مقالات مختلف

ثبات نسبی بهای نفت در بازار جهانی

جهان اکنون در موقعیتی است که شرایط سیاسی پیش از شرایط مربوط به عرضه و تقاضا در حال تحت تاثیر قرار دادن بازار است. از همین رو، تعجبی ندارد که با امیدواری‌ها به پایان منازعات در شرق اروپا و خاورمیانه، بهای انرژی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و باثبات‌تر می‌شود. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، بهای نفت در معاملات امروز (سه شنبه) بازار جهانی انرژی شاهد ثبات نسبی بود. 

بر این اساس، بهای نفت برنت دریای شمال با ۱۲ سنت کاهش، به ۸۶ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز با ۱۳ سنت افزایش، ۸۲ دلار و ۸ سنت در هر بشکه داد و ستد شد. 

ثبات نسبی امروز بازار جهانی انرژی پس از آن رخ می‌دهد که روز گذشته و پس از دستور روسیه به منظور کاهش عرضه به شرکت‌های تابعه خود در ۳ ماهه دوم سال جاری میلادی برای رسیدن به تعهدات ذیل توافق اوپک پلاس، شاهد افزایش ۱.۶ درصدی بود. 

از شروع سال جاری میلادی، هر دو شاخص اصلی نفت شاهد روند صعودی بوده اند به طوری که در سال ۲۰۲۴ نفت برنت نزدیک به ۱۱ درصد و نفت وست تگزاس اینترمیدیت نزدیک به ۱۲.۵ درصد رشد را نسبت به سال گذشته تجربه کرده اند.

تحلیلگران بازار می‌گویند انتظار برای کاهش نرخ بهره بانکی از سوی اقتصاد‌های بزرگ جهان در تابستان پیش رو، و نیز ادامه تنش‌های ژئوپلتیک در شرق اروپا و خاورمیانه از جمله دلایل اصلی روند صعودی بهای طلای سیاه در بازار انرژی بوده است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ۵ راه برای بهبود تجربه دیجیتالی خود در ماه رمضان
نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml