مدارس خاص

شرایط مدارس شاهد 1402 + جدول سهمیه ها | ایران تحصیل

شناخت شرایط مدارس شاهد و نحوه پذیرش این مدارس برای والدین و دانش آموزان گرامی که قصد ورود به این مدارس را دارند امری مهم تلقی میشود. رقابت برای ورود به این مدارس به دلیل سطح سواد آموزی و فرهنگی بالایی که دارند مورد استقبال قرار میگیرند.

مدارس شاهد برای رفاه بیشتر دانش آموزانی که در خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران ساخته شدند و پس از مدتی راه حضور دانش آموزان دیگر نیز به این مدارس هموار شد. این دانش آموزان باید ثبت نام اولیه را در سامانه pada.medu.ir انجام داده و سپس منتظر پیامک مراجعه حضوری به مراکز و مدارس شاهد را دریافت نمایند.

در این مقاله از وبسایت ایران تحصیل به بررسی شرایط مدارس شاهد پرداخته خواهد شد و روش های ثبت نام در آن برای دانش آموزان خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران و دانش آموزان عادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بررسی شرایط کیفی مدارس شاهد  1402-1403

 مدارس شاهد از برترین و پربازده ترین مدارس به حساب می آیند که از نظر کادر آموزشی و خدماتی اعم از دبیران و معلمان و..، از نظر سطح کیفی منحصر به فردی برخوردار است و به همین دلیل مدارس شاهد جزو مدارس خاص محسوب می شود.

در مدارس شاهد برای بالا رفتن سطح اخلاقی و تربیتی دانش آموزان در طول هفته به طور میانگین حدود چهار ساعت به کلاس های تربیتی برای دانش آموزان اختصاص میابد که نسبت به سایر مدارس مقداری قابل توجه است.

زمان و شرایط ثبت نام مدارس شاهد

 ثبت نام مدارس شاهد به صورت کاملا اینترنتی بوده و داوطلبین می توانند با مراجعه به سایت saja.medu.ir  فرایند ثبت نام تکمیل نمایند.

زمان آغاز ثبت نام مدارس شاهد معمولا در پایان سال تحصیلی آغاز میشود و برای دانش آموزان خانواده شهدا، جانبازان پذیرش قطعی صورت میگیرد و سایر عزیزان باید طبق امتیاز بندی خاصی که در لینک زیر آورده شده است پذیرش شوند.

برای آشنایی بیشتر با امتیاز بندی و نحوه ثبت نام مدارس شاهد روی لینک کلیک کنید.

بنر کال تو اکشن

برنامه سالانه و شرایط مدارس شاهد 1402-1403

در رابطه با برنامه تحصیلی مدارس شاهد بدیهی است این مدارس دنباله روی برنامه صادر شده از سوی وزارت آموزش و پرورش هستند. اما تفاوتی که وجود دارد در کلاس های فوق برنامه و پرورشی است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  نحوه ثبت نام مدارس شاهد ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

در این مدارس علاوه برساعاتی که توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین شده ، در پایه های ابتدایی ، راهنمایی و اول و دوم متوسطه ، 2 ساعت کلاس های فوق برنامه نیز در نظر گرفته شده است. علاوه بر این ساعت های خاصی به کلاس های پرورش اخلاقی و قرآنی اختصاص داده میشود.

برنامه سالانه و شرایط مدارس شاهد

شرایط مدارس شاهد از نظر امکانات سخت افزاری نیز از سطح بالایی برخوردار است و طبق آمار اعلام شده در 60درصد کلاس های مدارس شاهد کاملا هوشمند می باشند و برای این که سایر کلاس ها  نیز هوشمند شود، اقدامات اساسی نیز صورت گرفته است.

شرایط مدارس شاهد برای بالا بردن کیفیت و سطح علمی دانش آموزان فراهم شده است، حدود 1347 مدرسه شاهد در سرار کشور موجود می باشد که تقریبا 400 مدرسه نیاز به بازسازی مجدد دارد که این امر به مرور زمان در حال اجرا می باشد.

برای شناخت تفاوت مدارس شاهد با مدارس عادی مقاله مربوطه را با کلیک روی لینک مطالعه کنید.

طرح پراکندگی در مدارس شاهد

یکی از مهم ترین شرایط مدارس شاهد استفاده ازطرحی به نام طرح پراکندگی است. در این طرح مشاورانی از سوی مرکز امور شاهد و ایثارگران معمولا هفته ای 2 ساعت در مدارس شاهد حضور پیدا می کنند و دانش آموزان را با توجه به نیاز هایشان راهنمایی می کنند.

این مشاوران دانش آموزان را از جنبه های مختلف آموزشی، اجتماعی، روحی و… مورد بررسی قرار داده و باید گزارشاتی به سازمان امور شاهد و ایثارگران ارائه دهند. بطور کلی شرایط دانش آموزان از همه جوانب تحت نظر قرار میگیرد.

طرح پراکندگی در مدارس شاهد

تعداد دانش آموزان در مقطع ابتدایی در مدارس شاهد کمتر میباشد زیرا  سال های بیشتر از وقوع جنگ و دفاع مقدس میگذرد و تعداد دانش آموزان در مقطع دبیرستان نسبت به ابتدایی بیشتر افزایش یافته است و امروزه بیش از 49 درصد مدارس شاهد را خانواده ایثارگران تشکیل میدهند.

برای آشنایی با ثبت نام مدارس شاهد اول ابتدایی روی لینک بزنید.

سطح علمی دبیران مدارس شاهد

حدود 31 هزار دبیر و معلم  1100  مربی پرورشی و معاون، 1070 معلم تربیت بدنی، 1330 مشاور بهداشت و 3000 معاون پرورشی در مدارس شاهد مشغول به کار هستند. همچنین دبیران و معلمان این مدارس با شرایط مخصوص  برای این کار انتخاب می شوند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ثبت نام مدارس شاهد ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

این افراد باید تجربه و خصوصیات ایثارگری را دارا باشند ، انتخاب معلمان و دبیران توسط اداره هر منطقه انجام می شود. اداره برای انتخاب مدیر این مدارس نیز سه نفر از بهترین مدیران در آن منطقه را به استان معرفی میکند و  این افراد توسط تیم نظارت استانی بررسی میشوند، در اکثر مواقع اولیت توزیع بهترین دبیران و معلمان با مدارس شاهد می باشد.

سطح علمی دبیران مدارس شاهد
مدیر کل دفتر امور شاهد و ایثارگران وزارت پرورش و آموزش اعلام کرد در زمینه بالا بردن سطح قرآنی، 6 هزار معلم و مدیر که در مقطع ابتدایی مشغول به کار هستند، دوره های توجیهی و ضمن خدمت در زمینه فعالیت های قرآنی برگزار شده است تا بتوان به صورت پیوسته سطح قرآنی را در مدارس شاهد بالا ببرند.

برای کسب اطلاع از  نحوه امتیاز بندی مدارس شاهد روی لینک کلیک کنید.

شرایط ثبت نام مدارس شاهد سال تحصیلی 1402-1403

طبق اساسنامه اعلام شده شورای انقلاب فرهنگی ، مدارس شاهد مسئول هستند که فرزندان شهدا ، فرزندان جانبازان و آژدگان را ثبت نام کنند. جانبازان 70 درصد به بالا در این مدارس به صورت رایگان ثبت نام می شوند و هیچ گونه مبلغی از آنها دریافت نمی شود همچنین  فرزندان جانبازان 50 درصد هم به صورت رایگان ثبت نام می شوند و فقط هزینه فوق برنامه که 25 درصد از شهریه مدارس شاهد می باشد را پرداخت میکنند.

همچنین از شرایط مدارس شاهد میتوان به این موضوع اشاره کرد که برای ثبت نام  وابستگان درجه یک و  خانواده های شهدا ، جانبازان و نیز ایثارگران باشند. فرزندان شهیدان مدافع حرم نیز در صورت تایید نام آنها در سیستم بنیاد شهید نیز میتوانند در این مدارس ثبت نام کنند.

شرایط ثبت نام مدارس شاهد سال تحصیلی

از دیگر شرایط ثبت نام مدارس شاهد این است که اگر فضای خالی  و ظرفیت کافی داشته باشند میتوانند دانش آموزان خارج از خانواده شهید و جنابازان و ایثارگران را را با شرط معدل و همچنین گرفتن آزمون های مختلف مانند حفظ قرآن و… در مدارس خود ثبت نام کنند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که اولیت پیش ثبت نام مدارس شاهد فرزندان خانواده ایثارگران می باشند.

برای کسب اطلاع در خصوص لیست ذخیره مدارس شاهد روی لینک کلیک کنید.

کال تو اکشن تماس

نکته جالب و یکی از مهمترین برتری های این مدارس نسبت به سایر مدارس این موضوع است که بیشینه ظرفیت یک کلاس 30 نفر است و در صورتی که به هر دلیلی نیاز باشد ظرفیت کلاس ها افزایش یابد، باید از طریق مدیریت مدرسه به آموزش و پرورش درخواست داده شود و پس از تایید این اقدام انجام پذیر خواهد بود.

مدارک لازم جهت ثبت نام مدارس شاهد را در این مقاله مطالعه نمایید.

خلاصه مطلب

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  مدارک ثبت نام مدارس شاهد ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴

مدارس شاهد مدارس خاصی هستند که نوع تربیت و فرهنگ جاری در آن ها در دسته بندی ویژه ای قرار میگیرد. این مدارس در ابتدا برای دانش آموزان خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان پایه ریزی شده بود اما در حال حاضر دانش آموزان خارج از این دسته بندی با شرایط ویژه ای در این مدارس پذیرفته میشوند.

تفاوت مدارس شاهد با مدارس عادی در شیوه آموزش و تمرکز بر روی فرهنگ اسلامی است و این مدارس به طور کلی از لحاظ سطح علمی در رده بالایی قرار دارند. برای آشنایی بیشتر با این مدارس و بررسی روش های ورود به مدارس شاهد میتوانید با مشاوران تحصصی ایران تحصیل با شماره 9099075307 در تماس باشید.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله شرایط مدارس شاهد روی لینک کلیک کنید.

 

 

آیا شرایط مدارس از مدارس عادی بهتر است؟

از جهاتی میتوان گفت این مدارس از مدارس عادی بهتر هستند. در انتخاب دبیران این مدارس و نظارت آموزشی و مسائل فرهنگی و… وسواس بیشتری به خرج میرود.

آیا دانش آموزان غیر از خانواده شهدا و جانبازان میتوانند در این مدارس ثبت نام کنند؟

بلی. برای دانش آموزان مواردی همچون معدل بالا و حفظ و تسلط بر روی قرآن امتیازاتی هستند که به واسطه آن ها میتوانند در مدارس شاهد ثبت نام کنند.

زمان ثبت نام مدارس شاهد چه زمانی است؟

معمولا زمان ثبت نام مدارس شاهد برای پایه اول ابتدایی اوایل خرداد و برای سایر مقاطع اوایل تیر ماه میباشد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml