مقالات مختلف

امکان پایش نور گلخانه در دو طیف نوری مادون قرمز و فتوسنتز

ایمان نیک فرجام مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به سیستم پایش نور و پارامتر‌های شیمیایی هوا گفت: این سیستم توانایی پایش نور گلخانه در دو طیف نوری مرئی طیف موثر در فتوسنتر و مادون قرمز) طیف موثر در گرمایش گلخانه را دارد که به وسیله دو طیفی بودن این سیستم میتواند کمک شایانی به گلخانه دار در زمینه پیش بینی وضعیت کشت کند. همچینین در گلخانه‌های دارای شید این سیستم جزء اصلی سیستم کنترلی است و با بهره گیری از سنسور‌های به روز توانایی پایش پارامتر‌های CO و CO ۲ را دارد.

او افزود: کنترلر منطقه‌ای به صورت منطقه‌ای در سطح گلخانه‌های وسیع میتواند پارامتر‌های محیطی از جمله دما رطوبت نور CO و CO را دارد. این سیستم میتواند به صورت مستقل در مناطق مختلف گلخانه و یا به صورت یکپارچه با سیستم مرکزی و با اتصال به ماژول‌های گروتک جهت پایش و کنترل پارامتر‌های مختلف به کار گرفته شود. همچنین این سیستم میتواند در کشت‌های گلخانه‌ای کوچک به صورت مستقل فرایند کنترل تغذیه، آبیاری و اقلیم را انجام دهد.

او درباره سیستم کنترلر تغذیه و مانیتورینگ مرکزی اظهار کرد: سیستم کنترل تغذیه کرولاین عملیات آبیاری و تهیه محلول غذایی ایده آل برای کشت هیدروپونیک را به صورت کاملا اتوماتیک و بدون نیاز به نیروی انسانی انجام میدهد. استفاده از روش جدید ساخت محلول و بهره گیری از الگوریتم‌های یادگیری ماشین باعث شده تا فرایند.

نیک فرجام بیان کرد: ساخت محلول در این سیستم با دقت و ثبات عملکردی بسیار بالا صورت گیرد. همچنین با توجه به ماژولار بودن طراحی این سیستم میتواند با نیاز‌های مختلف گلخانه‌ای منطبق گردد. همچنین در صورت اتصال به ماژول‌های دیگر گروتک و تبدیل به سیستم مانیتورینگ مرکزی میتواند تمامی پارامتر‌های مربوط به گیاه از جمله دما. رطوبت نور CO و CO را پایش و کنترل کند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  سردرد علامت کمبود این ویتامین در بدن است!

او ادامه داد: سیستم پایش دما و رطوبت داده‌های دما و رطوبت را در سطوح و مناطق مختلف گلخانه پایش نموده و داده‌های حاصل را بر بستر شبکه به سیستم مانیتورینگ منطقه‌ای و یا مرکزی منتقل میکند. داده‌های این سیستم بسیار دقیق بوده و نیازی به کالیبراسیون مجدد ندارند. همچنین این سیستم در برابر رطوبت‌های بالا مقاوم بوده و توانایی کار مداوم در شرایط داخل گلخانه را دار است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به سیستم سنجش وضعیت آب و هوا گفت: این سیستم توانایی سنجش سرعت باد دما و رطوبت بیرون گلخانه را داراست؛ که با دقت و مداومت کاری بالا میتواند ناس کنترل دقیق و پایدار سیستم کنترل مرکزی گردد.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml