مقالات مختلف

تعداد سایت‌های نسل پنجم کشور به بیش از هزار و ۵۰۰ سایت خواهد رسید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت؛

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: در حال حاضر بیش از یک سوم کشور تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته است. فردا با افتتاح پروژه فیبر نوری قم و شش شهر آن پوشش فیبر نوری به ۷.۵ میلیون خانوار می‌رسد و تا پایان سال به ۱۴ میلیون خواهد رسید. دهیم یعنی حداقل ۷۰ درصد کشور را تحت پوشش قرار دهیم و سال آینده کل شهر‌های کشور را تمام کنیم.

وی افزود: در بحث ارتباطات موبایل توسعه ارتباطات نسل پنجم را در دستور کار قرار داده دادیم و هفته آینده برنامه‌ای را خواهیم داشت که تعداد سایت‌های نسل پنجم کشور به بیش از هزار و ۵۰۰ سایت خواهد رسید و هدفگذاری ما این است که امسال به بیش از ۵ هزار برسد یعنی ۱۰ درصد کشور تحت پوشش نسل پنجم قرار بگیرند.

او ادامه داد: در شبکه مادر مخابراتی کشور که شرکت ارتباطات زیرساخت دنبال می‌کنیم شاهد یک توسعه بسیار شتابانی هستیم و رشد جهشی داشته است 

وزیر ارتباطات افزود:ظرفیت شبکه انتقال کشور از آنجایی که همه ارتباطات کشور در همه شهر‌ها و روستا در نهایت روی شبکه مادر ارتباطاتی کشور قرار می‌گیرد که ما به آن شبکه هسته می‌گوییم ظرفیت این شبکه در ابتدای دولت ۳۱.۵ ترابیت بر ثانیه بوده که الان به بیش از ۶۰ ترابیت رسیده و بیش از ۹۰ درصد افزایش داشته است.

او افزود: حدود ۲۰ ترابیت بر ثانیه یعنی حدود ۸۰-۹۰ درصد افزایش ظرفیت با تجهیزات صددرصد ایرانی انجام شده است یعنی برای اولین این این تجهیزات در جمهوری اسلامی تولید شده و قطعا ۵-۶ کشور بیشتر تولیدکننده این تجهیزات در دنیا نیستند و ما اکنون جزو این ۵-۶کشور شده‌ایم و این تجهیزات انتقال نوری پرسرعت توسط دانشمندان جوان خودمان و شرکت‌های دانش بنیان تولید شد و اکنون استفاده می‌شود و دنبال بازاریابی این تجهیزات در کشور‌های دیگر هستیم.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  صنایع با کمک مجموعه‌های مردمی فناور می‌شوند

زارع پور گفت: ظرفیت شبکه آی پی کشور هم تقریبا دو برابر شده و از ۲۸ ترابیت بر ثانیه به حدود ۵۵ ترابیت بر ثانیه رسیده و بیش از ۹۵ درصد رشد داشته است و ظرفیت اینترنت مورد نیاز کشور پهنای باند مورد نیاز کشور نزدیک دو برابر شده است همه اینها نشان می‌دهد که وزارت ارتباطات عزم خود را جزم کرده که شبکه ارتباطی کشور را که اکنون زندگی مردم به آن گره خورده و هر روز وابستگی جنبه‌های مختلف زندگی به این موضوع بیشتر می‌شود را پرشتاب توسعه بدهد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml