فروش تیغ اره نواری در تهران فروش تیغ اره نواری در تهران
سامانه ها

سایت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ | irtextbook.ir

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی
ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی 1403 – 1402

سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی” با هدف سهولت دسترسی دانش آموزان به کتاب های درسی و همچنین نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر روند فروش و توزیع کتب تحصیلی در مقاطع مختلف، طراحی و راه اندازی شده است.

کلیه فرآیند ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان به دو روش انفرادی و گروهی به صورت اینترنتی انجام شده که مدارس، دانش آموزان و اولیای آن ها می بایست با فرا رسیدن مهلت ثبت نام کتاب درسی میتوانند به سایت irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و روند ثبت سفارش خود را پیگیری نمایند.

 

لینک مستقیم ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403 

 

تمامی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب های درسی مورد نظر، سفارش خود را به ثبت برسانند.

فهرست مطلب

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403

در اطلاعیه های منتشره از آموزش و پرورش، برای ثبت نام کتاب های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ سه سامانه به عنوان مرجع معرفی شده است. سامانه my.medu.ir، سایت sso.my.gov.ir و irtextbook.com که پس از ورود به دو سایت اول در نهایت شما به سایت irtextbook.com منتقل می شوید. در ادامه بخش های مرتبط با این سه سایت جهت آشنایی بیشتر شما معرفی شده است.

لازم به ذکر است تنها کسانی که فرآیند نام نویسی سال تحصیلی 1402 – 1403 خود را توسط مدیر مدرسه در سامانه سیدا نهایی و به اتمام رسانده باشند مجاز به ثبت سفارش کتب آموزشی در سامانه irtextbook.com هستند. در ادامه، راهنمای تصویری بخش های مختلف سازمانه مذکور و کارکرد آن قابل مشاهده می باشد.

معرفی سایت irtextbook.com

معرفی سایت ثبت نام کتاب درسی

شماره 1

این قسمت شامل بخش هایی همچون:

 • تماس با ما: مطالعه سوالات متداول که معمولا در استفاده از این سامانه برای افراد پیش آمده است، از طریق این بخش امکان پذیر است.
 • درباره ما: به توضیح شرکت های ارائه دهنده خدمات این سایت مانند شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران و… می پردازد.
 • ورود دانش آموزان: این بخش جهت دسترسی افراد به بخش سفارش و ورود آن ها به پنل طراحی شده است.
 • صفحه اصلی: برای بازگشت به صفحه ابتدایی سایت می بایست روی این قسمت کلیک نمود.
 • فیلم های آموزش سامانه: در این بخش، مجموعه ای از فیلم های آموزشی در رابطه با نحوه عملکرد و امکانات سامانه در اختیار کاربران قرار گرفته است.

شماره 2

در این بخش، کلیه اخبار جدول زمانبندی مربوط به زمان و شیوه سفارش کتاب های درسی و همچنین زمان های توزیع کتاب و اصلاح سفارشات برای مراجعه کنندگان به ترتیب تاریخ آن ها گرد آوری شده است.

شماره 3

خدماتی که در حال حاضر در سایت مذکور ارائه می شود، این اماکنات شامل ثبت سفارش دوره ای و همچنین مشاهده و پیگیری سفارشات دانش آموزان با کلیک بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” و درج اطلاعات دانش آموزی میسر می گردد.

شماره 4

در کادر تک جلدی نیز با انتخاب گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی” فقط کتاب های تکی ثبت سفارش می شوند. دانش آموزان و همچنین معلمانی که قصد خرید به صورت تک جلدی را دارند می بایست به این بخش از سایت مراجعه کنند.

مهم: در قسمت سوالات متداول در پایین صفحه سایت امکان مشاهده سوالات متداول به منظور راهنمایی کاربران داده شده است. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سوالاتی که پاسخ آن ها در سوالات متداول موجود نمی باشد، می توانید با شماره تلفن های نشان داده شده در این بخش تماس حاصل نمایید.

معرفی سایت my.medu.ir

برای ورود به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش یا سایت my.medu.ir جهت ثبت نام ثبت نام کتاب های درسی باید نقش خود را به عنوان دانش آموز یا فرهنگیان انتخاب نموده و با وارد کردن کد ملی و شماره شناسنامه خود به ترتیب در بخش های شماره 1 و 2 وارد سامانه شوید.

معرفی سایت sso.my.gov.ir

ثبت نام کتاب درسی از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند نیز امکان پذیر است. در صفحه اول این سایت فقط با وارد کردن شماره تلفن خود در باکس مورد اشاره می توانید از رمز یکبار مصرف استفاده نموده و وارد سایت شوید. 

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  سایت جدید سنجش کلاس اول (بدو ورود به دبستان) |my.medu.ir

معرفی سامانه سیدا ثبت نام کتاب ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

سامانه دانش آموزی که با عنوان سامانه سیدا شناخته شده، یکی از سایت های معتبر آموزش و پرورش می باشد که تمامی اطلاعات هویتی و شناسنامه ای دانش آموزان، معدل و سوابق تحصیلی آن ها و… در آن وجود دارد. اما توجه داشته باشید که دانش آموزان نمی توانند به سایت سیدا دسترسی داشته باشند و صرفا برای مدیران مدرسه، معاون آموزشی و یا معلمان وکادر اجرایی مدارس راه اندازی شده است. کاربران این سامانه با درج آدرس اینترنتی sida.medu.ir و ورود به پورتال خود، می توانند از خدماتی همچون مواردی که در ادامه متن ذکر شده، بهره مند شوند.

 • ثبت نام کتاب درسی به صورت گروهی برای دانش آموزان
 • ثبت نمرات دانش آموزان توسط معلم
 • صدور کارنامه های سالیانه
 • پرونده تحصیلی، پرورشی و بهداشتی
 • مشاهده سوابق تحصیلی دانش آموزان
 • ارتقاء پایه تحصیلی
 • انتخاب واحد و دروس
 • ثبت نام دانش آموزان
 • انجام امور فارغ التحصیلی
 • صدور تاییدیه تحصیلی و صدور گواهی فراعت از تحصیل برای دانش آموزان پایه دوازدهم متوسطه
 • و…

سامانه سیدا اطلاعات دانش آموزان را از سایت سناد دریافت می کند لذا اگر اطلاعات دانش آموزی توسط مدیر مدرسه در سامانه سناد ثبت نشده باشد، امکان استفاده از خدمات آن مثل صدور کارنامه دانش آموز برای مدیران و کادر اجرایی مسدود می شود. یکی از خدمات مهمی که سامانه سیدا به کاربران خود ارائه می دهد، ثبت نام کتاب درسی تمامی مقاطع است. مدیران با کلیک بر روی لینک موجود در سایت سیدا به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی هدایت می شوند و می توانند به صورت گروهی نام نویسی کتب را انجام دهند.

زمانبندی ثبت نام کتاب درسی در سایت ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403

همان طور که به آن اشاره شد، زمانبدی سفارشات آنلاین کتب درسی دانش آموزان تمامی مقاطع در بخش تقویم زمانی سایت irtextbook.com و irtextbook.ir اطلاع رسانی می شود. این فرآیند هر ساله به طور تقریبی در اوایل سال آغاز گشته و تا 2 الی 3 ماه پس از آن ادامه می یابد. در ادامه، می توانید جدول زمانبندی ثبت سفارش کتب آموزشی را در جدول زیر مشاهده نمایید.

جدول زمانبدی ثبت نام کتاب درسی در سایت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳
عنوان فرآیند دوره تحصیلی زمان 
ثبت سفارش گروهی و انفرادی آمادگی 2 (استثنایی)، اول 2 (استثنایی)، اول 3 (استثنایی)، اول تکمیلی، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم 9 اریبهشت الی 26 خرداد 1402
آمادگی 1 (استثنایی)، اول 1 (استثنایی)، اول مقدماتی (استثنایی)، پایه اول ابتدایی 5 تیرماه الی 10 شهریور ۱۴۰۲
پایه های تحصیلی هفتم و دهم
اصلاح سفارش کلیه پایه ها 18 تیر تا 31 شهریور 1402
توزیع منطقه به مدرسه کلیه پایه ها 11 شهریور تا 31 شهریور ۱۴۰۲
توزیع مدرسه به دانش آموز کلیه پایه ها 18 شهریور تا 1 مهر 1402

اطلاعات لازم برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

شرایط لازم برای ثبت سفارش کتاب های درسی تمامی مقاطع تحصیلی سال ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از طریق سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir به روش های انفرادی و گروهی فراهم می باشد که روش اول توسط دانش آموز یا والدین وی انجام شده و ثبت نام گروهی نیز توسط مدیر یا مسئولان آموزشی مدارس صورت می گیرد.

توجه داشته باشید که طی هر دو شیوه، تحویل کتاب ها به دانش آموزان بر عهده مدارس بوده و این توزیع مطابق با “تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی” انجام می گیرد.

در بدو ورود به سامانه و کلیک روی عبارت “ورود دانش آموزان”، به منظور آغاز فرآیند ثبت سفارش خود به اطلاعات زیر نیاز خواهید داشت.

 • کد ملی 
 • شماره سریال شناسنامه (6 رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش آموز)
 • دانش آموزان اتباع نیز به منظور ورود به سامانه ذکر شده، می بایست به جای کد ملی کد اتباع خود را درج کرده و در قسمت مربوط به شماره سریال شناسنامه، از 6 رقم عدد 1 استفاده نمایند.

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403

 ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403 از طریق روش گروهی یا فردی به 3 صورت سفارشات گروهی، فردی و یا تک جلدی می باشد. سفارش فردی یا گروهی، برای ثبت نام تمامی کتاب های تحصیلی یک مقطع می باشد اما ثبت کتاب تک جلدی به منظور خرید کتاب به شکل تکی می باشد.

ورود به سامانه خرید کتاب درسی

برای ورود به سامانه خرید کتاب درسی سه راه وجود دارد که کوتاه ترین و بهترین راه مراجعه مستقیم به سایت irtextbook.com است. اما می توان از طریق سایت های my.medu.ir و sso.my.gov.ir نیز اقدام کرده و با لینک های موجود در این سایت ها به irtextbook.ir منتقل شوید.

 • در صفحه اول سایت sso.my.gov.ir با وارد کردن شماره تلفن همراه خود برای شما رمز یکبار مصرف پیامک خواهد شد.

 • با وارد کردن کد فرستاده شده شما به صفحه زیر منتقل خواهید شد. حال می توانید با کلیک روی بنر “ثبت نام کتاب درسی” وارد صفحه سایت my.medu.ir شوید همچنین از طریق وارد کردن شماره کد ملی و سریال شناسنامه به طور مستقیم در سایت my.medu.ir و کلیک روی گزینه “ورود” نیز این امکان وجود دارد.

 • در صفحه زیر با کلیک روی “خرید کتاب درسی” می توانید به سایت irtextbook.ir منتقل شوید.

ثبت سفارش فردی

 • کلیک بر روی گزینه “ورود دانش آموزان” از سمت چپ صفحه

مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • وارد نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز کادرهای مربوطه و فشردن دکمه “ورود”

مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی

 • انتخاب گزینه “ثبت سفارش” از منوی سمت راست صفحه کاربری خود و یا از قسمت “دسترسی سریع”

مرحله سوم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 •  مشاهده بسته آموزشی متناسب با پایه تحصیلی خود به همراه مجموع هزینه سفارش، انتخاب درگاه بانکی و کلیک بر روی عبارت “ثبت سفارش و پرداخت” برای پرداخت مبلغ تعیین شده
پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  irtextbook.ir | سایت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

مرحله چهارم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

 •  وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود و فشردن عبارت “پرداخت” جهت واریز مبلغ موردنظر

مرحله پنجم ثبت نام انفرادی کتاب های درسی

ثبت سفارش گروهی

برای ثبت سفارش گروهی که عمدتا توسط مدارس انجام می شود می توانید پس از ورود به سامانه به روش زیر اقدام کنید.

 • پس از ورود به بخش ثبت نام کتاب های درسی از طریق سامانه سناد، لازم است از منوی موجود در سمت راست صفحه گزینه “فروش و توزیع مواد آموزشی” را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “ورود به سامانه فروش” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • مطابق با تصویر زیر، عبارت “ثبت شماره موبایل دانش آموزان” را انتخاب نمایید.

مرحله دوم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله می بایست پایه تحصیلی و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که حتما تیک گزینه “ندارد” را از بخش “وضعیت سفارش” فعال کنید تا صرفا لیست دانش آموزانی که برای آن ها سفارشی ثبت نشده است، نمایش داده شود. در انتها نیز به منظور ورود به مرحله بعد، کلید “جستجو” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله، اسامی تمامی دانش آموزان نمایش داده می شود که باید برای هر یک از آن ها شماره موبایلی ثبت گردد. این شماره تلفن همراه از آن جهت اهمیت دارد که با اتمام فرآیند ثبت سفارش از سوی مدرسه، پیامکی مبنی بر آن به اولیای دانش آموزان ارسال شود. بنابراین لازم است در این بخش روی گزینه “به روز رسانی” که در مقابل نام هر دانش آموز تعبیه شده است کلیک نموده و سپس گزینه “ثبت سفارش گروهی” را از منوی موجود در سمت راست انتخاب نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این مرحله نیز مجددا پایه تحصیلی و رشته متناسب با آن را انتخاب نموده و روی عبارت “جستجو” کلیک کنید.

مرحله پنجم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، اطلاعات دانش آموزان در این بخش نمایان می گردد که تیک گزینه “بلی” در مقابل نام هر یک از آن ها، به منزله ثبت سفارش برای دانش آموز مورد نظر می باشد. بنابراین در صورتی که می خواهید برای هر کدام از دانش آموزان کتاب سفارش ندهید، کافی است این گزینه را غیرفعال کنید. حال می بایست “شیعه” را به عنوان مذهب و “انگلیسی” را به عنوان زبان انتخاب کرده و پس از وارد نمودن شماره تلفن همراه مدیر مدرسه در کادر مربوطه، کلید “ثبت سفارش” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • اطلاعاتی که در بخش قبل وارد کرده اید به همراه قیمت کل سفارش در این مرحله نشان داده می شود. به منظور پرداخت مبلغ مورد درخواست می بایست ابتدا درگاه بانکی مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “ثبت و ادامه پرداخت” کلیک نمایید.

مرحله هفتم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • پس از ورود به درگاه پرداخت اینترنتی، اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در بخش های مربوطه وارد نموده و کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله هشتم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در این بخش نیز لازم است مطابق با تصویر زیر، روی گزینه “تکمیل فرآیند خرید” کلیک کنید.

مرحله نهم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

 • در صورتی که پرداخت شما با موفقیت انجام شود، با صفحه زیر رو به رو می شوید که حاوی شماره سفارش گروهی، تاریخ سفارش و شماره پیگیری می باشد. توجه داشته باشید که در صورت تمایل می توانید به منظور مشاهده جزئیات سفارش خود، روی گزینه مربوط به آن کلیک نمایید.

مرحله دهم ثبت نام گروهی کتاب های درسی

ثبت سفارش تک جلدی

دانش آموزان و معلملان در صورت نیاز می توانند کتاب های درسی را به صورت تک جلدی و غیر دوره ای نیز سفارش دهند. بدین منظور می بایست مطابق مراحل زیر عمل نمایند.

 • پس از مراجعه به سامانه مذکور، بر روی گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این صفحه دوباره گزینه “ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی” را برگزینید.

مرحله دوم ثبت سفارش تک جلدی کتاب

 • حالا در صورتی که پیش از این در سامانه ثبت نام ننموده اید، پس از وارد نمودن کد ملی کلید “ادامه” بفشارید. (توجه داشته باشید، وارد نمودن کد پرسنلی برای معلمان اجباری می باشد.)

مرحله سوم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • پس از درج اطلاعات خواسته شده، گزینه “ثبت اطلاعات” را انتخاب و بعد از آن کلید “رفتن به صفحه ورورد به سامانه” را برگزینید.

مرحله چهارم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این مرحله، با فشردن کلید “ورود” به صفحه بعدی بروید. (در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش نموده باشید، با کلیک بر روی گزینه “کلمه عبور را فراموش کرده ام”، می توانید به بازیابی آن بپردازید.)

مرحله پنجم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • حالا کلید “ثبت سفارش جدید” را بفشارید.

مرحله ششم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در صفحه پیش رو، پس از انتخاب دوره، پایه و رشته مورد نظر خود بر روی گزینه “جستجو” کلیک کنید.

مرحله هفتم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در نهایت با توجه به کتابی که در نظر دارید، با انتخاب هر یک، کلید مربوطه “اضافه به سبد خرید” آن ها را برگزینید.

مرحله هشتم ثبت سفارش تک جلدی کتاب درسی

هزینه ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

با توجه به پایه و مقطع تحصیلی دانش آموزان هزینه مورد نیاز برای خرید کتاب های درسی سال  تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از طریق سایت irtextbook.com متغییر خواهد بود. در جدول زیر نرخ کتاب های پایه های مختلف برای سال جاری ذکر شده است.

هزینه ثبت نام کتاب های درسی دوره ابتدایی 1402 – 1403 
پایه قیمت
اول دبستان 49 هزار تومان
دوم دبستان 52 هزار تومان
سوم دبستان 58 هزار تومان
چهارم دبستان 58 هزار تومان
پنجم دبستان 58 هزار تومان
ششم دبستان 69 هزار تومان
هزینه ثبت نام کتاب های درسی دوره متوسطه اول ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳
پایه جنسیت قیمت
هفتم دختر 116 هزار تومان
پسر 114 هزار تومان
هشتم دختر 98 هزار تومان
پسر 100 هزار تومان
نهم 104 هزار تومان
هزینه ثبت نام کتاب های درسی دوره متوسطه دوم 1402 – 1403
پایه رشته قیمت
دهم تجربی 131 هزار تومان
ریاضی 132 هزار تومان
انسانی 124 هزار تومان
یازدهم تجربی 134 هزار تومان
ریاضی 140 هزار تومان
انسانی 122 هزار تومان
دوازدهم تجربی 102 هزار تومان
ریاضی 108 هزار تومان
انسانی 110 هزار تومان
پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ورود به سایت مشارکت های آموزش و پرورش |mosharekatha.ir

نحوه اصلاح سفارش در سایت ثبت نام کتاب درسی 1402 – 1403

اگر پس از پرداخت هزینه کتاب و ثبت نهایی سفارش، تغییری در روند ثبت نام صورت بگیرد، مثلا دانش آموزی تصمیم به تغییر رشته و یا ترک تحصیل گرفته و یا این که در پایه فعلی خود موفق به قبولی نشود، می تواند در موعد مقرر به سامانه مذکور مراجعه نموده و از بخش “اصلاح سفارش” تغییرات لازم را اعمال نماید. همان طور که اذعان شد، زمانبندی در نظر گرفته شده به منظور انجام این فرآیند برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در “تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی” در سامانه irtextbook.com قابل مشاهده می باشد.

 • ابتدا سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir را در مرورگر خود جستجو نموده و گزینه “ورود دانش آموزان” را انتخاب نمایید.مرحله اول ثبت نام فردی کتاب های درسی
 • در ادامه، کد ملی دانش آموزی به عنوان نام کاربری و همچنین شماره سریال وی را تحت عنوان رمز عبور در کادرهای مربوطه درج کرده و وارد سایت شوید.مرحله دوم ثبت نام فردی کتاب های درسی
 • سپس، با انتخاب گزینه “اصلاح سفارش” در منوی سمت راست صفحه، نسبت به ویرایش ثبت نام کتاب و اصلاح اشتباهات بپردازید
  اصلاح ثبت سفارش کتاب درسی 1401 - 1402
 • در انتها، با تایید نهایی اصلاح سفارش، تغییرات لازم را اعمال نمایید.مرحله سوم اصلاح ثبت سفارش کتاب درسی 1401 - 1402

نحوه ثبت کد ملی دانش آموز و شماره سریال شناسنامه در irtextbook.com

دانش آموزان برای ثبت نام کتب درسی در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به آدرس irtextbook.com باید از قبل در مدرسه مورد نظر خود به طور قطعی نام نویسی کنند. چرا که مدیر مدرسه باید اطلاعات دانش آموزان را در سامانه سیدا وارد کند تا دانش آموزان بتوانند به صورت اینترنتی کتب درسی خود را سفارش دهند. ثبت نام در سامانه irtextbook.com توسط دانش آموزان یا والدین آن ها به اطلاعاتی شامل کد ملی و شماره سریال شناسنامه نیاز دارد.

اگر اطلاعات دانش آموزان توسط مدیر مدرسه در سامانه سیدا ثبت نشود، دانش آموز نمی تواند کتب درسی خود را سفارش دهد لذا ثبت این اطلاعات برای دسترسی کاربران به سایت irtextbook.com الزمی است. در ادامه، نحوه ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه را ذکر کرده ایم.

 • شماره سریال شناسنامه 6 رقمی است.
 • سریال شناسنامه های جدید و شناسنامه های قدیمی 6 رقم است و تنها در شکل ظاهری و مکان قرار گیری آن ها در شناسنامه با هم متفاوتند.
 • قسمت ابتدایی “سری” است که تشکیل شده از عدد دو رقمی و یک حرف فارسی می باشد. اما توجه داشته باشید که برای ورود به سایت ثبت نام کتاب های درسی نیازی به سری ندارید.
 • برای وارد کردن کد ملی، نباید خط فاصله (خط تیره) را بنویسید تنها لازم است که کد ملی 10 رقمی را بدون این خطوط پشت سر هم وارد کنید.

نحوه ثبت کد ملی دانش آموز و شماره سریال شناسنامه در irtextbook.com

مشکلات احتمالی در ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

توجه داشته باشید که به دو دلیل ممکن است پس از ثبت نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموزان، در ورود به سامانه با مشکل مواجه شوید.

 • در صورتی که دانش آموز برای سال جاری در سامانه سناد یا سیدا ثبت نام نکرده باشد، نمی تواند با وارد نمودن اطلاعات خود به ثبت سفارش کتاب های درسی بپردازد. بنابراین برای حل این مشکل باید به مدرسه محل تحصیل دانش آموز مراجعه شود.
 • همچنین ممکن است شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نبوده و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد که در این شرایط نیز مراجعه به مدرسه محل تحصیل وی راه حل مشکل می باشد.

نکته: گاهی اوقات نیز سامانه به دلیل حجم بالای مراجعه کنندگان کارایی خود را از دست داده و از دسترس خارج می شود. در این مرقعیت بهتر است نگران نباشید و پس از گذشت چند ساعت مجددا به سایت مذکور مراجعه نمایید.

با توجه به این که ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه “سناد” انجام می پذیرد، مدارس می بایست آخرین وضعیت اطلاعات تحصیلی و شناسنامه ای دانش آموزان را در سامانه مذکور به روزرسانی نمایند. لازم به ذکر است که ورود مدارس به سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی”، از طریق سامانه سناد صورت می گیرد.

سوالات متداول

1- ثبت سفارش کتاب های درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ برای کدام یک از پایه های تحصیلی به صورت اینترنتی انجام می گیرد؟

دانش آموزان کلیه پایه های تحصیلی می توانند کتاب های درسی خود را از طریق سامانه irtextbook.com و irtextbook.ir تهیه نمایند.

2- برای ثبت سفارش کتاب های درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به چه اطلاعاتی نیاز دارم؟

دانش آموزان می توانند پس از ورود به سامانه و وارد نمودن کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود، نسبت به ثبت سفارش کتب درسی مقطع مورد نظر خود اقدام نمایند.

3- در صورت وجود مشکل در ورود و یا ثبت سفارش کتاب درسی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی باید چکار کرد؟

معمولا به دلیل عدم ثبت و یا درج نادرست اطلاعات دانش آموزان در سامانه سیدا چنین مشکلی ایجاد می شود که برای رفع آن لازم است به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml