علمی فرهنگی

تعریف نماز مطلوب از نگاه حجت‌الاسلام قرائتی در «شیوه‌های دعوت به نماز»

کتاب «شیوه‌های دعوت به نماز» از حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی از سوی موسسه فرهنگی – انتشاراتی ستاد اقامه نماز منتشر شده است.

این کتاب شامل مقدمه و هفت فصل است، که در فصل اول به اهمیت دعوت به نماز، فصل دوم اصول و قواعد کلی در دعوت به نماز، فصل سوم ویژگی‌های دعوت‌کنندگان به نماز، فصل چهارم گام‌های مهم پیش از دعوت، فصل پنجم شیوه‌ها و روش‌های دعوت به نماز، فصل ششم وظایف نهاد‌ها و مسئولان و فصل هفتم به آسیب‌ها و موانع دعوت می‌پردازد.

حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی در مقدمه کتاب به مشخصات نماز مطلوب از نگاه قرآن پرداخته، که به شرح ذیل است: دائمی باشد. نمازی که از آن حفاظت شود. نمازی که در آن خشوع باشد. نمازی که بازدارنده از فحشا و منکر باشد. نمازی که به دلیل ذکرالله بودنش آرام‌بخش دل‌ها باشد. نمازی که در آن نشاط باشد، نه کسالت. نمازی که نسبت به آن فرزندان و خانواده فراموش نشوند. نمازی که اولویت آن همیشه بر کار‌های دیگر رعایت شود؛ حتی در میدان جنگ. آنچه به خواست خداوند در این کتاب بیان می‌شود عبارت است از: ویژگی‌های دعوت‌کننده به نماز، اصول و مبانی دعوت و شیوه‌های دعوت به نماز.

در بخشی از کتاب «شیوه‌های دعوت به نماز» می‌خوانیم: برای اینکه دعوت موثر و مفیدی داشته باشیم، لازم است علت نماز گریزی و سستی مخاطب خودمان را نسبت به نماز بدانیم، تا از همان دریچه به درمان این مشکل و دعوت به نماز بپردازیم.

علل سستی و کاهلی در نماز 

۱. عدم شناخت

ما اگر شخصی را نشناسیم، نسبت به او برخورد و ادب و تواضع نخواهیم داشت؛ ولی اگر بدانیم که او دانشمندی عزیز و مبتکر و مخترعی است، که افتخارات زیادی دارد، حتماً نسبت به او علاقه‌مند می‌شویم.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  چرا هیچ ماهی شبیه به ماه مبارک رمضان نیست؟

۲. تفکیک نکردن مسائل و توقعات نابجا

بعضی فکر می‌کنند که اگر حکومت اسلامی برقرار شد، همه مردم عادل می‌شوند. اگر کسی وارد حوزه و دانشگاه شد، معصوم می‌شود. یا اگر کسی اهل نماز شد، باید در همه چیز برتر باشد.

۳. جهل و نادانی

گاهی دلیل سنگینی نماز جهل به قرائت نماز، احکام نماز، آثار نماز، اهمیت نماز و عواقب سستی و ترک نماز است. 

۴. تنبلی و تن‌پروری

گاهی افرادی ایمان دارند، ولی به دلیل تنبلی و تن‌پروری نماز را رها می‌کنند، که این تن‌پروری در هر کاری عامل رکورد سقوط است. در بعضی از دعا‌ها تن‌پروری اولین عیب شمرده شده است.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml