مقالات مختلف

توافقنامه توسعه کارآفرینی و اشتغال در حوزه صنایع خلاق امضا شد

حسنلو، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم در مراسم امضای  توافقنامه توسعه کارآفرینی و اشتغال در حوزه صنایع خلاق گفت: توافقنامه با هدف توسعه اشتغال و کار آفرینی با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی در حوزه صنایع خلاق با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد.

حسنلو با تأکید بر این که سهم صنایع خلاق در اقتصاد جهانی سهمی قابل توجه و هم‌تراز ارزش افزوده حاصل از فروش نفت در دنیا است، اظهار کرد: سهم صنایع خلاق در اقتصاد ایران، کم‌تر از یک درصد (پایین‌تر از ۴ میلیارد دلار) است در حالی که در دنیا، سهم صنایع خلاق در اقتصاد ۱۰ درصد است که تا رسیدن به این نقطه فاصله زیادی داریم.

وی ادامه داد: این توافقنامه با هدف توسعه کارآفرینی و افزایش اشتغال در حوزه صنایع نرم و افزایش کیفیت اشتغال بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وستاد توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری امضا شد. 

دبیر ستاد توسه فناوری‌های فرهنگی و نرم توضیح داد: کشور ما امروز نیاز به صنایع خلاق و توسعه آن در حوزه اشتغال دارد. با توجه به اینکه از ظرفیت انسانی بالایی در حوزه صنایع خلاق برخوردار هستیم در این راستا مسئولیت داریم که از ظرفیت عظیم نیروی انسانی استفاده کنیم و آن را توسعه بدهیم.

حسنلو ادامه داد: کانون ملی کار آفرینان برتر با عنوان نهاد تخصصی ذیصلاح کارآفرینی در کشور با هدف ارتقای کیفیت اشتغال فعال است.

وی افزود: کانون به عنوان یک ظرفیت برای کمک به تحقق اشتغال دانش بنیان اشتغال فناورانه و اشتغال فارغ التحصیلان نقش بسیار ارزنده‌ای در محقق شدن این تفاهم نامه خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  دریافت کارت بیش از ۴۳۰ هزار داوطلب آزمون‌های کارشناسی ارشد ودکتری سال ۱۴۰۳

دبیر ستاد توضیح داد: صنایع خلاق را باید توسعه بدهیم و برای توسعه با رقم ۴۰ میلیارد دلار سرو کار خواهیم داشت با توجه به اینکه عموما مسائل اجتماعی توسط شرکت‌های صنایع خلاق قابل حل است.

حسنلو گفت: کشور ما به لحاظ دارا بودن ریشه‌های فرهنگی و بومی در حوزه اشتغال و صنایع فرهنگی مزیت خوبی دارد.

وی ادامه داد: به واسطه ظرفیت‌های انسانی و نیروی انسانی متخصص که در سال‌های گذشته در حوزه علوم انسانی و هنر در کشور رشد پیدا کردند نیاز داریم که زیر ساخت‌های کسب و کار خلاق را در کشور توسعه بدهیم. 

حسنلو ادامه داد: بسیاری از مسائل فرهنگی را کارخانه‌ها و صنایع نمی‌توانند حل کنند در حالی با کمک صنایع خلاق می‌توانیم بسیاری از مسائل و مشکلات را حل کنیم و در این راستا توسعه زیر ساخت‌ها در حوزه هنر و علوم انسانی را در دستور کار داریم. 

معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز گفت: صنایع خلاق اثر واقعی بر حوزه اشتغال دانش بنیان دارند و توسعه کار آفرینی وایجاد اشتغال مورد حمایت این وزارتخانه است. 

محمود کریمی بیرانوند در این آیین اظهار داشت: صنایع خلاق در رده بندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رسته خدمات قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه چالش اصلی ما اشتغال فارغ التحصیلان است، بیان کرد: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در شروع دولت مردمی ۵ تا ۶ درصد بود و امروز این آمار به ۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: با هم افزایی متولیان در دستگاه‌های علوم و فناوری، وزارت آمورش و پرورش ومعاونت علمی و فناوری می‌توانیم اقدامات اثر بخشی در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان داشته باشیم.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  انتقال تصویر ازطریق USB-C، قابلیت جدید پیکسل ۸a خواهدبود

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml