علمی فرهنگی

برنامه‌های دهه ولایت و امامت به بقاع متبرکه ابلاغ شد

طرحی با عنوان «ولایت علوی اکمال دین نبوی» به بقاع متبرکه سراسر کشور ابلاغ شده است که بر اساس این طرح، بناست برنامه‌های مختلفی در دهه امامت و ولایت در این اماکن مقدس اجرا شود.

عنایت به آداب و اعمال توصیه شده در اعیاد بزرگ قربان و غدیر و ترویج آن ها، همچون انفاق و بخشش، اطعام و مهمانی دادن، صدقه و تقبل هزینه زندگی دیگران، اجرای عقد اخوت، تکریم سادات و شاد کردن مومنین که از جمله مصادیق تعظیم شعائر الهی است، طرحی با عنوان «ولایت علوی اکمال دین نبوی» به بقاع متبرکه سراسر کشور ابلاغ شده است که بر اساس این طرح، بناست برنامه‌های مختلفی در دهه امامت و ولایت (از ۲۷ خرداد تا ۵ تیرماه) به همت ادرات کل اوقاف استان¬ها و ادارات اجرایی با همکاری مراکز افق در این اماکن مقدس اجرا شود.

بر اساس این ابلاغیه، فضاسازی، تبلیغات و اطلاع¬رسانی، هماهنگی با رسانه‌ها و صداوسیمای مرکز استان جهت پوشش و انعکاس مراسم دهه ولایت و امامت، برگزاری مراسم دعای عرفه در بقاع متبرکه دارای ظرفیت در عصر روز عرفه (نهم ذی الحجه)، برگزاری مراسم شب میلاد امام هادی (ع) و قرائت زیارت جامعه کبیره و ترویج زیارت غدیریه امام هادی (ع) و تبیین مفاهیم بسیار والای این دو زیارت، برگزاری مراسم باشکوه عید سعید غدیرخم با حضور چشمگیر سادات، علما و بزرگان منطقه و اقشار مختلف مردم در صبح روز عید در بقاع متبرکه استان و بزرگداشت یاد و خاطره سید محرومان رئیس جمهور شهید، آیت الله دکتر رئیسی و همراهان شهیدش، فعال‌سازی کانال امامزادگان و حضور پررنگ در فضای مجازی و راه اندازی پویش‌هایی نظیر ولایت پذیری، من غدیری‌ام، فقط به عشق علی، خانواده علوی و … و برگزاری آیین معنوی غبارروبی قبور مطهر امامزادگان با حضور مسئولان، اصناف بازار و دیگر اقشار جامعه از جمله برنامه‌های لازم الاجرا به مناسبت دهه ولایت و امامت در بقاع متبرکه خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  کاغذ‌های ایرانی جای خود را بین ناشران باز می‌کند؟

همچنین، اجرای برنامه‌هایی مانند برگزاری مراسم جنگ معارفی پیشنهاد شده است که این برنامه در طول دهه ولایت، هر روز و یا هر شب در صحن یکی از بقاع شاخص استان ـ به صورت گردشی ‏‏‏- برگزار می‌شود. در این برنامه با دعوت از قاری، سخنران و مداح شاخص، گروه سرود، مبلغ توانمند جهت اجرای برنامه کودک و نوجوان و مسابقه، برنامه¬های متنوع معارفی اجرا می‌شود. برپایی ایستگاه‌های پذیرایی‏ از جمله این برنامه هاست که بر این اساس، بقاع متبرکه¬ای که ظرفیت پذیرایی عمومی دارند از محل منابع موقوفات یا خیرین نسبت به راه¬اندازی ایستگاه صلواتی در طول دهه ولایت اقدام کنند.

همچنین با توجه به اینکه اطعام در روز عید غدیر یکی از اعمال با فضیلتی است که امام رضا (ع) درباره آن فرمودند: «کسى که مؤمنى را در روز غدیر اطعام کند، مانند فردى است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است»، طرح ضیافت غدیر با هماهنگی مراکز افق و با تبلیغات مناسب و اطلاع‌رسانی، در دستور کار قرار خواهد گرفت. در این طرح حتی‌المقدور با جلب مشارکت خیرین و نذورات مردمی نسبت به اطعام در مراسم بقعه اقدام می‌شود.

برپایی محافل انس با قرآن در این ایام در دستور کار بقاع متبرکه قرار دارد و نظر به تاکید بر حفظ «خطبه غدیر»، مسابقاتی با موضوع مسابقه حفظ خطبه غدیر و مسابقه حفظ موضوعی آیات مرتبط با ولایت امیرمومنان علی (ع) و اهل بیت (ع) همراه با اهداء جوایز برگزار می‌شود.

نظر به ایام ۲۴ و ۲۵ ذیحجه (روز نزول آیه مباهله و نیز نزول آیه هل اتی) که این آیات در شان امیر‌المومنین علی بن ابیطالب (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نازل شده است، بقاع دارای ظرفیت نسبت به اجرای برنامه¬های سخنرانی و مداحی در آن روز‌ها نیز اقدام خواهند کرد. 

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  «فرصت انتخاب» در شبکه تهران

با عنایت به مقارن بودن ایام دهه ولایت با انتخابات ریاست جمهوری و اهمیت این موضوع، نسبت به فضاسازی لازم در بقاع متبرکه، هماهنگی با سخنرانان و مادحین و تبیین اهمیت موضوع، بصیرت‌افزایی و آگاهی‌بخشی به مردم در خصوص انتخاب اصلح و مشارکت پرشور در انتخابات، اقدامات لازم صورت می‌پذیرد.

منبع: روابط عمومی اوقاف 

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml