مقالات مختلف

تبیین ضوابط اجرایی ساماندهی رشته­‌های دانشگاهی

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه پذیرش دانشجو در رشته‌هایی که طی سه سال گذشته در آزمون سراسری کمتر از ظرفیت اعلام شده پذیرش داشته‌اند، به صورت نیازمحور و در صورت کسب نصاب لازم از فرم پیوست اشتغال، امکان‌پذیر است.

تبیین ضوابط اجرایی ساماندهی رشته­‌های دانشگاهی**((( تصویر نامناسب )))

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سومین جلسه کارگروه استانی پیاده‌سازی آمایش آموزش عالی و مدیریت طرح تحول که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، گفت: تحول در رشته‌های موجود به سمت نیازمحوری، مهارت‌محوری، ایجاد دانشکده‌های علوم و فناوری‌های راهبردی بین رشته‌ای فناورمحور خاص دانشگاه‌های معین، در حال پیشرفت است.

قاسم عموعابدینی با اشاره به برنامه‌ریزی برای آمایش و طرح تحول آموزش عالی از یک سال گذشته، افزود: بخشی از اختیارات و تصمیم‌گیری‌ها به کارگروه‌های آمایش آموزش عالی استانی واگذار شده است که سبب ایجاد مشارکت حداکثری می‌شود.

وی با بیان اینکه در کارگروه‌های استانی مسائلی مانند وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه و تعیین تکلیف رشته‌های تحصیلی بررسی می‌شود، تصریح کرد: لازم است کارگروه‌های استانی سرعت لازم را در این زمینه داشته باشند و دانشگاه‌ها با همکاری و همراهی یکدیگر به اجرایی شدن طرح تحول آموزش عالی کمک کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه چهار بند از مواد مهم آمایش و طرح تحول آموزش عالی به کارگروه‌های استانی واگذار شده است، خاطرنشان کرد: ساماندهی واحد‌های دانشگاهی یکی از این موارد است.

عموعابدینی با اشاره به اینکه ۲۵۰ واحد دانشگاهی موجود پیام نور در کشور آماده واگذاری است، افزود: ۱۱۰ واحد غیر انتفاعی در کشور منحل شده و سایر واحد‌های این دانشگاه قابل تقویت شدن است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  هدیه اینترنت ۳۰ گیگابایتی دولت برای معلمان

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد مواد برنامه هفتم توسعه کشور در بخش آموزش عالی مربوط به ساماندهی است، ضوابط اجرایی ساماندهی رشته­‌ها را تشریح و تصریح کرد: ایجاد رشته جدید در دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی (دولتی، غیردولتی و آزاد اسلامی) هر استان درصورت بیکاری بیش از ۶۰ درصد دانش‌آموختگان آن رشته گرایش در سطح استان ممنوع است. کد رشته محل‌های جدید در صورت داشتن تقاضای رسمی و عقد قرارداد با بنگاه‌های اقتصادی در قالب بورس صنعت و جامعه، به تعداد ظرفیت حداقل استاندارد اجرای دوره، از شمول این بند مستثنی هستند. پیشنهاد تجمیع و بازتوزیع رشته‌ها توسط کارگروه استانی باید وفق مصوبات شورای گسترش آموزش عالی به گونه‌ای انجام پذیرد که حداکثر تناسب بین اعضای هیئت علمی و رشته‌ها در مؤسسات آموزش عالی مجری رشته‌ها ایجاد شود.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: ادامه پذیرش دانشجو در مورد رشته‌هایی که طی سه سال گذشته در آزمون سراسری به طور متوسط کمتر از ۶۰% ظرفیت اعلام شده در مقطع کارشناسی و ۴۰% ظرفیت اعلام شده در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش داشته‌اند، صرفاً به صورت نیازمحور و در صورت کسب نصاب لازم از فرم پیوست اشتغال امکان‌پذیر است.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml