علمی فرهنگی

روایتی از سفر به اولین جام‌جهانی در یک کشور اسلامی در «پرسه در لوسیل»

کتاب «پرسه در لوسیل»، روایتی از مهدی مافی از سفرش به جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کشور قطر است که در جریان آن تلاش کرده است تا مخاطب را با حال و هوای برگزاری جام‌جهانی فوتبال در یک کشور اسلامی آشنا کند و به همین دلیل، او از زبانی ساده و عامه پسند برای نگارش آن استفاده کرده و مخاطب را از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تا کوچه پس کوچه‌های شهری قطر همراه کرده است. 

نویسنده در این کتاب فقط به جام‌جهانی و فوتبال نپرداخته است و به حضور خود در اماکن غیر فوتبالی مثل موزه، مسجد و جشنواره‌های فرهنگی و هنری قطر اشاره کرده است و به همین دلیل، تجربیات خودش را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد تا اطلاعاتی چندوجهی از قطر و جام‌جهانی به خواننده ارائه دهد. 

اگرچه مافی به سه بازی تیم ملی ایران مقابل انگلیس، ولز و آمریکا پرداخته است تا جذابیت و خاطره‌انگیز بودن آن را دو چندان کند ولی در بخش «پرانتز باز» با فاصله گرفتن از فضای فوتبالی، نگاه سیاسی و تاریخی خود را به مسائل منطقه‌ای کشورها معطوف کرده است که این سه «پرانتز باز»، « بحران دیپلماتیک قطر، مختصر و مفید»، «اینک آخر الزمان» و «چرا قطر جام‌جهانی برگزار می‌کند؟» نام دارند. 

نکته شایان ذکر این است که مهدی مافی، در مقدمه این کتاب با اشاره به یکی از انگیزه‌های خود برای ثبت خاطرات سفر به کشور قطر و حضور در جام‌جهانی، این‌طور می‌نویسد: «قطر ۲۰۲۲، اولین جام‌جهانی در منطقۀ ما بود؛ اولین جام‌جهانی در یک کشور اسلامی و پر از دوگانه‌های جدی شرق و غرب، سنت و مدرنیته و کریستیانو رونالدو و لیونل مسی، در لایۀ مردم. حتی به ازای جیمی جامپی که با پیراهن سوپرمن، پرچم رنگین‌کمان و شعار‌هایی در حمایت از اوکراین و «زن، زندگی، آزادی» به وسط زمین دوید. هم جیمی جامپی بود که با پرچم فلسطین موجب توقف بازی فرانسه و تونس شود. پس تصمیم گرفتم با آدم‌ها بیشتر صحبت کنم. به جا‌هایی که ایرانی‌ها کمتر می‌روند، سرک بکشم. توجه خودم را به خارجی‌هایی معطوف کنم که برای اولین بار حضور در یک کشور اسلامی را تجربه می‌کنند.»

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  «جنگ جهانی دوم» فیلم افتتاحیه جشنواره لندن ۲۰۲۴

گفتنی است کتاب «پرسه در لوسیل» نوشته مهدی مافی  با شمارگان ۱۲۵۰ در ۲۴۸ صفحه و با قیمت ۲۲۵ هزار تومان در بازار نشر موجود است.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml