علمی فرهنگی

برپایی ۱۰۰ نمایشگاه قرآنی در هیئت‌های مذهبی + فیلم

۱۷:۰۱ ۱۷ تير ۱۴۰۳

حجت‌الاسلام مجید باباخانی در نشست خبری تشریح برنامه‌های نهضت ملی زندگی با آیه‌ها در محرم و تابستان بیان کرد: در بیش از صد هیئت مذهبی که در ماه‌های محرم و صفر به عزاداری می‌پردازند، نمایشگاه قرآن برپا می‌شود و مفاهیم قرآنی در قالب هنر و تصاویر و پوستر ارائه می‌شود.

او اظهار کرد: درحدود ۳۰ تابلوی گرافیکی طراحی شده که هم بخش محتوایی دارد و هم به مسائلی مانند غزه پرداخته شده است. در واقع پیوند میان ایستادگی از نهضت امام حسین (ع) تا انقلاب اسلامی و نهضت جهانی و همچنین موضوع‌های تمدنی در حوزه مقاومت وجود دارد و قرار است در مدت دو تا سه هفته محرم در صد هیئت اجرا شود.

باباخانی گفت: فایل این تابلو‌ها را در اختیار هیئت‌ها قرار می‌دهیم تا این نمایشگاه را در فضای مجازی منتشر کنند. البته اگرچه معارف قرآنی در هیئت‌ها وجود دارد ولی هیئتی که نتواند با قرآن نسبتی بگیرد در احیای امر دین موفق نخواهد بود.

او مطرح کرد: امسال هیئت‌های مذهبی از فضای قرآنی بیشتری برخوردار هستند چه در تلاوت و چه در مفاهیم آیات که در دستور کار سازمان دارالقرآن قرار گرفته است. ما تلاش کردیم به موضوع‌هایی همچون مقاومت در جهان امروز اهتمام بیشتری داشته باشیم. چون امام حسین پرچمدار مقاومت است.

رئیس سازمان هیئت و تشکل‌های دینی تصریح کرد: امام حسین (ع) از مسیر مکه تا کربلا آیاتی را تلاوت کردند که تلاش کرده ایم تا این آیات در هیئت‌ها بیشتر تلاوت شود. امام حسین (ع) اسوه مقاومت بود و درس آزادگی و مقاومت را باید از عاشورا به مردم بدهیم. هر جا ایستادگی و مقاومت در طول تمدن‌ها وجود داشته، باعث موفقیت شده و هر جا وادادگی بوده موجب ذلت و بدبختی ملت‌ها و مردم بوده است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  هوش مصنوعی و مشاغل؛ ادغام بین انسان و ماشین

او ادامه داد: این مفاهیم توسط مبلّغان بر روی منبر تبلیغ می‌شود یا در قالب شعر و نوحه توسط مداحان خوانده می‌شود. البته پویش آیات قرآنی و حفظ آیات قرآن نیز به مخاطبان هیئت‌ها ارائه می‌شود.  

۱۵۰۰ کرسی تلاوت تدبری در محرم سال گذشته برگزار شد

حجت الاسلام علی تقی زاده، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با ارائه گزارشی از نهضت ملی زندگی با آیات گفت: این طرح در ماه رمضان و عید برگزار شد و در هیئت‌ها فعال نبود ولی در همان حد بیش از ۶ هزار مبلغ به پویش ید بیضا آمدند. یعنی سخنرانی‌های شب قدر و ماه رمضان قرین با قرآن بود به گونه‌ای که مبلّغان بر بالای منبر قرآن در دست داشته باشند.  

او درباره نتایج اجرای پویش‌های قرآنی در هیئت‌های ماه محرم گفت: سال گذشته بیش از یکهزار و ۵۰۰ کرسی تلاوت تدبری در هیئت‌ها برگزار شد ولی به صورت آزمایشی برگزار شد و امسال امیدواریم ۱۰ هزار هیئت را به عنوان هیئت‌های پیشرو در حوزه قرآن داشته باشیم و این کار باعث می‌شود یک حرکت الهام‌بخش در فضای هیئت کشور شکل بگیرد. 

تقی زاده با اشاره به برنامه زندگی با آیه‌ها در تابستان گفت: نهضت ملی زندگی با آیه‌ها در ایام اوقات فراغت تابستان با محوریت سوره‌ها و آیاتی مناسب مقاطع سنی هفت تا ۱۲ سال (دوره ابتدایی) و بالای ۱۲ سال (نوجوان، جوان و بزرگسال) برگزار می‌شود که شامل فهم و حفظ ۱۰ فراز نورانی قرآن است. در واقع پنج فراز مربوط به ماه مبارک رمضان است که برای تثبیت تکرار شده و پنج فراز دیگر با توجه به مناسبت‌های تابستان انتخاب شده است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  چطور با داغ مرگ یک عزیز کنار بیاییم؟

او از آیات متناسب با عید غدیر و موضوع‌های هفته وحدت، برادری، ماه محرم و اربعین حسینی به عنوان فراز‌های دیگر یاد کرد و ادامه داد: رویکرد محتوایی ماه محرم با اشاره به موضوع‌های استقامت و مقاومت صادقانه است و همچنین به مناسبت ایام اربعین به منظور تبیین برکات و آثار همکاری و همدلی در مسیر تعالی فردی و اجتماعی پرداخته شده است.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم از علاقه‌مندان برای حضور در این طرح خواست تا در شبکه اجتماعی ایتا به عضویت گروه سفیران آیه‌ها در آیند تا سوره‌ها و فراز‌های مربوط برای این دو مقطع سنی را که شامل تولیدات رسانه‌ای و مسابقه است، مطالعه کرده و در مسابقات زندگی با آیه‌ها شرکت کنند.

گفتنی است در این مراسم از کتاب‌های مقاومت و پیشرفت شامل ۱۰ قطعه منتخب ماه محرم و کتاب عشق جهانی به قلم رضا رضای رحمتی و همچنین پوستر زندگی با آیه‌ها همراه اباعبدالله رونمایی شد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml