اخبار گوناگون مدارس

تغییر زمان برگزاری امتحان نهایی شهریور ماه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محسن زارعی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال آزمون نهایی شهریور برای پایه دوازدهم برگزار نخواهد شد و نیمه مرداد برگزار خواهد شد تا نمره درس زودتر اعلام شود تا دانش آموز در صورت پذیرفته شدن در کنکور سراسری، به علت نمره یک درس از ثبت نام در دانشگاه، بازنماند. زارعی همچنین افزود: داوطلبان برای تولید سابقه فقط باید در امتحانات نهایی خرداد ماه شرکت کنند.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره آزمون نهایی خرداد ماه هم گفت: آزمون‌های نهایی در ۱۰۸ عنوان درس امسال در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم در چهار رشته نظری و همچنین در ایجاد سابقه و ترمیم نمره برای هنرجویان فنی و حرفه‌ای برگزار شد. زارعی گفت: این آزمون‌ها از پنجم خرداد تا چهارم تیر برگزار شد. وی گفت: حدود ۱۷ هزار معلم تصحیح اوراق را همزمان با برگزاری آزمون‌های نهایی انجام دادند و همچنان ادامه دارد. رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش افزود: حدود ۵۵ درصد اوراق پایه دوازدهم تصحیح شده است.
وی گفت: ۲۰ تیر نتایج نهایی آزمون‌ها اعلام خواهد شد.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش پیش بینی کرد: حدود ۸۰ میلیون اوراق امتحانی تصحیح شود. زارعی گفت: بیش از ۲۰ میلیون نفر در آزمون‌های پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم شرکت کردند.
وی درباره اعتراضی تعداد از دانش آموزان به سئوالات امتحانی که خارج از کتاب بوده نیز گفت: مبنای عمل راهنمای تصحیح است که معلمان مصحح باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: سئوالاتی که به علت خارج از کتاب بودند و باید حذف شوند خیلی کم است.
زارعی گفت: به مواردی که در سئولات بازنگری شود مشاهده نشده و فقط ایراد‌های جزئی و یا تایپی و نگارشی بوده که در راهنمای تصحیح عنوان شده است. به گفته زارعی، در این دوره حذف سئوال نیز نداشتیم.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: به دانش آموزان توصیه شده بود تا به سئولات با خودکار مشکی پاسخ دهند، چون این برگه‌های اسکن و بارگذاری می‌شود، کیفیت بهتری دارد.
زارعی درباره برخورد با موارد تقلب نیز افزود: حدود ۱۸۰۰ مورد تقلب در سامانه ثبت شده بود که به هیات تخلفات معرفی شده است مثلا همراه داشتن یاداشت، نگاه کرده به کنار دستی و یا موارد دیگر بوده است که هیات تخلفات رای را صادر کند و بعد متخلف عنوان شود. وی گفت: اگر همراه داشتن وسیله ارتباطی باشد در همان آزمون محروم می‌شود و همچنین همراه داشتن جزوه از همان آزمون محروم خواهند شد.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر از وسیله ارتباطی استفاده کنند از سه تا ۱۰ سال محرومیت برای دانش آموز صادر خواهد شد.
زارعی گفت: اگر فرد جایگزین به جای خود برای امتحان فرستاده باشند از سه تا ۱۰ سال محروم خواهد شد، زیرا قانون مجلس شورای اسلامی است. به گفته وی، به افراد متحلف فرصت ۱۰ روزه داده می‌شود تا به آرا اعتراض کنند و هیات تجدید نظر مستقر در سازمان ملی سنجش به این موارد رسیدگی خواهد کرد. از خود دفاع کنند.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: دوبار برگه امتحانی دانش آموز تصحیح می‌شود
ودر صورت مغایرت تا یک نمره به سمت بالا نمره درنظر گرفته خواهد شد. وی گفت: جمع بندی نمره هم بوسیله سامانه انجام می‌شود. زارعی گفت: در صورتی که مغایرت بیش از یک نمره باشد مصحح سوم پاسخ را تصحیح خواهد کرد و نظر مصحح سوم درج خواهد شد. رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت:
حدود ۴۲ نفر اقدام به انتشار سئولات آزمون نهایی کرده بودند که به هیات رسیدگی به تخلفات معرفی شدند. وی گفت: طبق قانون بین سه تا ۱۰ سال در صورت محرز شدن تخلف محرومیت از شرکت در آزمون در نظر گرفته خواهد شد. رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: در کمیسیون حفاظت از آزمون مصوب شده تا این افراد که شناسایی شدند، چون برای انتشار یک اقدام شبکه‌ای است که بلافاصله بعد از شناسایی و ضبط آن وسیله ارتباطی در اختیار پلیس فتا قرار خواهد گرفت که رهگیری انجام شود که اگر شبکه‌ای متصل به این فرد متخلف باشد، شناسایی شود. زارعی گفت: بعد از اعلام قطعی نتایج آزمون نهایی که ۲۰ تیر است، نمره کل تولید خواهد شد و نمره کل تراز گیری می‌شود و تراز اعلام می‌شود. این مسئول آموزش و پرورش گفت: برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی داشتند، مشاهده سوابق انجام شده که آماده و ترمیم انجام خواهد شد و به سازمان سنجش ارسال می‌شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  سرگردانی مادران شاغل در تعطیلی این روزها | دولت برای مادرانشاغل فکری می‌کند؟

 

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml