اخبار گوناگون مدارس

شهریه مدارس غیردولتی بین ۱۰ تا ۸۰ میلیون تومان

رئیس سازمان مدارس غیردولتی:

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: جرایم دریافتی از مدارس متخلف غیردولتی به مدارس مناطق محروم تخصیص می‌یابد.

 

شهریه مدارس غیردولتی بین ۱۰ تا ۸۰ میلیون تومان///تصویر اصلاح شود //سمت عکس به داخل خبر
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ‌احمد محمودزاده با اشاره به چگونگی تعیین الگوی شهریه مدارس غیردولتی بیان کرد: در دولت مردمی سیزدهم و در راستای تحقق شعار مبتنی بر شفافیت و پیشگیری از رانت و فساد تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌ها طبق نص صریح قانون انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به سازوکار تعیین شهریه مدارس و مراکز، تصریح کرد‌: طبق ماده ۱۵ و ۱۶ قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی و شورای نظارت مرکزی (آموزش و پرورش) الگو و شاخص تعیین شهریه مشخص شده و همه مدارس غیردولتی موظف به رعایت قوانین مدون در چارچوب الگو هستند.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش در‌خصوص میزان متغیر‌های شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ اظهار کرد: قریب به ۴۰ درصد شهریه‌های مدارس در کشور بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان برآورد شده و حدود ۳۴ درصد شهریه‌های مدارس نیز بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان تعیین شده که از این میان شهریه ۱۴ درصد مدارس نیز بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان اعلام شد و ۶ درصد دیگر از مدارس کشور شهریه‌هایی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان دارند و دو و نیم درصد مدارس شهریه‌هایی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان خواهند داشت. یک و نیم درصد شهریه‌های مدارس نیز بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان تعیین شد و در نمودار نرخ شهریه کمتر از یک درصد مدارس بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است و شهریه حدود نیم درصد از مدارس پس از بررسی و توافق در سامانه اعلام می‌شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  نامه سرگشاده رحمت‌اله بیگدلی به دکتر مسعود پزشکیان

 

وي به دریافت هزینه‌های خارج از نرخ شهریه مصوب اشاره کرد و افزود: بخشی از دریافت‌ها و هزینه‌های جانبی در مدارس غیر دولتی تابع نظام نرخ‌گذاری ستاد تنظیم بازار و به تصمیمات انجمن اولیا و مربیان مدارس منوط می‌شود اعم از هزینه‌هایی پذیرایی ناهار، سرویس مدرسه، پوشش دانش‌آموزی و… که این ارقام به هیچ عنوان با شهریه قانونی مدارس ارتباط ندارد و مدارس در صورت دریافت وجه خارج از شهریه قانونی ملزم به عقد قرارداد با اولیاء هستند و لذا تاکید می‌شود هرگونه هزینه تجملاتی، پذیرایی و؛ که با فرهنگ اسلامی – ایرانی و رویکرد‌های تربیت اسلامی ناسازگار باشد، ممنوع است.

 

رئیس سازمان مدارس غیردولتی درباره هزینه‌های درسی و غیر درسی در مدارس غیردولتی بیان کرد: جهت تنویر افکار عمومی و تمییز شهریه قانونی با سایر دریافت‌هایی که از سوی مدارس انجام می‌شود باید شفاف‌سازی و تفکیک شود تا مردم با علم و آگاهی نسبت به ثبت فرزندان خود مبادرت کنند.

 

محمودزاده با اشاره به نگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نسبت به خلاقیت و ابتکارات برخی از مدارس غیردولتی، اظهار کرد: ایشان به تسری کار‌های خوب و خلاقانه مدارس غیردولتی به سایر مدارس تاکید فرمودند و از این‌رو یکی از ماموریت‌های این سازمان تسری و انتقال کار‌های خلاقانه و ابتکارات مدارس موفق به سایر مدارس است.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش به نظارت مستمر و ارزیابی مکرر مدارس غیر دولتی اشاره کرد و افزود‌: با توجه به تعداد مدارس و مراکز در کشور طی دو سال گذشته فقط با ۱۰۳۰ پرونده و اعتراض مواجه بودیم که پس از بررسی نهایی ۲۵۰ مدرسه به دلیل تخلفات به مدت یک تا چند سال تعطیل شدند و این بدان معناست که نظارت به صورت میدانی در استان‌ها و در مرکز به صورت تیمی انجام می‌شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  احترام به مادران در زمین فوتبال +عکس و ویدیو

 

وی  درباره میزان و چگونگی تعیین جرایم مدارس متخلف گفت‌: در گذشته جرایم شامل درج در پرونده؛ تذکر و تعطیلی مدارس به عنوان عامل بازدارنده بود که با بازنگری قانون مدارس غیردولتی از رویکردی دیگر مانند جرایم نقدی و کسر از حساب مدرسه استفاده کردیم. یعنی اگر مدرسه‌ای در تعیین شهریه تخلف کند هزینه از حساب مدرسه کسر و در اختیار دانش آموز قرار می‌گیرد و اگر تخلفات گسترده‌تر باشد جرایم دریافتی از مدارس متخلف به مدارس مناطق محروم تخصیص می‌یابد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml