اقتصادی

بیش از ۷۴ میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شد

بیژن چگنی در نشست تخصصی بررسی تحقق راهبرد جهش تولید در صنعت پتروشیمی که در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، گفت: جهش تولید باید در صنعت پتروشیمی محقق شود تا شاهد افزایش تولید در صنایع پایین‌دست، صادرات و ارزآوری در کشور باشیم.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ۷۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی که در سال ۱۴۰۲ در کشور تولید شد، افزود: ظرفیت نصب‌شده فعال در صنعت پتروشیمی در سال گذشته ۷۹ درصد از کل ظرفیت این صنعت بوده است، درحالی‌که ظرفیت فعال این صنعت در سال ۱۴۰۰، ۷۰ درصد و در سال ۱۴۰۱، ۷۶ درصد بوده است.

او به برنامه‌ریزی‌های این شرکت برای فعال‌شدن همه ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: کمبود خوراک، بروز اشکالات تعمیراتی، اشکالات فرایندی، بالا بودن موجودی، طولانی‌شدن تعمیرات اساسی، اقتصادی و کمبود مواد شیمیایی و قطعات یدکی از دلایل کاهش تولید در سه سال اخیر بوده است.

چگنی ادامه داد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه اساسی برای رفع هرچه بیشتر سه عامل مهم کمبود خوراک، بروز اشکالات تعمیراتی و اشکالات فرایندی در مقدار تولید این صنعت داشته اما از سایر عوامل نیز غافل نشده است.

او با بیان اینکه به‌دنبال کاهش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی، تولید نکردن راهکار مناسبی نیست، افزود: باید هدف‌گذاری‌های لازم انجام شود تا محصولی که با خوراک ارزان تولید می‌شود به‌سمت تکمیل زنجیره ارزش حرکت کند.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ۲۰ شرکت پتروشیمی ۲۰۸ مگاوات برق از شبکه برق دریافت می‌کردند که بیشتر این شرکت‌ها به‌سمت سرمایه‌گذاری برای خرید نیروگاه‌های گازی و تأمین مستقل آن حرکت کرده‌اند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  ظرفیت پالایش گاز کشور به ۱.۹۳ میلیارد مترمکعب رسید

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml