علمی فرهنگی

آثار اجتماعی و فردی زیارت امام رضا (ع) چیست؟

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

روایتی وجود دارد که: «أَبُو عَلِیٍّ اَلْأَشْعَرِیُّ عَنْ عَبْدِ اَللَّهِ بْنِ مُوسَى عَنِ اَلْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ اَلْوَشَّاءِ قَالَ سَمِعْتُ اَلرِّضَا عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ یَقُولُ: إِنَّ لِکُلِّ إِمَامٍ عَهْداً فِی عُنُقِ أَوْلِیَائِهِ وَ شِیعَتِهِ وَ إِنَّ مِنْ تَمَامِ اَلْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ وَ حُسْنِ اَلْأَدَاءِ زِیَارَةَ قُبُورِهِمْ فَمَنْ زَارَهُمْ رَغْبَةً فِی زِیَارَتِهِمْ وَ تَصْدِیقاً بِمَا رَغِبُوا فِیهِ کَانَ أَئِمَّتُهُمْ شُفَعَاءَهُمْ یَوْمَ اَلْقِیَامَةِ؛ «حسن بن وشّاء گوید: از امام رضا علیه السّلام شنیدم که مى فرمودند: براى هر امامى برعهدۀ اولیا و شیعیاش پیمانى است و از تمام و کامل بودن وفاى به عهد و بهتر ادا نمودن آن زیارت قبور آن بزرگواران است. پس هرکس با میل و رغبت آنها را زیارت نماید و مواردى را که آنها رغبت دارند قبول نماید ائمۀ ایشان در روز قیامت شفیعانشان خواهند بود».

در حدیثی از پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم نقل شده است: «پاره اى از بدن من در خراسان مدفون خواهد شد، هر گناهکارى که به زیارتش رود خداوند گناهانش را بیامرزد». این نشان می‌دهد که زیارت اهل بیت علیهم السلام از فضیلت بسیار زیادی برخوردار است. چون آثار فردی و اجتماعی فراوانی دارد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالحمید ناصری، کارشناس مذهبی درمورد آثار فردی و اجتماعی زیارت امام رضا علیه‌السلام بیان کرد: وقتی امام رضا علیه‌السلام را زیارت می‌کنیم باید یک خروجی خوبی در درون و شخصیت و اخلاق ما به وجود بیاید تا آن را در متن زندگی به وجود آوریم چراکه امام رئوف علیه‌السلام شخصیت میت و بدون جانی نیستند و هستی بخش هستند. 

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  فاعلیت نوجوان‌ها در جشنواره هنر‌های نمایشی کودک ونوجوان

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: ما در زیارت امام رضا علیه‌السلام خطاب به حضرت علیه‌السلام می‌گوییم شهادت می‌دهیم که شما زنده هستید و سلام ما را جواب می‌دهید و صدای ما را می‌شنوید و از حال و روزگار ما باخبر هستید. در نتیجه وقتی این طور امام رضا علیه‌السلام را زیارت می‌کنیم با توجه به این که امام زنده و حی هستند حالات ما را متوجه می‌شوند و از عمق قلب ما باخبر هستند که آیا ناراحت و یا خوشحال هستیم؟ و به چه نیتی به زیارت ایشان رفته‌ایم؟ 

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصری مطرح کرد: خروجی اجتماعی زیارت امام رضا علیه‌السلام برای ما بندگان باید این باشد که حرف امام علیه‌السلام را در زندگی خود اجرا کنیم. این که ما یک یا دو روز از راه دور به زیارت امام رضا علیه‌السلام برویم و لذت ببریم و اشکی بریزیم و با امام رئوف علیه‌السلام درددل کنیم و حاجاتمان هم مستجاب شود ولی حرف امام رضا علیه‌السلام را در زندگی خود نداشته باشیم به هیچ عنوان خوب نیست. 

او افزود: علاوه بر تأثیر فردی زیارت امام رضا علیه‌السلام بر زندگی ما که از نگرانی‌ها نجاتمان می‌دهد و آرامشی را به همراه دارد خروجی اجتماعی زیارت امام رضا علیه‌السلام باید این باشد که الگو‌های عملی و رفتاری حضرت علیه‌السلام و اهل بیت علیهم‌السلام را در زندگی خود داشته باشیم و ببینیم امام رضا علیه‌السلام در مسائل مختلف چه بیاناتی فرموده‌اند. مثلاً امام علیه‌السلام در رابطه با ارتباط سالم و صاح‌آمیز با همسر چه بیاناتی فرموده‌اند و همان موارد را انجام دهم. دستور تربیتی اهل بیت علیهم السلام و امام رضا (ع) برای ما چیست؟ همان را انجام دهیم و حتی درمورد برخورد با دشمنان چه توصیه‌هایی داشته‌اند آنها را عمل کنم.

پیشنهاد مطالعه، کلیک کنید:  چگونه مومن در دام اسلام انحرافی می‌افتد؟

نمایش بیشتر
باکویت باکویت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
https://madaress.ir/sitemap_index.xml