علمی فرهنگیمقالات مختلف

اتفاقی که با افتادن در سیاهچاله رخ خواهد داد!

در یک ویدئوی مجازی، دانشمندان آژانس فضایی ناسا فاش کردند که در صورت سقوط فردی در سیاهچاله واقع در مرکز کهکشان راه شیری، هیچ راهی در جهان برای بیرون کشیدن دوباره او از سیاهچاله وجود ندارد، بنابراین سرنوشت محتوم او سقوط به مرکز سیاهچاله خواهد بود.

کارشناسان توانستند با استفاده از ابررایانه Discover یک سیاهچاله با وزن ۴.۳ میلیون برابر جرم خورشید را شبیه‌سازی کنند که برابر با جرم سیاهچاله واقعی است.

در طول شبیه‌سازی، اخترشناسان دوربینی را در موقعیت سقوط فضانورد در سیاهچاله از فاصله ۶۴۰ میلیون کیلومتری قرار می‌دهند و به مرور زمان فضانورد (که بیننده است) به سیاهچاله نزدیک می‌شود.

با شروع ویدئو و نزدیک شدن «دوربین» به فضای خالی، یک «دیسک برافزایشی» نارنجی روشن دیده می‌شود که به عنوان قرص داغ گازی که به دور سیاهچاله می‌چرخد، شناخته می‌شود.

به گزارش دیلی میل بریتانیا، دیسک برافزایشی از ماده‌ای تشکیل شده که وقتی به درون سیاهچاله سقوط می‌کند، اعم از گاز، غبار یا ماده، انرژی ساطع می‌کند.

اصطلاح «افق رویداد» به معنای دورترین نقطه از مرکز سیاهچاله است و اگر شخصی از آن عبور کند، هیچ راهی در جهان برای بیرون کشیدن دوباره او از سیاهچاله وجود ندارد، بنابراین سرنوشت محتوم او سقوط به مرکز سیاهچاله خواهد بود. 

افق رویداد سیاهچاله فرضی تا فاصله‌ای در حدود ۲۵ میلیون کیلومتر یا حدود ۱۷ درصد از فاصله بین زمین و خورشید گسترش می‌یابد.

ناسا فاش کرد که «رویداد مجازی» از دیدگاه فرد، که توسط «دوربین» مجازی ارائه شده بود، بسیار شتاب گرفت و به سرعت نور ۶۰ درصد رسید.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  سریال‌های نمایش خانگی در صداوسیما پخش می‌شود

خاویر کالمت، استاد فیزیک در دانشگاه ساسکس، به نوبه خود گفت که نیروی گرانشی سیاهچاله بسیار شدید خواهد شد و افزود: «بدن شما به شکلی شبیه به شکل یک ماکارونی بلند منبسط می‌شود. من نمی‌توانم تصور کنم که این خوب باشد، نسبتاً سریع اتفاق می‌افتد، بنابراین اگر دردناک باشد، بعید است که درد طولانی شود.»

دکتر دیوید ال کلمنتز، مدرس ارشد دپارتمان فیزیک در امپریال کالج لندن، گفت که در صورت سقوط در سیاهچاله، «پایان آن احتمالاً سریع خواهد بود.»

منبع: سیتنا

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml