علمی فرهنگی

اهتمام سازمان تبلیغات اسلامی، پیش برد مساله تدبر در قرآن است

نشست هم‌اندیشی اساتید تدبر در قرآن پیرامون ستاد ملی راهبری تدبر در قرآن کریم، عصر روز پنجشنبه (۹ فروردین) با حضور حجت الاسلام والمسلمین «خسرو پناه» دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام والمسلمین «محسن قمی» رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین قمی در نشست هم‌اندیشی اساتید تدبر در قرآن پیرامون ستاد ملی راهبری تدبر در قرآن کریم طی سخنانی گفت: اگر نخبگان اهل تدبر در قرآن شوند غوغایی به پا می‌شود، اما تدبر برای آحاد مردم هم لازم است و می‌طلبد جمعی از اساتید بیایند مهتم به امر تدبر شوند، که این امر می‌تواند فهم تدبر را برای عموم مردم تسهیل و تمهید کند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در مباحث مختلف قرآنی اهتمام سازمان تبلیغات در پیش بردن مساله تدبر در قرآن کریم است و ستاد تدبر در قرآن کریم اگر بخواهد متمرکز شود و در حاکمیت متولی داشته باشد، باید دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی این کار را به عهده بگیرد و با قوت و اهتمام ویژه پیش ببرد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام علی تقی زاده رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب پنج مرحله را برای برای قرآنی شدن جامعه شامل قرائت، حفظ، انس، تدبر و عمل به قرآن ملاک قرار دادند گفت: آن نکته‌ای که ایشان خیلی روی آن تاکید دارند، همگانی بودن فهم قرآن است.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان دیگر سخنران این نشست به وجود یک آسیب بسیار مهم سر راه قرآنی شدن کشور به‌ویژه در تدبر که انحصار دادن قرآن و فهمش به علما است اشاره کرد و گفت: طبق فرمایشات آیت الله جوادی آملی و علامه طباطبایی هذا بیان للناس را اگر سرلوحه قرار دهیم، برای فهم قرآن به هیچ دانشی احتیاج نیست و خود قرآن کمک می‌کند به فهم قرآن و اگر این امر به مردم منتقل شود، این آسیب برطرف می‌شود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  هفت‌سین سینمایی تلویزیون/ از «مصلحت» تا «مامور مخفی»

نقش تدبر در قرآن در زمانه ما، می‌تواند یک روش‌شناسی باشد

در ادامه حجت الاسلام عبدالحسین خسرو پناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نقش تدبر در قرآن در زمانه ما، می‌تواند یک روش شناسی باشد برای حل مسائل حکمرانی کشور. ما مساله‌های زمین مانده حکمرانی بسیاری داریم و می‌توانیم برای حل این مسائل از قرآن استفاده کنیم.

حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان از اساتید حوزه و دانشگاه گفت: بسیاری ازمردم مسائل دینی و اعتقادی خود را از منبر‌ها و جلسات تبلیغی اخذ می‌کنند که ضرورت ویژه وجود دارد، بحث تدبر در قرآن کریم در حوزه‌های علمیه و در بین مبلغین جامعه بصورت جدی دنبال شود.

حجت الاسلام علی صبوحی، از اساتید تدبر در قرآن کریم در این نشست گفت: تدبر در قرآن همگانی هست. این جمله در مقابل اختصاصی بودن تدبر است نه در مقابل تخصصی بودنش. همه حق دارند تدبر کنند ولی باید تخصص آن را نیز فراگیرند. البته این هم مراحلی دارد که در سطوح بالای علمی تا سطوح عموم مردم وسعت دارد.

در ادامه حجت الاسلام احمد عابدینی از اساتید حوزه و دانشگاه طی سخنانی گفت: قرآن نازل شده تا به آن عمل شود. زندگی با مفاهیم قرآنی، قرآنی بودن نیست. مفاهیم قرآنی لازم است، اما متوقف نباید شویم. تدبر، با قلب نسبت پیدا می‌کند که با نظام عمل نسبت دارد. رابطه تدبر، به سرعت به عمل کشیده شدن است. یعنی نگاهمان به تدبر این باشد که قرآن به صحنه زندگی کشیده شود.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml