مقالات مختلف

تحقق ۶۰ درصد قرارداد دو میلیارد دلاری معاونت علمی با وزارت نفت

با امضای موافقت‌نامه‌های بومی سازی لوله مغزی سیار و لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز بین معاونت علمی، شرکت ملی نفت ایران و سه شرکت دانش بنیان به مبلغ ۵۲۵ میلیون دلار در مجموع ۶۰ درصد از تفاهم‌نامه دو میلیارد دلاری منعقده بین معاونت علمی و وزارت نفت محقق شد.

به گزارش خبرنگار مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مراسم انعقاد این موافقت‌نامه‌ها بعد از ظهر امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاددانش بنیان رئیس جمهور، وزیر نفت و جمعی از معاونان این وزارتخانه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

امضای این دو موافقت نامه در راستای موافقت نامه همکاری‌ای که در بهمن ماه ۱۴۰۱ در زمینه بومی‌سازی فناوری‌ها و تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت بین معاونت علمی و وزارت نفت به امضا رسید صورت گرفت.

موافقت نامه دو میلیارد دلاری مذکور شامل هفت قلم تجهیز راهبردی بود که ساخت دو تجهیز – دستگاه حفاری هدایت‌پذیر دورانی (RSS) و سیستم مایع سازی گاز طبیعی در مقیاس کوچک (Mini LNG) – از سال گذشته آغاز شده بود و بومی سازی دو تجهیز دیگر شامل لوله مغزی سیار و لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز با امضای این دو موافقت‌نامه آغاز شد.

موافقت نامه «بومی سازی لوله مغزی سیار (Coiled Tubing)» به مبلغ ۲۵ میلیون یورو بین مدیریت پشتیبانی، ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شرکت دانش بنیان فالیز پژوهش فارس و موافقت نامه «بومی سازی لوله‌های CRA چاه‌های نفت و گاز» به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو بین مدیریت پشتیبانی، ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دو شرکت دانش بنیان بهشت کویر آریانا و لوله دقیق فولادی فورج پرند امضا شد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  معرفی احتمالی سرفیس پرو ۱۰ و سرفیس لپ‌تاپ ۶ تا دومفروردین

لوله آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی (CRA) از جمله تجهیزات پرمصرفی است که در عمر بیش از صد ساله صنعت نفت ایران، همواره از طریق واردات تامین شده است و امضای قرارداد با صاحبان فناوری در این زمینه با هدف انتقال فناوری، کسب دانش فنی و بی نیازی از واردات طی سال‎های آینده، از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.

همچنین تکمیل چاه‌های نفت و گاز ترش نیازمند ادوات ضدخوردگی است و مهم‌ترین آنها لوله‌های مورد نیاز برای تکمیل چاه با آلیاژ مخصوص موسوم به CRA است. هزینه‌های گزاف تأمین لوله‌های مذکور از خارج از کشور و نیز زمان‌بندی تحویل بسیار طولانی از زمان انعقاد قرارداد تا تحویل کالا و طرح‌های توسعه‌ای آتی میادین نفتی و گازی موجب‌شده است تا به ساخت این لوله‌ها در داخل کشور توجه شود.

با توجه به تجربه موفق موافقت نامه بومی سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت که طی ۱۵ ماه گذشته، ۶۰ درصد آن محقق شده است، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت نفت/شرکت ملی نفت همچنین امروز با امضای دو موافقت‌نامه دیگر دو زمینه جدید را به موضوعات هفت گانه موافقت نامه اولیه افزودند.

با امضای این دو موافقتنامه ۲۵۰ میلیون دلار دیگر به حجم موافقت نامه دو میلیارد دلاری اولیه بومی‌سازی فناوری‌ها و تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت افزوده می‌شود.

یکی از این موافقتنامه‌ها با موضوع «توسعه اقتصاد دانش بنیان در صنایع پالایشی، انرژی‌های تجدیدپذیر و زنجیره مرتبط» و به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار به امضای دکتر سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی رئیس جمهور در حوزه توسعه بازار دانش بنیان و فرهاد دهقان و نورالدین موسی، مدیرعامل و رئیس شرکت نفت سپاهان و موافقت نامه دیگر با موضوع «شکست هیدرولیکی» و به مبلغ ۵۰ میلیون دلار به امضای سلطانعلی زاده و عذاری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان رسید.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  کاهش بورس‌های حوزه خلیج فارس در بحبوحه نتایج مالیضعیف

علاوه بر موافقت نامه‌های مذکور، ۱۱ قرارداد جدید تولید بار اول نیز مجموعا به مبلغ ۵۷ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۸۳۶ دلار با کارفرمایی شرکت مناطق نفت خیز جنوب، مهندسی توسعه نفت و شرکت نفت فلات قاره با ۱۱ شرکت دانش بنیان امضا شد.

 بر این اساس شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرارداد طراحی و ساخت و رانش رشته تکمیلی با فشار کاری ۱۵ هزار پام (پوند بر اینچ مربع) را به ارزش ۱۳ میلیون دلار با شرکت خرد صنعت اروند امضا کرد. شرکت مناطق نفتخیز جنوب همچنین قرارداد‌های ساخت شیر فرازآوری با گاز و متعلقات آن با شرکت توسعه کسب و کار نیما انرژی (تکنا) به ارزش چهار میلیون دلار، طراحی و ساخت چهار مجموعه HOT TAP فشاربالا برای ایمن‌سازی و تعمیر چاه‌های نفت و گاز به ارزش ۸۵۰ هزار دلار با شرکت اشتاو صنعت، طراحی و ساخت آسیاب‌کننده و ابزار بازیافت توپک لوله‌های بدون درز با شرکت همراه پوشش به ارزش ۲۶۶ هزار دلار، ساخت دستگاه اندازه‌گیری نقطه شبنم گاز‌های ترش با رطوبت بالا با سرمایه‌گذاری ۱.۱ میلیون دلار با شرکت مهندسی حسگر‌های هوشمند پارس، طراحی و ساخت دستگاه ارزیابی افزایه اسیدی کف‌ساز تحت فشار و دما با شرکت آسای شریف به ارزش ۲۰۲ هزار دلار، طراحی، نصب و راه‌اندازی چهار دستگاه پمپ چند فازی به ارزش ۱۰ میلیون دلار و با شرکت اکسین گاز پمپ، لوله‌جداری ۲۰ اینچ با سرمایه‌گذاری ۳.۳ میلیون دلار با شرکت لوله‌سازی اهواز و طراحی و ساخت دستگاه دیسک‌گردان با سرمایه گذاری ۱۱۸ هزار دلار با شرکت «انرژی آسای شریف» امضا کرد. شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز با شرکت‌های بهشت کویر آریانا و فراسان قرارداد ۳۳.۵ میلیون دلاری را با هدف طراحی و ساخت لوله‌های ترموپلاستیک مقاوم شده امضا کرد.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  همه چیز درباره خواص دانه چیا برای زنان

آخرین مورد نیز امضای قرارداد تولید ماده ضدعفونی‌کننده بر پایه دی‌اکسید کلر بود که با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار دلار بین شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت مهرتاش سپاهان امضا شد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml