اخبار گوناگون مدارس

تشکیل قرارگاه ویژه تامین مسکن معلم در صندوق ذخیره فرهنگیان

تشکیل قرارگاه ویژه تامین مسکن معلم در صندوق ذخیره فرهنگیانبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محسن احمدی با بیان اینکه با توجه به تدوین طرح اقدام جهادی نهضت ملی مسکن برای فرهنگیان سراسر کشور از سوی هلدینگ ساختمانی معلم، تشکیل قرارگاه ویژه تامین مسکن معلم در اولویت برنامه‌های سال آتی صندوق ذخیره فرهنگیان قرار گرفت، افزود: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده در مرحله نخست، طرح احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای فرهنگیان هدف گذاری شده است.
وی یکی از اهداف تشکیل قرارگاه نهضت ملی ساخت مسکن فرهنگیان را ایجاد چالاکی و سرعت عمل در این بخش عنوان کرد و حفظ کرامت و منزلت این قشر فرهیخته را از مهمترین رسالت‌ها و دغدغه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان دانست.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان توجه ویژه به صنعتی سازی با رویکرد کاهش زمان تحویل و ایجاد بهره وری در فرآیند ساخت را از دیگر اهداف این طرح ذکر کرد و گفت: پراکندگی طرح‌ها متناسب با تعداد فرهنگیان در سراسر کشور، جانمایی مناسب، نظارت کامل بر حسن اجرای کیفی ساخت و سازها، توجه به امکانات رفاهی، ایجاد شبکه‌های خدماتی و تجاری و همچنین تحویل بموقع واحد‌های مسکونی از موارد مورد توجه صندوق ذخیره فرهنگیان در این طرح ملی است. احمدی همچنین جایگزینی نظام تامین مصالح به جای پیمانکاری در این طرح‌ها را که نهایتا موجب کاهش ۲۰ درصدی قیمت ساخت در انبوه سازی می‌شود، خواستار شد.
وی تأمین مسکن را یکی از نیاز‌های اساسی و دغدغه‌های مهم برای فرهنگیان برشمرد و افزود: باتوجه به سطح درآمد معلمان و قیمت فعلی مسکن، تأمین مسکن برای این قشر فرهیخته دشوار شده است بنابراین کمک به تأمین مسکن فرهنگیان، علاوه بر اینکه پاسخی به نیاز‌های اساسی و اولویت‌دار آنان به شمار می‌رود، در ارتقای شرایط اجتماعی و آرامش روانی آنان نیز اثر بسیار مثبتی دارد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اعلام اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان با همکاری دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، آمار فرهنگیان متقاضی مسکن را استخراج کرده است، گفت: بر اساس آمار‌ها حدود ۱۸۹ هزار فرهنگی در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که ۲۸ هزار و ۸۳۳ نفر از آنان، واجد شرایط تشخیص داده شده و ثبت‌نام آنان قطعی شده است.
وی افزود: مطابق قانون و آئین‌نامه، واجدان شرایط باید چهار شرط «تأهل و سرپرست خانوار بودن»، «حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا»، «فاقد مالکیت خصوصی» و در نهایت «عدم استفاده از امکانات دولتی» از اول انقلاب را در حوزه مسکن، داشته باشند. همچنین بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، تاکنون به ۱۸ هزار و ۱۴۸ نفر از ۲۸ هزار و ۸۳۳ فرهنگی متقاضی مسکن، پروژه‌ای تخصیص داده نشده است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: «هلدینگ ساختمانی معلّم» از هلدینگ‌های زیرمجموعه «صندوق ذخیره فرهنگیان» با تجزیه و تحلیل آمار‌های دریافتی، برنامه‌ریزی برای ساخت ۱۵ هزار و ۵۳۹ واحد مسکونی برای فرهنگیان را آغاز خواهند کرد که این تعداد واحد مسکونی باتوجه به پراکندگی متقاضیان در ۲۱ استان هدف‌گذاری شده است.
وی افزود: مابقی ۵۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده با مشارکت شرکت‌های خصوصی آماده مشارکت برای ساخت، که دارای رتبه ۱ و ۲ ابنیه و ساختمان می‌باشند انجام خواهد شد.
احمدی گفت: منابع مالی مورد نیاز برای ساخت مسکن فرهنگیان از محل سرمایه گذاری تسهیلات «طرح نهضت ملی مسکن» و «آورده متقاضیان» و «تامین مالی‌های رایج و مشارکت با سازندگان مسکن» تأمین می‌شود.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، افزود: هلدینگ ساختمانی معلم به‌عنوان هلدینگ تخصصی مسکن و ساختمان صندوق ذخیره فرهنگیان باتوجه به سطح درآمد معلمان و قیمت‌های فعلی بازار مسکن به‌ویژه در شهر‌های بزرگ، با طراحی مدل اقتصادی مناسب در تلاش است تا با همکاری ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها، نسبت به تعریف، ساخت و تحویل طرح‌های مسکونی فرهنگیان در زمان مناسب اقدام کند.
احمدی سهم زمین در هزینه ساخت در کلان‌شهر‌ها را بیش از ۵۰ درصد و در سایر شهر‌ها را بیش از ۳۰ درصد کل بهای مسکن عنوان کرد و افزود: تأمین زمین با استفاده از ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن و مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت، اهمیت زیادی در کاهش بهای تمام‌شده واحد‌های مسکونی مورد نیاز فرهنگیان دارد.
وی یکی از چالش‌های نهضت ملی مسکن را تامین زمین مناسب ذکر و ابراز امیدواری کرد با توجه به امکانات موجود در حوزه زمین و ابنیه در آموزش و پرورش، این مسئله در اجرای برنامه تامین مسکن معلمان ایجاد مانع نخواهد کرد.
احمدی گفت: در راستای تأکیدات مقام عالی وزارت در خصوص تأمین مسکن فرهنگیان، انتظار می‌رود ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها همکاری لازم را در زمینه معرفی املاک و اراضی در اختیار خود داشته باشند تا بتوانیم هر چه زودتر شاهد تعریفطرح‌های جدید در استان‌ها و آغاز عملیات اجرایی ساخت مسکن فرهنگیان در استان‌های هدف باشیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر اینکه در دنیای جدید ساخت مسکن انبوه سازی با تحولات جدید در حال پیشرفت است، افزود اگر با این تغییرات شگرف همراه نشویم متضرر خواهیم شد، ضمن اینکه باید با بهره گیری از ظرفیت‌های دانش بنیان همراه این تغییرات باشیم.
وی در همین زمینه افزود: در مسیر ارزان سازی و نهضت مسکن که باید اولویت هلدینگ معلم باشد می‌توان از ظرفیت آموزش و پرورش استفاده نمود. از طرفی دیگر با توجه به اعتماد بالایی که به جامعه فرهنگیان وجود دارد ظرفیت‌های سیستم بانکی و سایر ابزار‌های تامین مالی دور از دسترس نخواهد بود.
وی همچنین مشارکت با انجمن‌ها و کانون‌های انبوه ساز را به عنوان یکی دیگر از راه‌های سرعت بخشی به این اقدام راهبردی اعلام کرد و جذب مشارکت‌های دولتی و خصوصی در این قرارگاه را خواستار شد.
مدیرعامل صندوق ذخیره با اشاره به اینکه مجموعه ساختمانی معلم، همراهی و حمایت صندوق را به عنوان پشتوانه خود در اختیار دارد، گفت: فعالیت‌های مجموعه ساختمانی با حضور تیم متخصص حوزه عمرانی بروز و کارآمد، بهتر و سریع‌تر پیش خواهد رفت.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  امسال ۱۱۸ کلاس جدید به مجموعه فضاهای آموزشی زنجان اضافهمی‌‎شود

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml