علمی فرهنگی

از حذف و اضافه شدن لیست ناشران تا تصویب یارانه خرید کتاب برای کارکنان دولت

هنوز دقایقی از آغاز بکار اولین روز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نگذشته بود، که چراغ سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور جسته و گریخته مردم روشن شد.

هرچند در ساعات اولیه افتتاحیه نمایشگاه کتاب همانند سال گذشته زیر هوای بارانی با آتش‌بازی همراه نبود، اما محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از همان صبح روز چهارشنبه که در حیاط دولت حاضر شد، تا ساعات پایانی همان روز که رو‌ در روی مجری گفت‌وگوی ویژه خبری یکی یکی عملکرد پربار خود را می‌شمارد، با دست پر و به اصطلاح خودش با خبرهای خوش در نمایشگاه کتاب حاضر شد.

 

نمایشگاه کتاب

اگرچه از همان روز نخست، وزیر ارشاد صحبت از هزینه رایگان بسته پستی خرید کتاب را داد، ولی گویا این تصمیم به گوشِ رئیس نمایشگاه کتاب نرسیده بود. چراکه وقتی همان صبح از ماجرای صحبت وزیر ارشاد پرسیدیم، احمدوند از احتمالات و اما و اگرها حرف می‌زد.

هرچند اخبارِ اولین روز نمایشگاه کتاب پیرامون هزینه‌های ارسال پست یا اعلام قطعی ناشران مانند وضعیت همیشگی روزهای برگزاری نمایشگاه آشفته حال بنظر می‌رسید، ولی بالاخره اسماعیلی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تاکید کرد که روال خرید‌های بخش مجازی نمایشگاه مثل سابق ادامه دارد و وزارت ارشاد یارانه متعلق به هزینه‌های پست را حذف نکرده است.

اما ماجرا فقط به هزینه‌های ارسال پست ختم نشد، بلکه تصویب یارانه خرید کتاب برای کارمندان دولت خبر دیگر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، که به قول اسماعیلی، منظور از تصویب یارانه خرید کتاب این است که همین یارانه‌ای که به دانشجو، طلبه و استاد دانشگاه می‌دهیم، به کارمندان دولت هم اختصاص می‌دهیم. با این تصویب هزار میلیارد پول به چرخه صنعت نشر سرازیر می‌شود. بستر تحقق این امر در حال انجام است. البته سقف یارانه خرید کتاب برای کارمندان دولت را محدود به ۱۰ روز نمایشگاه کتاب نکردیم، تا برای شرکت پست ترافیک ایجاد نشود.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  بررسی فلسفی حوزه‌های مختلف فرهنگ عامه در «امتداد»

از طرفی، حضور ناشران از ۲۶۱۹ نفر به حدود ۲۷۰۰ نفر رسید، که در بخش حضوری و مجازی فعالیت می‌کنند. حدود ۱۰۰ ناشر خارجی هم با ۵۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب حاضر هستند. اگرچه وضعیت منطقه بخاطر اجرای عملیات صادق از سوی ایران و احتمالِ پاسخ رژیم صهیونیستی با هشدار کشورها بابت ممنوعیت سفر به ایران همراه بود، که در نهایت منجر به عقب‌نشینی اولین مهمانمان یعنی هندی‌ها شد، اما به گفته وزیر ارشاد ۲۵ کشور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارند، که می‌توان به یمن، لبنان، ترکیه، عمان، روسیه، قزاقستان، ویتنام، ونزوئلا، مکزیک و … اشاره کرد.

نمایشگاه کتاب

برعکس نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم که نسبت به سال گذشته کوچک‌تر و بجای غرفه با موکت اطرافش پوشانده شده بود، به گفته رئیس نمایشگاه کتاب، حدود ۱۵۰ هزار متر مربع به وسعت نمایشگاه کتاب تهران اضافه شده و از ۸۴ نفر به عنوان شهروند – خبرنگار برای تولید محتوا در نمایشگاه دعوت شدند.

افتتاح کارخانه تولید کاغذ زاگرس و افتتاح بزرگترین کتابخانه منطقه در اراک جزو اخبار دیگر نمایشگاه کتاب تهران بود و از امیرحسین سازمند مدیر انتشارات انتشارات دانژه، علی اکبر تورانیان، مدیر انتشارات شهرآب، محمد مجری سازان طوسی مدیر انتشارات سازوکار با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیر شد.

خبرنگار: نفیسه خلیلی

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml