مقالات مختلف

قرارداد مایکروسافت با شرکتی در امارات، فناوری هوش مصنوعی آمریکا را به خارج منتقل می‌کند

«برد اسمیت»، رئیس مایکروسافت می‌گوید که قرارداد آن با شرکت هوش مصنوعی G42 تحت حمایت امارات متحده عربی، در نهایت می‌تواند شامل انتقال تراشه‌ها و ابزارهای پیچیده به این کشور شود. اقدامی که یکی از نمایندگان ارشد کنگره به‌تازگی درباره آن هشدار داده بود که می‌تواند پیامدهایی برای امنیت ملی داشته باشد.

اسمیت در مصاحبه‌ای با رویترز گفت که این قرارداد می‌تواند به مرحله دوم برسد که در آن زمان مستلزم صادرات اجزای حیاتی فناوری هوش مصنوعی هستند. البته اسمیت گفت که هنوز زمان مشخصی برای آغاز مرحله دوم وجود ندارد.

این موضوع در حالی بیان شده‌ است که مقامات آمریکایی گفته‌اند سیستم‌های هوش‌مصنوعی می‌توانند خطرات امنیت ملی را به همراه داشته باشند، برای مثال با آسان‌تر کردن مهندسی سلاح‌های شیمیایی، بیولوژیکی و هسته‌ای. در همین رابطه، دولت بایدن در ماه اکتبر از سازندگان بزرگ‌ترین سیستم‌های هوش مصنوعی خواسته بود تا جزئیات مربوط به آن‌ها را با دولت در میان بگذارند.

همچنین پیشبرد این توافق، به تایید وزارت بازرگانی ایالات متحده نیاز دارد. مدیران مایکروسافت هنگام اعلام این قرارداد گفتند که عوامل حفاظتی برای محافظت از فناوری شرکت و همچنین جلوگیری از استفاده آن توسط نهادهای چینی برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی وجود دارد.

البته جزئیات مربوط به این اقدامات هرگز علنی نشده است و برخی از قانونگذاران ایالات متحده در مورد کافی‌بودن آن‌ها تردید دارند.

نگرانی دولت آمریکا از قرارداد هوش مصنوعی مایکروسافت با G42

ماهیت غیرعلنی مذاکرات بین دو شرکت بر سر شرایط و پادمان‌های انتقال فناوری ایالات متحده، برخی از قانون‌گذاران را نگران کرده است. «مایکل مک‌کال»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به رویترز می‌گوید:

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  اولین همایش بین‌المللی و دومین همایش ملی باتریلیتیومی

«علیرغم پیامدهای مهم امنیت ملی، کنگره هنوز گزارش جامعی درباره این توافق دریافت نکرده است. من نگرانم که با توجه به منافع حزب کمونیست چین در امارات، نرده‌های محافظ مناسب برای محافظت از فناوری حساس ایالات متحده در برابر جاسوسی چینی وجود نداشته باشد.»

منبع: دیجیاتو

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml