اخبار گوناگون مدارس

مبنای طراحی سوالات امتحانات نهایی فقط «کتاب درسی»

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌ و پرورش گفت: دانش‌آموزان از مراجعه به کتاب‌های کمک آموزشی و کلاس‌های موسسات بیرونی کاملا پرهیز کنند.

مبنای طراحی سوالات امتحانات نهایی فقط «کتاب درسی»

به‌ گزارش خبرگزاری صدا‌ و‌ سیما، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌وپرورش در آستانه شروع امتحانات نهایی خطاب به دانش‌آموزان توصیه کرد از مراجعه به کتاب‌های کمک آموزشی و کلاس‌های موسسات بیرونی کاملا پرهیز کنند و تمرکزشان بر روی مطالعه کتاب درسی باشد. 

محسن زارعی از تشکیل جلسه کمیسیون حفاظت از آزمون‌ها خبر داد و گفت: جلسه کمیسیون حفاظت از آزمون‌ها در وزارت کشور با حضور تمام دستگاه‌های عضو این کمیسیون و دستگاه‌های امنیتی تشکیل شد. در این جلسه تمام مصوبات شورای امنیت کشور بررسی شده و تکالیف همه دستگاه‌ها مورد بحث قرار گرفت. تامین امنیت آزمون‌ها کاری است که توسط وزارت کشور در حال پیگیری است. این وزارتخانه نظارت بر عملکرد همه دستگاه‌ها را بر عهده دارد. 

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌وپرورش گفت: دستگاه‌های خدمات‌رسان، زحماتی را که پیشتر هم متحمل شده بودند امسال نیز در دستور کار دارند. از جمله این اقدامات پایداری برق برای حوزه‌ها و آمادگی فوریت‌های پزشکی، آتش‌نشانی و سایر دستگاه‌های خدمات‌رسانی که همواره این زحمات را انجام می‌دهند. دستگاه‌های امنیتی همچنین حفاظت پیرامونی از حوزه‌های آزمون را بر عهده دارند. 

وی درباره برنامه امنیتی در برگزاری امتحانات نهایی گفت: در حوزه‌های بزرگسال به حضور فیزیکی فراجا تاکید شده است. همچنین در هر منطقه، ناحیه یا شهرستان در هر نقطه‌ای که استان‌ها اعلام نیاز می‌کنند و این موارد در شورای تامین استان‌ها مورد تاکید قرار بگیرد حضور نیرو‌های فراجا اتفاق می‌افتد. بنا است که ابلاغ این مسئله توسط دبیر شورای امنیت کشور، به همه دستگاه‌های مربوط در کشور صورت بگیرد. 

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  دیدار مدیران شرکت هرمس با دختران شبه خانواده خیریه مشیز

‌زارعی همچنین به پیگیری وزیر کشور اشاره کرد و افزود: با پیگیری‌های وزیر کشور با حضور استانداران از سراسر کشور در وزارت کشور و وزیر آموزش و پرورش جلسه‌ای تشکیل شده بود که در‌خصوص ایجاد آمادگی برای برگزاری آزمو‌های نهایی نکاتی را فرمودند و تاکید بر این داشتند که برگزاری آزمون‌ها کمکی است به رسیدن به برابری آموزشی و برگشت آموزش و پرورش به مسیر خود و پیدا کردن مرجعیت برای مدرسه و کلاس درس و معلم و کتاب درسی. سال گذشته این موضوع دستاورد بزرگی داشت و بر همین اساس از همه استانداران به عنوان روسای شورای آموزش و پرورش استان‌ها درخواست کردند که تمهید مقدماتی که انجام شده را پیگیری کنند.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌وپرورش گفت: وزیر کشور همچنین تامین امنیت آزمون‌ها و تامین تجهیزات مورد نیاز را به‌عنوان مسئولیت اصلی همه استانداران درخواست کردند. همچنین از استانداران خواستند حتما همکاری داشته باشند و این را به‌عنوان یک کار ملی ببینند. جمع‌بندی این جلسه این شد که این اتفاق توسط استانداران رخ دهد. البته پیشتر از این در جلسات شورای آموزش و پرورش و تامین، تاکیداتی شده بود ولی آخرین هماهنگی‌ها با استانداران سراسر کشور هم انجام شد. 

‌وی خطاب به دانش‌آموزان در زمینه منابع امتحانات نهایی گفت: به هیچ عنوان نسبت به طراحی سوالات و آزمون‌های نهایی که هفته آینده پیش رو دارند نگرانی نداشته باشند. از این جهت که مبنای طراحی سوال صرفا کتاب درسی است. این چاچوب هم در قالب جداول هدف، محتوا و ارزشیابی که تدوین شده از سوی گروه مولفان و گروه‌های آموزشی در وبگاه مرکز ارزشیابی و همچنین سازمان پژوهش انتشار پیدا کرده و می‌توانند آن را ملاحظه کنند. مبنای طراحی همان جداول است که مبتنی بر اهداف کتاب درسی است و در چارچوب کتاب درسی صرفا سوال طرح می‌شود؛ لذا توصیه می‌شود که از مراجعه به کتاب‌های کمک آموزشی و کلاس‌های موسسات بیرونی کاملا پرهیز کنند و تمرکزشان بر روی مطالعه کتاب درسی باشد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ۲ بار جهشی درس خواندن در طول دوران تحصیل به هیچ‌وجه توصیهنمی‌شود

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml