اخبار گوناگون مدارس

جزئیات اصلاح ساعت کار و بیمه معلمان مدارس غیردولتی ؛ قانون جدید در مجلس فعلی تصویب می‌شود؟

به گزارش مدارس، منصور اردستانی مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره لایحه ارائه شده از سوی دولت به مجلس برای اصلاح قانون سازمان مدارس و مراکز غیردولتی به منظور اصلاح امور بیمه‌ای و کاهش ساعت تدریس معلمان مدارس غیردولتی، اظهار کرد: طی این لایحه پیشنهاد اصلاح قانون تاسیس مدارس و مراکز غیر دولتی داده شده است.

معلمان مدارس غیردولتی مشمول قانون کار و تامین اجتماعی می‌شوند

وی توضیح داد: در قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، نظام حقوقی حاکم بر روابط کار معلمان غیر دولتی و کارکنان آزاد طبق قانون کار و تامین اجتماعی است و مواد ۲۵ و ۲۶ قانون مدارس و مراکز آموزشی غیر دولتی این موارد را تصریح کرده است. از این جهت معلمان مدارس غیردولتی مشمول قانون کار و تامین اجتماعی می‌شوند اما در خصوص اصلاح ساعات کار و نحوه برخورداری معلمان این مدارس از بیمه، لایحه‌ای تدوین شده است تا ساعت کار و بیمه این معلمان در قانون درج شود.

جزئیات اصلاح ساعت کار و بیمه معلمان مدارس غیردولتی

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش، در عین حال تاکید کرد: در حال حاضر در آیین نامه اجرایی، ساعات کار معلمان و مربیان به انضمام جلسات شوراها و جلسات اداری مدارس غیردولتی، درج شده و بر این اساس ۳۰ ساعت کار برای کادر آموزشی و ۳۶ ساعت کار برای کادر اداری و مدیریتی مدارس غیردولتی تعیین تکلیف شده است. درواقع هر ۳۶ ساعت کار به اندازه ۴۴ ساعت کار قانون کار محاسبه می‌شود و در مورد معلمان و مربیان نیز همین امر است و هر ۳۰ ساعت کار به صورت تمام وقت محاسبه می شود و باید بیمه و حقوق تمام وقت برای این افراد لحاظ شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  آیین آغاز سال تحصیلی کلاس‌ اولی‌ها برگزار شد

اردستانی با بیان اینکه برخی مدارس غیر دولتی همین موارد درج شده در قانون فعلی مدارس غیردولتی را نیز رعایت می‌کنند، تاکید کرد: معلمان اگر شکایتی دارند، از سوی اداره کار و نیز شورای نظارت استان و خود وزارتخانه که مسئولیت نظارت بر عملکرد موسسات غیر دولتی را دارد؛ رسیدگی خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان مدارس غیر دولتی ۴۴ ساعت در هفته تدریس می‌کنند چراکه حقوق آنها طبق قانون کار پرداخت می‌شود، درباره آخرین وضعیت لایحه‌ای که به منظور اصلاح امور بیمه‌ای و کاهش ساعت تدریس معلمان مدارس غیردولتی به مجلس ارائه شده است، بیان کرد: این لایحه در نوبت طرح در صحن علنی مجلس قرار دارد و فعلا منتظر طرح آن هستیم. طبق آیین نامه داخلی مجلس زمانی که لایحه برنامه توسعه در مجلس مطرح است، هیچ طرح یا لایحه دیگری اجازه مطرح شدن در صحن را ندارد. از این رو با توجه به اینکه مجلس درگیر لایحه برنامه توسعه است امکان طرح این لایحه وجود ندارد.

قانون جدید در مجلس فعلی تصویب می‌شود؟

اردستانی همچنین با اشاره به اینکه به احتمال زیاد پس از اتمام بررسی لایحه برنامه هفتم، مجلس وارد بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ می‌شود، عنوان کرد: بنابراین بعید می‌دانم بررسی این لایحه به عمر مجلس فعلی برسد چراکه بعد از بررسی برنامه توسعه، برسی لایحه بودجه آغاز می‌شود. امیدواریم تا آخر امسال این لایحه در صحن طرح شود اما این امر خیلی خوشبینانه است چراکه احتمالا بلافاصله پس از اتمام بررسی لایحه برنامه توسعه، بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ آغاز می‌شود. مگر اینکه مابین بررسی لایحه برنامه توسعه و لایحه بودجه ۱۴۰۳، فرصتی فراهم شود و لایحه ما در دستور کار قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  رفع چالش آسیب‌های اجتماعی در مدارس اصفهان نیازمند تعامل دیگرنهادهای خدمات رسان است

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml