علمی فرهنگی

ارتقاء جایگاه زنان در عرصه حکمرانی در دولت آقای رئیسی

فاطمه شجاعی، فعال حقوق زن و خانواده در ویژه برنامه‌ای به مناسبت شهادت رئیس‌جمهور در شبکه چهار، نکاتی را در خصوص عملکرد آقای رئیسی در حوزه زنان یادآور شد.

شجاعی در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی به وعده انتخاباتی رئیس جمهور در حوزه زن و خانواده اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که آقای رئیس جمهور وعده داده بودند و در طول کمتر از ۳ سال محقق شد؛ جنبش تعهد خانواده بود که با توجه به انواع اقداماتی که در جبهه باطل و مقابل صورت می‌گیرد، جنبش بسیار مهمی است و مورد استقبال کشور‌های مختلف دنیا قرار گرفته است. چیزی که ما سال‌های سال آرزو داشتیم و دوست داشتیم این اتفاق محقق شود، نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچمدار ارزش‌های اسلامی و انقلابی در عرصه بین المللی است و خوشبختانه با تهیه سندی با موضوع جنبش تعهد به خانواده که در معاونت امور زنان در حال انجام است در حال رسیدن به این مهم و قدم برداشتن در این راستا هستیم.

فاطمه شجاعی در ادامه به برخی از اقدامات دولت در راستای جنبش تعهد خانواده در داخل و خارج از کشور اشاره کرد و گفت: دغدغه‌ای که آقای رئیسی نسبت به تشکیل خانواده، تحکیم خانواده و بحث فرزندآوری داشتند به طرق مختلف هم در داخل کشور و هم خارج از کشور پیگیری می‌شود. مسائل مربوط به جمعیت و تسهیلاتی که در نظر گرفتند. بحث ازدواج به خصوص ازدواج دختران و پسران دهه شصتی. مسئله اشتغال که در وزارتخانه‌های مرتبط پیگیری می‌شد و مسئله مسکن که یکی از موانع مهم و بسیار جدی در بحث ازدواج و تشکیل خانواده است. حمایت‌هایی که از سمن‌های مختلف در این راستا صورت گرفته و بودجه‌هایی که قرار دادند. هم در داخل کشور در سلسله مراتب مختلف از خود معاونت زنان ریاست جمهوری و هم در سطح خارجی از طریق دفتر بین المللی معاونت، اقدامات بسیار موثری صورت گرفته و در حال انجام است. با توجه به اینکه ایران عضویت و ریاست آیورا را داشته و دارد، از این طریق و از طریق نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی که عضو هستند این موضوع را پیگیری می‌کند و تا به حال جلسات متعددی با کشور‌های مختلف برگزار شده است.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  تحول فرهنگی از مسیر خانواده میسر است

وی افزود: این مسئله بسیار برای ما امیدبخش بود. تقریباً ۱۰ روز پیش هم جلسه‌ای با معاونت امور زنان داشتیم و آنجا گزارش‌های خیلی خوب و اقدامات بسیار موثری در جهت تشکیل و تحکیم و پایداری خانواده داده شد.

شجاعی به ارتقاء جایگاه زنان در عرصه حکمرانی به عنوان یکی دیگر از دستاورد‌های دولت آقای رئیسی اشاره کرد و گفت: ارتقاء جایگاه بانوان و حضورشان در شورا‌های عالی تصمیم‌گیری که به نقش آفرینی زنان و بیان مسائل و مطالبات بانوان خیلی کمک می‌کند یکی دیگر از اقدامات مفید و موثری است که صورت گرفته است. شورای عالی برنامه‌ریزی استان‌ها، عالی‌ترین شورای تصمیم گیری در استان‌ها است که خانم‌ها در این جلسات حضور صرف ندارند بلکه حضور موثر دارند. جایگاه مشاور امور زنان وزرا به معاون رئیس جمهور ارتقاء پیدا کرده است.

وی به تدوین شاخص‌های الگوی سوم به عنوان یکی دیگر از اقدامات معاونت زنان اشاره کرد و گفت: تهیه وتدوین شاخص‌های الگوی سوم یکی دیگر از پروژه‌های مهمی است که در معاونت امور زنان ریاست جمهوری در دست انجام است. در حال حاضر سند تدوین شده، نظرات کارشناسان و افراد نخبه دریافت شده، و مراحل پایانی آماده شدن سند هست تا به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شود و همینطور به کشور‌ها و ملیت‌های مختلف عرضه شود.

شجاعی با بیان اینکه رئیس جمهور نه تنها در سطح دولت که در زندگی شخصی خودشان زمینه تحقق الگوی سوم زن را فراهم کرده بود، خاطرنشان کرد:

 استاد نادر ابراهیم یک جمله‌ای داشتند می‌گفتند کسی که به خانواده خودش نتواند خدمت کند به جامعه هم نمی‌تواند خدمت کند. من مصاحبه‌ای از آقای رئیسی را در تلویزیون دیدم در ارتباط با فعالیت‌های اجتماعی همسرشان خانم علم الهدی؛ ظاهراً در دوران جوانی بچه‌دار شده بودند و می‌گفتند گاهی من بچه را با خودم به اداره می‌بردم و گاهی خانم می‌بردند که ایشان هم بتوانند در مقطع ارشد و دکتری ادامه تحصیل بدهند و بتوانند فعالیت‌های اجتماعی و اثرگذاری در جامعه داشته باشند. این خیلی مهم است که ایشان در زندگی خودشان عملاً الگوی سوم را پیاده کردند، نه فقط در ارتباط با همسرشان که در ارتباط با دختر خانم‌هایشان هم همینطور. 

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  «فرصت انتخاب» در شبکه تهران

فاطمه شجاعی در پاسخ به این انتقاد که برخی در مجموع خیلی از روند اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت راضی نیستند، خاطرنشان کرد: عملیاتی کردن موضوعاتی که صرفاً جنس اقتصادی ندارد بلکه جنس فرهنگی هم دارد، قطعاً زمانبر هست ولی اینکه شما در کمتر از سه سال بتوانید قریب به ۱۰۰ هزار زمین به خانواده‌های پرجمعیت واگذار کنید، بتوانید به دختران و پسران دهه شصتی در مناطق روستایی که شرایط پیچیده‌تری برای ازدواج دارند کمک‌های مستقیم کنید تا تشکیل خانواده بدهند و سن ازدواجشان نگذرد، به نظرم می‌رسد اینها اقدامات موثری است. ولی اقناع فکری افراد قطعاً زمانبر هست یعنی شما برای اینکه بتوانید ذهنیتی که در یک مدت طولانی برای شما ساخته شده را اصلاح کنید، قطعاً زمان می‌برد ولی اینکه شما موفق شدید در دو سال و ۹ ماه این اتفاقات را رقم بزنید که بخشی از آنها را عرض کردم قطعاً یک موفقیت بزرگ است و نیازمند تلاش‌های شبانه روزی استکه توسط این دولت و در راس آن رئیس جمهور شهید و بدنه دولت این برنامه‌ها پیگیری و اقدامات خوبی انجام شده است.

شجاعی در پاسخ به این اظهار نظر که برخی انتقاد می‌کنند که بدنه دولت هنوز فضای سند ۲۰۳۰ را دنبال می‌کند، توضیح داد: به عنوان کسی که از نزدیک شاهد عملکرد دولت هستم به هیچ عنوان موافق نیستم. بنده خودم در وزارت کشور هستم گرچه در دفتر بانوان نیستم، اما از نزدیک دارم می‌بینم که واقعاً در همان معاونت اجتماعی افراد بسیار توانمند، دلسوز، متخصص و متدین که به شدت نسبت به این مسائل و اصل استقلال کشور حساسیت دارند، حضور دارند. در واقع این سوء تفاهم ظاهراً از گفتگوی معاون رئیس جمهور در امور بانوان به وجود آمده بود. اتفاقاً ما هم با ایشان جلسه‌ای داشتیم و همین انتقاد را مطرح کردیم. ایشان در پاسخ گفتند عرض من پروتکل‌هایی بود که مرتبط با جمهوری اسلامی است که من گفتم ما اینها را حتماً عملیاتی می‌کنیم و در آن چهارچوب حرکت خواهیم کرد ولی من دچار اشتباه لفظی شدم و گفتم تحفظات یعنی با تحفظ و حق شرط آن را عملی می‌کنیم. ایشان حتی گفتند من بار‌ها توییت زدم و مصاحبه کردم و این مسئله را توضیح دادم ولی متاسفانه هنوز افرادی که به نظرم می‌رسد باید اینها را تبیین کنند، شاید کم کاری می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  آیا خورشید می‌تواند منظومه شمسی را ببلعد؟

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml