علمی فرهنگی

جلد ششم کتاب «سیمای کارگزاران امیرالمؤمنین (ع)» منتشر شد

جلد ششم کتاب «سیمای کارگزاران علی بن ابی طالب امیرالمؤمنین (ع) (مشتمل بر نیرو‌های اطلاعاتی، دفترداران و خدمتگزاران)» اثر علی اکبر ذاکری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۶۸۸ صفحه منتشر شد.

«سیمای گزاران علی بن ابی طالب امیرالمؤمنین (ع)» مجموعه‌ای شش جلدی است که شیوه زمام داری حضرت از جنبه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، قضائی و نظامی را بررسی می‌کند.

در جلد حاضر به سیره نبوی و علوی در امور اطلاعاتی پرداخته شده و جاسوسان امام در شام را معرفی می‌کند؛ همچنین به معرفی نیرو‌های اطلاعاتی، دفترداران، نادیان، فرستادگان و خدمتگزاران امام می‌پردازد.

این مجموعه ۴۶۱ تن از کارگزاران و خدمتگزاران امام را معرفی می‌کند.

ساختار اثر

جلد ششم دارای سه بخش مهم و فصول مختلف است. در بخش اول این جلد به «دیده‌وران (نیرو‌های اطلاعاتی)» پرداخته شده است؛ در این بخش که در شش فصل تدوین شده است، عناوین فصول آن عبارتند از: دیده‌وری و اطلاعات، جاسوسی از دشمنان داخلی و مخالفان، تجسس از عملکرد کارگزاران، تجسس از عملکرد دشمن، کیفر جاسوسی برای دشمنان اسلام و شرح حال نیرو‌های اطلاعاتی.

در بخش بعدی که درباره «حاجبان و دفترداران حضرت» است، بعد از بیان نکاتی درباره عدم داشتن حاجب (که باعث فاصله با مردم شود)، به کار حاجب که تنظیم دیدار‌های ایشان بود، اشاره شده که مهمترین شخصیت آنها قنبر (غلام حضرت) بود و پنج تن دیگر نیز معرفی شده‌اند.

بخش پایانی این جلد درباره «خدمتگزاران حضرت» است که دارای چند فصل بوده که یک فصل درباره مؤذنان حضرت و معرفی سه تن از آنها است که شیوه اذان از دیدگاه امیرالمؤمنین و شیعه نیز مطرح شده است. فصل بعدی درباره «ندا و کار منادیان» است؛ آنها پیام رهبر و امام را در هنگام جنگ و یا حوادث خاص به مردم ابلاغ می‌کردند و دعوت به تجمع مردم گاهی با تعبیر «الصلاة جامعه» صورت می‌گرفت. فصل سوم درباره شرح حال پنج تن از این منادیان است. فصل چهارم درباره «فرستادگان و پیام رسانان حضرت» است. این گروه را جمع زیادی تشکیل می‌دهند که در مجموع ۵۳ تن از نمایندگان و فرستادگان امام معرفی شده‌اند. فصل بعدی درباره «آزاد شدگان، خدمتگزاران و شاعران» است که در این فصل، نام ۶۲ تن از آزادشدگان حضرت آمده که امام علی (ع) آنها را خریده و بعد آزاد کرده است که حضرت با کار و تلاش و از درآمد کسب خود آنها را خرید و آزاد کرد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  نشان عالی خورشید به «ارد عطارپور» اهدا شد

در این مجلد، ۷۲ کارگزار به عنوان نمایندگان ارسالی، منادیان، مؤذنان، شاعران و نیروی اطلاعاتی و دفترداران و ۶۷ تن خدمتگزار معرفی شده‌اند.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml