد تحصیلی آنها در آزمون های تحصیلی در سطح مدرسه، شهر و کشور مشخص نموده و بر اساس این مشخصات، دانش آموزان را به بهتر کردن عملکرد تحصیلی خود تشویق می نمایند.

دانش آموزان توجه داشته باشند که کسب نمرات بالا و رعایت قوانین در در مدارس تیزهوشان بسیار مهم می باشد. آموزش و پرورش به منظور درنظر گرفتن حقوق دانش آموزان و همچنین مدیریت مدارس تیزهوشان، شرایطی را به عنوان شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان مطرح نموده است که مدیران تنها در صورت وجود آن شرایط مجاز به اخراج دانش آموز بوده. به طور مثال در صورتی که دانش آموزی در یکی از امتحانات نمره پایینی کسب نماید، مدیریت مجاز به اخراج دانش آموز نمی باشد.

سوالات متداول

1- ✔️ آیا مدارس تیزهوشان مجهز به کتابخانه و آزمایشگاه هستند؟

✔️ با توجه به متن مقاله، تمامی مدارس تیزهوشان مجهز به کتابخانه و آزمایشگاه برای استفاده دانش آموزان هستند.

2- ✔️ آیا مدارس تیزهوشان آزمون ورودی دارند؟

✔️ با توجه به متن مقاله، مدارس تیزهوشان برای پذیرش متقاضیان تحصیل در این مدارس، اقدام به برگزاری آزمون ورودی می نماید.

3- ✔️ از کجا می توانیم از امکانات تحصیلی مدارس تیزهوشان مطلع شویم؟

✔️ داوطلبان آزمون مدارس تیزهوشان می توانند برای اطلاع بیشتر از امکانات تحصیلی این مدارس، متن مقاله را مطالعه نمایند.

منبع

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml