اقتصادی

بهره‌برداری از سد قیزقلعه سی با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان

علی اکبر محرابی نیا وزیر نیرو در گفت وگو با خبر ۲۱ با بیان اینکه  رودخانه ارس یک رودخانه مرزی بین ۴کشور از جمله ایران، ارمنستان،  جمهوری آذربایجان و ترکیه به طول یک هزار ۷۲ کیلومتر است گفت: کشور ایران با جمهوری آذربایجان ۴۵۰ کیلومتر مرز مشترک با این رودخانه دارد و برای بهره برداری مشترک از این رودخانه یک سد  به نام  ارس ساخته شد و در سال های گذشته  هم سد خدا آفرین به بهره‌برداری رسید.

وی از احداث  و بهره‌برداری سد جدید  قیز قعله سی بر روی این رودخانه خبر داد و گفت: کار این سد تنظیم سالانه ۲میلیارد متر مکعب  آب است که استان های  اردبیل و آذربایجان شرقی از این آب بهره مند می شوند.

 محرابی نیا  بیان کرد: مهم ترین هدف اجرای این  سد گرفتن سیلاب،  تامین آب کشاورزی، آب شرب و حفظ محیط زیست و استفاده از ظرفیت های مشترک برای توسعه همکاری ها است‌.

 وزیر نیرو تاکید کرد:  این  سد به دست مهندسان  ایرانی ساخته شده و نمادی از دوستی و مدوت مردم دو کشور است که  فردا با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری  آذربایجان به بهره برداری می رسد. 

محرابی نیا  تصریح کرد:طول تاج این سد ۸۳۴ متر است و بیش از ۶ میلیون  متر مکعب عملیات خاک برداری ۲.۱ میلیون مترمکعب خاک ریزی و نیم میلیون متر مکعب عملیات بتنی داشته و خوشبختانه جز سدهای است با رعایت تمام استاندارد های مهندسی در حال حاضر  بهره برداری است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  تولید روزانه۱۱۰ هزار بشکه نفت از میدان‌های سپهر وجفیر
نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml