علمی فرهنگی

«تحول اعتقاد به منجی در ادیان»؛ موضوع مهم کنفرانس بین ادیانی

در کنفرانس بین ادیانی با موضوع «تحول اعتقاد به منجی در ادیان»، حجت الاسلام والمسلین تقوی، رئیس بنیاد المصطفی در تانزانیا، گسترش دین ناباوری را مهم‌ترین چالش پیش روی اعتقاد به منجی برشمرد و بیان کرد که لازم است رهبران ادیان، یکپارچه از سرمایه‌ی باور به منجی برای امیدبخشی و معنابخشی به زندگی و مسئولیت پذیری نسل جدید که مهم‌ترین مسائل دنیای امروز است استفاده کنند. 

جوزف موهوزا از دپارتمان ادیان دانشگاه دارالسلام ادامه داد: در متون دینی مسیحیت نیز وعده‌ی الهی بر آمدن منجی آمده است. اگرچه برخلاف بسیاری از دیگر ادیان، در مسیحیت، «منجی موعود» یا همان «پیامبر» است و حضرت عیسی همان موعودی است که دوباره منتظر آمدنش هستیم.

   شیخ حمید جلالا، روحانی برجسته‌ی پیروان اهل بیت (ع) در تانزانیا با اشاره به آیاتی از قرآن کریم و احادیث نبوی به جایگاه «حضرت مهدی عج» و باور به مهدودیت از دیدگاه مکتب اهل بیت علیهم السلام اشاره کرد و آن حضرت را ذخیره‌ی الهی برای پایان ظلم و جور برشمرد.

کروتی جورشا، رئیس بانوان جمعیت هندو‌های دارالسلام و عضو معبد هندو ماهیلا مندال ضمن اشاره به متون مقدس هندو‌ها درباره‌ی منجی، بیان کرد که در این باره، رهبران دینی وظایف مهمی بر دوش دارند که آموزش و تربیت دینی نسل جدید مهم‌ترین آن‌هاست و تنها در سایه‌ی آموزش درست دینی است که نسل نوظهور ما می‌تواند با امید به آینده برای ساختن فردایی بهتر تلاش کند.

 کشیش کریستوسیلر کالاتا از کلیسای لوتری تانزانیا، اعتقاد به منجی را عنصر مهمی در هویت دینی بخشی به جوانان امروزی دانست که می‌تواند باعث شود جوانان را در قرن ۲۱، برای مبارزه با چالش‌های این عصر نیرومندتر کرد. 

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  هنرمندان با صدور بیانیه‌ای از اقدام مقتدرانه ایران علیه رژیمصهیونیستی حمایت کردند

او گفت‌وگوی بین ادیان در تانزانیا را یک کار بسیار مهم برشمرد و از این‌که سفیر جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از این کنفرانس در این برنامه حضور داشت قدردانی و اظهار امیدواری کرد که سفرای دیگر کشور‌ها نیز، برای برگزاری این گونه گفت‌گو‌های بین ادیانی، از مراکز دینی و معنوی حمایت کنند.  

حجت الاسلام کریمی، استاد برجسته‌ی مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی، با برشمردن مهم‌ترین مشکلات معنوی عصر حاضر مانند افسردگی، اضطراب، تمایل به خودکشی، ترس، ناامنی، احساس پوچی و بیهودگی، رنج و تنهایی بیان کرد که گسترش این مشکلات نشانگر این است که افراد جامعه درباره‌ی آموزه‌های دینی به خصوص در مورد آمدن منجی آموزش‌های کافی را دریافت نکرده اند و با فراگیری این آموزش‌ها و اصلاح سبک زندگی خود می‌توانند بر این بحران‌ها فائق بیایند. 

شیخ الهادی موسی، رئیس جمعیت امنیت و صلح بین ادیان تانزانیا (JMAT) در سخنانی به دیدگاه اهل سنت درباره‌ی امام منتظر پرداخت و اشاره کرد که بر اساس منابع متقن اهل سنت و روایات متعدد از پیامبر بزرگوار اسلام (ص)، مهدی منتظر که از نسل رسول الله است، می‌آید و جهان را پر از عدل و داد می‌کند. اگرچه درباره‌ی جزئیات مهدی، بین شیعه و سنی اختلاف است، ولی اصل امام منتظر که همگان را در برابر خدا تسلیم و کافران را نابود می‌کند، مورد اتفاق همه‌ی مسلمانان و بلکه همه‌ی ادیان است.

شیخ علی الخمیس، نائب مفتی بزرگ تانزانیا از برگزاری این گونه گفت‌وگوهای بین ادیانی تشکر کرده و اظهار امیدواری کرد که این گفت‌وگو‌ها در تانزانیا ادامه پیدا کنند.

همچنین، معارفی، رایزن فرهنگی کشور بیان کرد: ترویج و گسترش گفت‌گو‌های بین ادیانی از مهم‌ترین سیاست‌های ثابت جمهوری اسلامی ایران است و به همین دلیل، هر سال تعداد زیادی از رهبران دینی از ادیان و مذاهب مختلف به ایران می‌آیند و یا آن‌ها میزبان شخصیت‌های دینی ایرانی در کشورشان هستند. رهبران دینی تانزانیا نیز می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  نقش پنهان کهکشهان راه شیری در اساطیر مصر باستان

معارفی با اشاره به سخنان رهبری که گفتند سخن از منجی موعود، سخن از صلح وعدالت است و سخن از زمانی است که دیگر رژیم آپارتایدی در جامعه‌ی بشری وجود ندارد، به برخی از جنایات اسرائیل در فلسطین اشاره کرد. 

گفتنی است که در این کنفرانس، سه فیلم کوتاه با موضوع «منجی در مسیحیت»، «منجی در اسلام» و «منجی در هندوئسم» نمایش داده شد.

منبع: رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml