مقالات مختلف

مایکروسافت احتمالاً با مدل هوش مصنوعی اختصاصی از OpenAI فاصله می‌گیرد

مایکروسافت به‌دلیل همکاری عمیق با OpenAI، هم‌اکنون به یکی از مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) برتر جهان دسترسی دارد. بخش تحقیقاتی مایکروسافت دائماً مدل‌های زبانی کوچک‌تر (SLM) را برای رقابت با استارتاپ‌های هوش مصنوعی و پروژه‌های متن‌باز منتشر می‌کند. بر اساس گزارش The Information، غول فناوری اهل ردموند اکنون درحال ساخت مدل زبانی بزرگ اختصاصی با نام رمز MAI-۱ است.

درحالی‌که خانواده‌ مدل‌های Phi با حداکثر ۱۴ میلیارد پارامتر آموزش دیده بودند، MAI-۱ از حدود ۵۰۰ میلیارد پارامتر استفاده خواهد کرد. این ویژگی، MAI-۱ را به رقیب مستقیم مدل‌های زبانی بزرگ پیشرو از جمله گوگل جمنای و آمازون تایتان تبدیل می‌کند.

مصطفی سلیمان رهبری تیم تحقیقاتی مایکروسافت را برای توسعه‌ MAI-۱ بر عهده دارد. مایکروسافت علاوه‌ بر استخدام سلیمان و اعضای کلیدی Inflection AI، به فناوری این استارتاپ دسترسی دارد و بنابراین شاید از برخی فناوری‌های Inflection در توسعه‌ MAI-۱ استفاده کند.

خبر توسعه‌ MAI-۱ بدین معنی است که مایکروسافت تمایل ندارد در حوزه‌ مدل‌های هوش مصنوعی، به‌طور کامل به OpenAI وابسته باشد. این شرکت علاوه‌بر مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌ی OpenAI می‌تواند از مزیت‌های MAI-۱ استفاده کند؛ مدل زبانی بزرگی که قابلیت‌هایی در حد مدل‌های پیشرفته‌ی OpenAI خواهد داشت.

منبع: زومیت

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  سه تا از بهترین فروشگاه های فروش جو دوسر پرک
نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml