اخبار گوناگون مدارس

آموزش کدنویسی به دانش‌آموز و معلمان ریاضی و کار و فناوری کشور

مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش کدنویسی به ۳۲۰ هزار دانش‌آموز و تمامی معلمان ریاضی و کاروفناوری کشور در حال انجام است.

 

آموزش کدنویسی به دانش‌آموز و معلمان ریاضی و کار و فناوری کشوربه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ‌حمید یزدانی افزود: ارتباط وزارت آموزش و پروش با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پی سه تفاهم‌نامه‌ای که این دو وزارتخانه با یکدیگر داشتند، بیشتر برای بحث آموزش‌های پیرامون اقتصاد دیجیتال است. گام اول این طرح مربوط به بیانات رهبری است که فرمودند «در هوش مصنوعی حداقل باید به ده کشور اول دنیا برسیم.

مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه به اهمیت آموزش تفکر الگوریتمی اشاره کرد و گفت: «در مطالعه‌ای که در تمامی کشور‌ها داشتیم، فارغ از بحث رایانه باید برای آموزش این مهم تفکر الگوریتمی را در پایه آموزش دهیم. مفاهیم پایه در تفکر الگوریتمی مسئله‌ای نیست که در دانشگاه آموزش داده شود. اگر بنا باشد مفاهیم پایه در تفکر الگوریتمی را در دانشگاه آغاز کنیم بهتر است که به طور کلی به سراغ این موضوع نرویم و آن را شروع نکنیم چرا که تلاش ما اینگونه بی‌ثمر خواهد بود.

وی افزود: این نوع از تفکر‌ها نظیر تفکر الگوریتمی، تفکر سیستمی، تفکر خلاق و تفکر طراحی باید در آموزش و پرورش آغاز شده و چه بسا شروع این مسائل باید از دوران ابتدایی باشد. به مرور زمان برای آموزش این مفاهیم باید به صورت آهسته و پیوسته با موضوعات متعددی که در مسیر آموزش دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، نسل جوان با این نوع تفکر آشنا شوند. این روند به اندازه‌ای ادامه پیدا می‌کند تا دانش‌آموزان به درجه‌ای می‌رسند که به دنبال اجرای این نوع تفکر با رایانه و عملیاتی کردن آن به واسطه شبکه رایانه‌ای باشند. برای نتیجه گرفتن از این آموزش الگوریتمی بحث کدنویسی و کار با رایانه مطرح می‌شود.»

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  دانش آموزان قم ۳۸ رتبه کشوری در جشنواره پرسش مهر کسبکردند

 

یزدانی به تغییر اکوسیستم مشاغل اشاره کرد و گفت: از آنجایی که هم مشاغل آینده تغییر کرده و هم آینده مشاغل و مشاغل به سمت آزادکار شدن رفته با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزشی برای دانش‌آموزان در زمینه کدنویسی داشتیم. کار را برای دوره متوسطه اول شروع کردیم و در هر استان ۱۰ هزار دانش‌آموز را تعلیم دادیم. به صورت کلی در هر استان ۴۰ مدرسه برای اجرای این طرح تجهیز شده است. در این مدارس اتاق سایتی تعیین شده که در آن ۱۰ رایانه برای استفاده دانش‌آموزان متوسطه اولی و یک سرور ۱۱ برای کنترل قرار می‌گیرد.

 

مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه درباره چگونگی اجرای این برنامه گفت: «در تمام استان‌ها یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان داوطلب پای کار می‌آید و محتوایی برای دانش‌آموزان تهیه می‌شود. محتوای تهیه شده توسط این شرکت‌ها توسط من و همکارانم در وزارتخانه برررسی می‌شود. پس از آن وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات با این شرکت‌ها وارد فاز گفتگو می‌شود تا چگونگی اخذ وام و دیگر تسهیلات را تعیین کند.

 

وی گفت: نکته ویژه این طرح این بود که شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر آموزش دانش‌آموزان در دوره متوسطه، معلمان ریاضی و کاروفناوری استان‌ها را نیز آموزش داده‌اند. یعنی آموزش این افراد نیز جزو تعهدات آنان است. ابلاغ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این شرکت‌ها به این صورت بوده که ۱۰ هزار دانش‌آموز در هر استان و تمامی معلمان ریاضی و کاروفناوری استان در این طرح تحت پوشش قرار بگیرند.

 

یزدانی افزود: با توجه به این اصل مهم آموزش معلمان، با امید به خدا در سال‌های بعدی ما از حضور این شرکت‌های دانش‌بنیان در مدارس بی‌نیاز خواهیم بود چرا که معلمان ما در این زمینه توانمند هستند. تنها در صورتی به آنان نیاز پیدا خواهیم کرد که تحولات دیجیتال در حوضه فناوری ایجاد شود تا ما مجبور به استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان شویم.»

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  صندلی مدارس دولتی خالی‌ است

 

بر طبق آیین‌نامه تقویت و توسعه مهارت‌آموزی دانش‌آموزان، ۱۰ درصد برنامه درسی دانش‌آموزان دوره ابتدایی و متوسطه اول به آموزش‌های مهارتی خواهد پرداخت و همچنین تا پایان برنامه هفتم، باید ۳۰۰ ساعت آموزش مهارت‌ها به دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه نظری ارائه شود.

 

یزدانی گفت: «در حال حاضر ما یک ورودی بیش از ۱ میلیون نفری برای متوسطه اول در سال تحصیلی آینده داریم که امسال به عنوان دانش‌آموز پایه ششم بودند و سال آینده ورودی هفتم خواهند بود. این افراد دوره‌های سال تحصیلی جاری ما را ندیدند و به چرخه ما اضافه می‌شوند؛ بنابراین ما در زمینه آموزش دانش‌آموزان توقف نداریم.»

 

مدیرکل دفتر آموزش دوره اول متوسطه افزود: بر طبق این آموزش‌ها ساعاتی از درس کاروفناوری به صورت کامل به آموزش کدنویسی و برنامه‌نویسی آموزش داده می‌شود. ضمن اینکه بر طبق آیین‌نامه اخیر که در هفته‌های پیش تصویب و ابلاغ شد، ۱۰ درصد از کل برنامه درسی یعنی از ۳۰ ساعت آموزش ما نیم ساعت نیز به مهارت آموزی اختصاص یابد. با توجه به اهمیت این موضوع از نظر ابعاد مختلف این آموزش امیدواریم که مجدد برای این موضوع یک زمان خوب اختصاص داده شود.

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml